bardzo krótki czas naświetlania papieru

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

klawinski pisze:Oczywiście ostrze na "pełnej dziurze". Nie chodzi mi o małą głębie ostrości a o spadek jakości po pełnym przymknięciu.
To już pewnie wina kiepskiego szkła (co to za marka?), soczewki czyste?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

klawinski pisze:Oczywiście ostrze na "pełnej dziurze". Nie chodzi mi o małą głębie ostrości a o spadek jakości po pełnym przymknięciu.
Technik - żarówki ni zmienie bo jak pisałem są to oryginały w głowicy do koloru. Spróbuje z kalką techniczną.
Dzięki.
A czemu nie zmienisz? A jak się spali to też powiesz, że to oryginał i nie zmienisz?
Nie chce mi się wierzyć by nie dało się takigo halogena (bo pewnie halogen z lutrem tam jest), kupić. Zamiast 100W włożyć 75W.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

Nazwy szkieł to Aico (75mm) i Jessops (50mm) a więc... Niestety jak na razie nie mam środków na coś markowego, i tak troche mnie ta ciemnia kosztowała.
Może faktycznie zmienie żarówki. Wcześniej chodziło mi o to, że skoro fabrycznie je wsadzili to takie powinny być i lepiej nie poprawiać. Ale jak trafie słabsze to kupie.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Może robisz małe powiększenia i dlatego takie krótkie czasy wychodzą, jakiego papieru (rozmiar) używasz?
Na tym 75mm też takie krótkie wychodzą
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

75 mm używam do 645. Papier to 5x7 oczywiście w calach :). Mam jeszcze 2 pakunki po "kilka" arkuszy większego rozmiaru ale nie mam pojęcia co to jest bo dostałem je kupując całą drobnice.
Wczoraj zrobiłem ze 30 odbitek i chyba się przezwyczajam do braku żyletkowej ostrości.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

klawinski pisze:Wczoraj zrobiłem ze 30 odbitek i chyba się przezwyczajam do braku żyletkowej ostrości.
Może jednak zmień ten obiektyw? Szkoda papieru.
Lux mea lex
klawinski
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2012, 00:57
Lokalizacja: Slawa

Post autor: klawinski »

Powoli rozglądam się na pewnym portalu aukcyjnym, póki co musze się rozeznać co ile jest warte i nie ukrywam że po trzydziestu odbitkach to ja g**no wiem o tym co robie. Papieru troche szkoda, ale sklep w którym zamawiałem nawalił i w ramach rekompensaty dostałem 100 zamiast 25 :)
Staram się rozwikłać zagadke jak działa takie coś: http://www.patersonphotographic.com/pro ... 0c6db476bc
Mam bardzo podobny, ale jak bym nie zaglądał to nic nie widze. Ostrość ustawiam na czuja i może to tutaj jest pies pogrzebany.
Mam tydzień na wymyślenie czegoś i znów będe ściemniał.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

To w linku działa tak:
1. Idziesz do pokoju, ze światłem dziennym, albo na balkon. Ustawiasz ostrość tego drutu okularem. Okular to to szare, w które się zagląda. Jak już widzisz ostro ten drut, to blokujesz okular śrubką po prawej.
2. Idziesz do ciemni i ustawiasz ostrość na czuja.
3. Stawiasz to na desce powiększalnika, lub maskownicy w środku powiększenia. To ważne, by w środku, bo to co podlinkowałeś nie działa dalej niż 5 cm od środka, a może i tego nie potrafi.
4. Kręcisz gałką ostrości w powiększalniku, aż zobaczysz ostre ziarno. czyli drobną kaszkę czarno-białą. Jak nie widzisz, ustaw powiększalnik wyżej tab by powiększenie było znacznie większe. Czasem się zdarza, że przy mały powiększeniu i niskoczułym filmie wywołanym w drobnoziarnistym wywoływaczu, ziarno można zobaczyć dopiero przy powiększeniu 18x24.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: zousan »

To i ja podpinam się pod wątek bo problem podobny.
- powiększalnik Durst M670 z kondensorem do 35mm i szufladką na filtry
- żarówka opalowa 150W
- obiektyw 60mm
- negatyw 35mm
- papier Ilford RC MG 13x18 wywoływany w Dektolu przez jakieś 60s z ciągłą agitacją.

