x-rey czy nie

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bogdan
-#
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2009, 20:36
Lokalizacja: Rotterdam

x-rey czy nie

Post autor: Bogdan »

Witam
może z użytkowników zna te błony i możne się podzielić informacjami na ich temat
tzn: jaka maja czułość w czym ich wołać z jakim czasie itd wszelkie info mile widziane
Załączniki
DSC02485.JPG
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

Do poczytania:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 3778,d.Yms

A ode mnie dowiesz się tyle, że:

1. załóż sobie jakąś czułość
2. zrób zdjęcie
3. wywołaj w rodzynalu , id-11 etc przy świetle ochronnym (jest o tym w ulotce) obserwując obraz
4. oceń negatyw

Zrobisz kilka szitek i będziesz w domu.
mareks7
-#
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mareks7 »

Robiłem na Fuji HR-U a teraz na jakimś kodaku. Jak dla mnie czułość negatywu to coś koło 40 iso, ale trudno mi to ocenić. Wywoływałem w neofin blue, i d-76. Niezłe jest wywoływanie w Eukobromie tetenala do pozytywów - wychodzą bardzo kontrastowe. Pamiętaj, że klisze RTG są powlekane dwustronnie, tylko mammograficzne jednostronnie! Słyszałem, że drugą stronę można usunąć po wywołaniu ale nie wiem jak, chętnie się dowiem. Jeśli chodzi o zalety: możesz wywoływać przy czerwonym świetle, x-raye są zielonoczułe. Polecałbym wyłożyć kuwety szybami, ponieważ klisze bardzo łatwo zarysować w sposób straszny, niby sobie spokojnie pływają, a przy wyciąganiu potrafią się mocno przykleić do kuwety.

powodzenia!
gogo120
-#
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2013, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Post autor: gogo120 »

mareks7 pisze:Robiłem na Fuji HR-U a teraz na jakimś kodaku. Jak dla mnie czułość negatywu to coś koło 40 iso, ale trudno mi to ocenić. Wywoływałem w neofin blue, i d-76. Niezłe jest wywoływanie w Eukobromie tetenala do pozytywów - wychodzą bardzo kontrastowe. Pamiętaj, że klisze RTG są powlekane dwustronnie, tylko mammograficzne jednostronnie! Słyszałem, że drugą stronę można usunąć po wywołaniu ale nie wiem jak, chętnie się dowiem. Jeśli chodzi o zalety: możesz wywoływać przy czerwonym świetle, x-raye są zielonoczułe. Polecałbym wyłożyć kuwety szybami, ponieważ klisze bardzo łatwo zarysować w sposób straszny, niby sobie spokojnie pływają, a przy wyciąganiu potrafią się mocno przykleić do kuwety.

powodzenia!
Ja Fuji SuperRX naświetlałem na na 64asa w rodinalu 1:100 (stand). Wołało się bardzo szybko, coś około 3,5 minuty. Błona dwustronnie powlekana niebieskoczuła. Obrabiałem przy czerwonym w kuwecie.
Rysuje się - masakra

Teraz kupiłem paczkę 18x24 UM-MA. Błona mammograficzna zielonoczuła, JEDNOSTRONNIE!!! powlekana. Niebo a ziemia.

Woła się w rodinalu 1:100 około 11 minut. Nie robiłem jeszcze styków ale negatyw wygląda ciekawie. Korekty będą na pewno.


Należy mieć świadomość że czułość w przypadku błon RTG jest pojęciem względnym, bardzo zależy od światła, jeszcze w warunkach studyjnych, powtarzalność można uzyskać na bardzo wysokim poziomie.
W krajobrazie czy plenerze w zależności od pory dnia, zachmurzenia itp. w widmie jest różna ilość światła zielonego (czy niebieskiego) przez co czułość się zmienia.

Materiał z potencjałem, cena czyni cuda, za dwa złocisze za szitkę 18x24 warto radzić sobie z przeciwnościami losu....

Na LFFF jest sporo przykadów dbrych zdjęć wykonanych na RTG'ach. Pytanie tylko jak to się kopiuje bo skaner i fotoszop czynią jak wiadomo cuda*
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

No właśnie kopiowanie to dramat jeśli maja być to powiększenia optyczne.. stykówki owszem ale kupić powiększalnik do tego to już nie orbi się w sumie tanio.. stykówka 18x24 przynajmniej dla mnie zawsze pozostawi nie dosyt, ale może ja zboczony jestem bo zaczyna mi sie podobać od 40x50 w górę..

Plusy tego wszystkiego to na pewno wołanie na podglądzie- piękna sprawa, duża kamera i można się bawić.
ODPOWIEDZ