wielki format

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Yaro

Post autor: Yaro »

georgio pisze:[Nic o tym obiektywie nie wiem, .
Jeśli jesteś ciekawy to zapraszam do lektury

http://www.largeformatphotography.info/ ... optik.html
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

To wygląda na to że przy ustawieniu na nieskończoność ledwo pokryje 8x10, bez przesunięć. W przypadku 4x5 więcej niż trzeba. Nie podoba mi się optimum przy f16, tzn. że dyfrakcja szybko daje znać o sobie (jeszcze jeden wskażnik że to prawda to stosunkowo mała max. f45 jak na tego typu obiektyw). Sironary maja optimum chyba w granicach f32.
Yaro

Post autor: Yaro »

To mój Tessar to dopiero "badziew" bo przymyka się oficjalnie tylko do f32. No cóż kosztował ułamek ceny nowoczesnych konstrukcji :lol: Mimo tego już nie mogę doczekać się pierwszych testów.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 18:24 przez Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Uciekl mi dzisiaj na ibeju Graflex z Carl Zeiss 4:5 135mm :(
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

troniu pisze:Uciekl mi dzisiaj na ibeju Graflex z Carl Zeiss 4:5 135mm :
Nie uciekł ale nie był dla Ciebie tyle wart co dla kogoś innego. Ale ich jest zawsze sporo. Kiedyś się interesowałem ale zauważyłem że jest masa w złym stanie a jak widać że egzemplarz jest dobry to ludzie się przebijają i idą one za bezsensowne ceny. W sumie nie widzę w nich nic specjalnego.
Nie kupował bym aparatu ani obiektywu na e-bay, takie sklepy jak Midwest Photo Exchange czy KEH mają używane aparaty za na prawdę bardzo przyzwoite ceny (często niższe niż e-bay), wiadomo że są sprawdzone i co najważniejsze zawsze można zwrócić lub odmienić. Do tego z takim Jimem z Midwest Photo to przyjemność porozmawiać, coś doradzi co w ogóle do głowy nie przyjdzie itd, widać że się świetnie zna na sprzęcie. Juz kilka razy coś od niego kupiłem.
Na e-bay kupuję tylko rzeczy drobne do $100, wyjątek to lupa Peak ($107).
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Yaro pisze:To mój Tessar to dopiero "badziew"
Nie będzie tak żle, może ma wspaniałe inne walory niespotykane w dzisiejszych obiektywach. Zresztą, mniejsza o obiektyw na większym negatywie inaczej widać. Jak zobaczysz swój pierwszy negatyw 4x5 i ilość zawartej informacji, gamę tonów, to nie będziesz nawet myslał o obiektywie (może później jak się rozpuścisz). A jak położysz obok 6x6 to dopiero będzie radość.
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

georgio pisze: A jak położysz obok 6x6 to dopiero będzie radość.
To aż strach przy was używać 35mm ;-)
Yaro

Post autor: Yaro »

ku6i pisze:To aż strach przy was używać 35mm ;-)
Nie jest tak źle z tym 35. Ja mam Planara 50 1,7 i jestem ekstremalnie zadowolony. Slajdy wychodzą wyśmienicie. Kolory i przejścia tonalne super. Porównywałem odbitki 24x36 i 6x4,5 Zeiss Planar i Mamiya sekor 80 i przy wielkości 30x45 jedynie po ostrości można było rozpoznać który jest który (z tym że kolory bardziej mi podchodzą z Planara). Zresztą Y.A.Bertrand
http://www.yannarthusbertrand.com/index_new.htm
stosuje prawie zawsze 35 a robi odbitki jak dywany. Sprawa jest prosta 35 jest super gdy wymagana jest duża mobilność a wielki format gdzie wymagana jest jakość. Choć Georgio udowodnił już że i wielki format można traktować jako mobilny i kompaktowy sprzęt.
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