Z tym zestawem otrzymuję użyteczne czasy rzędu 5s dopiero po przymknięciu do f/22 i to już z filtrem '3'. Tak, zacząłem od tak małych powiększeń bo szkoda mi było większego papieru na pierwsze próby. Oczywistym byłoby zmienienie żarówki na.. no właśnie, na jaką. O ile się nie mylę, zmieniając żarówkę na 75w powinienem uzyskać podobne czasy gdzieś poniżej f/16 (biorąc pod uwagę mniejszą sprawność). Druga kwestia: skąd wziąć żarówki opalowe niższej mocy (pomijam dyskusję o LEDach).

Zastanawia mnie opcja z filtrami. Czy jest jakieś przeciwwskazanie aby wziąć filtr Cokin np ND8, dopasować go do szufladki i dopiero na niego dać filtr barwny?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

zousan pisze:Czy jest jakieś przeciwwskazanie aby wziąć filtr Cokin np ND8, dopasować go do szufladki i dopiero na niego dać filtr barwny?
Nie ma, chyba, że się stopi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

klawinski pisze:Ostrość ustawiam na czuja i może to tutaj jest pies pogrzebany.
...tak , tutaj jest błąd. Rozwinę wypowiedź kolegi J.A o moje spostrzeżenia.

Lupka którą masz zapewne ma regulację dioptrii w okularze i żeby zobaczyć ziarno musisz sobie ją wyregulować do swojego wzroku. To krok pierwszy.

1. gasisz światło w ciemni, uruchamiasz powiększalnik bez negatywu w karetce. Obiektyw w pełni otwarty, lupka centralnie pod nim. Patrzą w okular powinieneś zobaczyć nadrukowane na jego soczewce kółko (jakby celownik , i zależy to od modelu lupki którą masz - moja ma). Kręcąc okularem dostrajasz obraz w lupce tak, aby owe kółko / celownik było jak najbardziej ostre.

2. zakładasz negatyw do karetki, ustawiasz wielkość powiększenia etc. Następnie ostrość ustawiasz na ziarno już dostrojoną lupką. Gałką ostrości kręć powolutku. Różnica między ostre/nie ostre jest często mniejsza niż milimetr przełożenia na gałce.

I jeszcze jedne uwaga - podczas patrzenia w lupkę , musisz utrzymywać wzrok (oko) w jednej płaszczyźnie. Jeśli ruszysz głową (a ruszysz nie raz , nie dwa), obraz w lupce będzie nie ostry.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zousan pisze:Druga kwestia: skąd wziąć żarówki opalowe niższej mocy
może stąd: http://allegro.pl/paterson-zarowka-mlec ... 21736.html (nie mam konszachtów ze sklepem).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

A jak z odrobiną kalki technicznej do osłabienia światła?
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Nie wiem jak w Durscie , ale w Lajce ( zarowka 100W ) wpakowalem nad kondensor filtr szary ( zwyklego , szarego , szklanego 62mm Kood'a 8x ) i to dziala bezblednie od 2 bezmala lat . Dla papieru lforda formatu 20x25 cm mam czasy ok. 10sek i przyslone 5,6 , przy wiekszych jak 40x50 zwyczajnie go wyciagam ... mam nadzieje , ze troche " rozjasnilem " sprawe .
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: zousan »

rbit9n pisze: może stąd: http://allegro.pl/paterson-zarowka-mlec ... 21736.html (nie mam konszachtów ze sklepem).
ja potrzebowałbym pewnie czegoś rzędu 60W aby móc otworzyć obiektyw o przynajmniej dwie działki. te 5s na f/22 wyszło mi na już dosyć gęstym negatywie.

Próbowałem z kalką. Problem z nią jest taki, że ma zbyt małą sztywność i musi leżeć na sztywniejszym filtrze. inaczej wypada z szufladki.

W weekend spróbuję z żarówką 75w i szarym filtrem do szufladki.
ODPOWIEDZ