ID78

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

J.A. pisze:
jerezano pisze:ale demonizowanie tej roboty to gruba przesada. Warto zachowywać pewne zasady i jakiś reżim czystości, ale nie popadajmy w święty szał
Ale to właśnie demi jest popadaniem w święty szał. Upierasz się przy metodzie bardziej zawodnej i bardziej kłopotliwej.
Woda demi to woda przemysłowa, może zawierać wiele zanieczyszczeń chemicznych. Woda kranowa jest obecnie zdecydowanie lepsza niż w latach 70-80. I jeżeli nie jest zabrudzona starymi rurociągami, to bez obawy lałbym ją bez pprzegotowywania i odstania.
Dziękuję! :) Teraz to mnie wyzwoliłeś z przyswojonych na forach informacji. Przestanę kupować demineralkę i pozostanę przy kranówie. I to nawet bez gotowania. Moja jest całkiem dobra, można ja pić ze smakiem.
Napisałem to serio - nie kpię sobie :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

LD pisze:Z uwagi na to iż na fenidonie pierwszy raz składam wywoływacz (do tej pory tylko był metol z użyciu) chciałem jeszcze upewnić się do rozpuszczania fenidonu. W necie wyczytałem o słabej rozpuszczalności w wodzie i chyba zaproponowano alkohol izporopylowy. Co o ty sądzicie?
rozpuszczalność będzie na zbliżonym poziomie raczej.
id78 nie składałem jeszcze, choć mam w planach. "na co dzień" robię za to id68, też p/q i nigdy nie miałem problemów z rozpuszczeniem fenidonu, ani z wytrącaniem się osadu podczas przechowywania. także tego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

Bardzo mi się podoba pomysł używania "łez dziewicy" w fotografii :?: !!!
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

rbit9n pisze:
LD pisze:Z uwagi na to iż na fenidonie pierwszy raz składam wywoływacz (do tej pory tylko był metol z użyciu) chciałem jeszcze upewnić się do rozpuszczania fenidonu. W necie wyczytałem o słabej rozpuszczalności w wodzie i chyba zaproponowano alkohol izporopylowy. Co o ty sądzicie?
rozpuszczalność będzie na zbliżonym poziomie raczej.
id78 nie składałem jeszcze, choć mam w planach. "na co dzień" robię za to id68, też p/q i nigdy nie miałem problemów z rozpuszczeniem fenidonu, ani z wytrącaniem się osadu podczas przechowywania. także tego.
Dla pewności spytam jeszcze o kolejność rozpuszczania.
W recepturze podana jest taka:
fenidon
siarczyn sodu
hydrochinon
węglan sodu
bromek potasu
Czy taka kolejność jest prawidłowa? W ID68 fenidon jest na samym końcu.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

LD pisze:Z uwagi na to iż na fenidonie pierwszy raz składam wywoływacz (do tej pory tylko był metol z użyciu) chciałem jeszcze upewnić się do rozpuszczania fenidonu. W necie wyczytałem o słabej rozpuszczalności w wodzie i chyba zaproponowano alkohol izporopylowy. Co o ty sądzicie?
dość często wywołuje przy użyciu FX37 wg. Crawley'a gdzie również stosuje się 0,5g fenidonu na wodzie demineralizowanej pochodzącej z laboratoryjnej "destylarki". bywało, że zagazowany stock stał kilka miesięcy i problemów nie było. również stawiałbym na wodę, jako czynnik psujący.

edyta:
LD pisze: W recepturze podana jest taka:
fenidon
siarczyn sodu
hydrochinon
węglan sodu
bromek potasu
Czy taka kolejność jest prawidłowa? W ID68 fenidon jest na samym końcu.

na DP piszą, że taka jest właśnie kolejność, jaką zastosowałeś.


ILFORD ID-78
Warm tone paper developer
Water, 125F/52C 750 ml
Phenidone 0.5 g
Sodium Sulfite (anhydrous) 50 g
Hydroquinone 12 g
Sodium Carbonate (anhydrous) 62 g
Potassium Bromide 4.5 g
Cold water to make 1L

Mixing instructions: Add chemicals in specified sequence.

Dilution: 1+1 to 1+3

Note 1: This formula is also published as containing only 0.4g Potassium Bromide, but this smaller amount appears to be an error. Ilford's own publications specify 4.5g which is the amount listed here.

Note 2: This formula can be used as a replacement for Agfa Neutol WA.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

LD pisze:Dla pewności spytam jeszcze o kolejność rozpuszczania.
W recepturze podana jest taka:
fenidon
siarczyn sodu
hydrochinon
węglan sodu
bromek potasu
Czy taka kolejność jest prawidłowa? W ID68 fenidon jest na samym końcu.
siła i moc!
ja mam przepis z książki kucharskiej pod redakcją Anchella, wydanie trzecie, chyba w końcu pozbawione błędów. tam jest podana inna kolejność. a mianowicie taka:

- woda 52*C -- 750ml
- siarczyn sodu bezw. -- 50,0g
- hydrochinon -- 12,0g
- fenidon -- 0,5g
- węglan sodu bezw. -- 62,0g
- bromek potasu -- 4,5g
- woda -- do 1000ml

przepis opublikowany dzięki Ianowi Grantowi, który jak mniemam był chemikiem ilforda, także tego.