ku6i pisze:To aż strach przy was
I o to chodzi. Cały świat jedzie na strachu (bo wyrzucą z pracy, bo zabraknie pieniędzy, bo choroba, bo wojna, itd.). Telewizja pomaga w wywoływaniu ogólnego strachu, firmy ubezpieczeniowe dyskretnie wtórują. Są nawet ludzie którzy płacą aby się bać (horrory w kinie). A Ty masz tu za darmo.
Nie bierz nigdy za poważnie wypowiedzi o doskonałości sprzętu i materiałów. Wszystko jest dziś dobre. Oczywiście czym większy format tym lepsza jakość, ale każdy format ma swe miejsce oraz plusy i minusy. Mimo że zajęty teraz jestem 4x5 to zamierzam robić 6x6, nawet kupiłem materiały w formacie 120 na ten rok, brakuje mi tylko aparatu. Tzn, mam Mamiya TLR ale bardzo lubię używać SLR. Średni format jest dużo bardziej mobilny, jakość też dobra, i są tematy które ciężko robić 4x5 jako że pomiędzy ustawieniem a pstryknięciem trochę czasu upływa. Na razie nie tęsknię jedynie za 35 mm, ale też nigdy nie zajmowałem się reportażem czy nawet podobną fotografią. Z tym że Olympusa OM-1 z kilkoma obiektywami mam, używałem go dużo w przeszłości i nie zamierzam sprzedawać, może za kilka miesiecy coś mi się odmieni.
Yaro

Post autor: Yaro »

To też zaleta.
Widziałem kiedyś sesję foto w TV . Stado pomagierów biegało z kasetami 4x5 tam i z powrotem a maestro cykał fotki wielkoformatowcem modelce która (oświetlona stałym oświetleniem) nie zmieniała ani pozy ani nawet wyrazu twarzy. Film trwał może z 5 minut a facet "naciapał" chyba z 50 takich samych ujęć, jednocześnie komentując swoją pracę nad aktualnym projektem ( laska w tym czasie ani drgnęła) :shock: . Tacy ludzie nie potrzebują ani cyfrowej przystawki ani nawet Hasella czy innej Mamki. Całej reszcie przydaje się od czasu do czasu jakieś zgrabne lustro.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 18:26 przez Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

weesee pisze:no właśnie,zaleta 35mm jest głównie chyba to,że można mieć aparat zawsze przy sobie.
Mój mieszkowiec 6x6 jest mniejszy niż większość korpusów 35mm z obiektywem :) Ale nie podepnę do niego innego szkła niż standard...

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Yaro

Post autor: Yaro »

Widzieliście?
http://www.allegro.pl/item188562076_toy ... amera.html
kluch straszny ale cena muszę przyznać okazyjna.
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

Yaro, może to naiwne pytanie, ale jak/na czym/ będziesz robił powiększenia negatywów ze swojego wielkoformatowca? Czy tylko stykówki?

Sam się zatrzymałem na średnim formacie i czytam ten wątek raczej jako statysta ale nigdy nie wiadomo co strzeli do makówki.... i tak się zastanawiam czy są na naszym rynku dostępne (w dostępnych cenach) powiększalniki obsługujące 4x5cali (lub więcej).
Pozdrawiam i trzymam kciuki:)
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Yaro

Post autor: Yaro »

vidman pisze:Yaro, może to naiwne pytanie, ale jak/na czym/ będziesz robił powiększenia negatywów ze swojego wielkoformatowca? Czy tylko stykówki?

Sam się zatrzymałem na średnim formacie i czytam ten wątek raczej jako statysta ale nigdy nie wiadomo co strzeli do makówki.... i tak się zastanawiam czy są na naszym rynku dostępne (w dostępnych cenach) powiększalniki obsługujące 4x5cali (lub więcej).
Pozdrawiam i trzymam kciuki:)
Robię 4x5 ale tylko po to aby wypróbować rozwiązania techinczne,poza tym mam taką kasetę do kamery otworkowej więc logicznym było rozpocząć zabawę od 4x5 cala. Jednak jeśli maszyneria zadziała (mam nadzieję że tak bo poświęciłem sporo energii na ten projekt) to zbuduję 5x7 cala bo chciałbym robić styki.
Z 4x5 nie ma większego problemu bo przecież nawet taki skaner typu Epson z serii PHOTO ma przystawkę do 4x5. Poza tym na upartego można dorobić źródło światła i tym samym mieć prymitywny bo prymitywny ale powiększalnik. Ansel Adams zaczynał z tego co się oriętuje od powiększalnika domowej roboty. Na necie są strony poświęcone budowie powiększalników. Sam na razie mam zbyt małą wiedzę na ten temat. Może ktoś doradzi czy wykonanie takiego powiększalnika jest możliwe.

Jak ktoś ma kaskę na zbyciu to zawsze może zapodać coś takiego
http://www.jobo.com/joboint/products/45enlarger.html

Na ebayu też znalazłem swego czasu kilka ofert z powiększalnikami 4x5 i to po dosyć okazyjnych cenach.

Fajnie wiedzieć że ktoś trzyma kciuki :-D Dzięki!
Yaro

Post autor: Yaro »

UPS NIEAKTUALNE :oops:
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, 18:27 przez Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