Anchel podaje też, że można nie dawać do r-ru zapasowego KBr. tedy w jego miejsce do r-ru roboczego dolać 15ml 1% r-ru benzotriazolu. dzięki temu otrzymamy wywoływacz zimnotonowy, miast ciepłotonowego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

rbit9n pisze: siła i moc!
ja mam przepis z książki kucharskiej pod redakcją Anchella, wydanie trzecie, chyba w końcu pozbawione błędów. tam jest podana inna kolejność. a mianowicie taka:

- woda 52*C -- 750ml
- siarczyn sodu bezw. -- 50,0g
- hydrochinon -- 12,0g
- fenidon -- 0,5g
- węglan sodu bezw. -- 62,0g
- bromek potasu -- 4,5g
- woda -- do 1000ml

przepis opublikowany dzięki Ianowi Grantowi, który jak mniemam był chemikiem ilforda, także tego.

Anchel podaje też, że można nie dawać do r-ru zapasowego KBr. tedy w jego miejsce do r-ru roboczego dolać 15ml 1% r-ru benzotriazolu. dzięki temu otrzymamy wywoływacz zimnotonowy, miast ciepłotonowego.
Zastosuję tym razem taką kolejność i wodę przegotowaną, właśnie się studzi.
Składam ten wywoływacz bo zależy mi na ciepłym tonie, do neutralnego mam Adotol Konstant.
Wracając do wody którą używam to demineralizowana metodą podwójnej osmozy, tak przynajmniej napisane jest na baniaku.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jak wspomniałem nie miałem jeszcze okazji wypróbować id-78, przypasowały mi bowiem d-166 i g.262.

skład d-166 wg. Anchella/kodak formulary:
- woda 52*C -- 750ml / 750ml
- metol -- 0,6g / 1,15g
- siarczyn sodu bezw. -- 12,5g / 25,0g
- hydrochinon -- 4,2g / 8,5g
- węglan sodu bezw. -- 12,5g / 25,0g
- bromek potasu -- 6,2g / 12,5g
- woda -- do 1L
stosując recept wg. Anchella należy rozcieńczać w stosunku 1:1. w przypadku r-ru zapasowego wg. kodaka, należy rozcieńczać w stosunku 1:3. czas wołania w temp 18*C - 3'00''.

przepis na gevaert g.262 oraz inne historie opisałem tu: topics3/gevaert-g262-vt8451.htm?highlight=g.262
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

LD pisze:Wracając do wody którą używam to demineralizowana metodą podwójnej osmozy, tak przynajmniej napisane jest na baniaku.
Ile kosztowała? Bo woda osmotyczna to najdroższy ze sposobów uzyskania czystej wody. A to dla tego, że na jednostkę wody czystej mamy dwie jednostki ścieku. I do tego bardzo mało wydajny ten sposób.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

J.A. pisze:
LD pisze:Wracając do wody którą używam to demineralizowana metodą podwójnej osmozy, tak przynajmniej napisane jest na baniaku.
Ile kosztowała? Bo woda osmotyczna to najdroższy ze sposobów uzyskania czystej wody. A to dla tego, że na jednostkę wody czystej mamy dwie jednostki ścieku. I do tego bardzo mało wydajny ten sposób.
Z tego co pamiętam to max.5zł za 5l.
Tutaj jest link : http://hipernet.com.pl/woda-demineralizowana/

[ Dodano: Pią 11 Paź, 2013 ]
Rozrobiłem ID78 w wodzie przegotowanej wg kolejności podanej przek kolegę rbit9n.
Wszystko szło dobrze tj. pięknie się rozpuszczało do momentu dodania węglanu sodu bezw. Po dodaniu ww rotwór zrobił się mętny i praktycznie taki pozostał.
Dzisiaj rano (12-10-13) roztwór zrobił się klarowny a na dnie pozostał biały osad. Przyczyna jest taka że nie użyłem odstanej wody tylko nalałem bezpośrednio z czajnika.
Przy okazji jaką trwałość ma węglan sodu bezwodny i fenidon?

Wczoraj robiłem odbitki na tym wywoływaczu. Bardzo ładnie pracuje, odcień czerni na Fomabromie Variant III, a wszczególności na Adoxie Variotone przepiękny :). Oczywiście wszystko na barycie.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

wczoraj zrobiłem id78, bez KBr (będę dodawał benzotriazolu do r-ru roboczego), a na dodatek rozpuściłem w 500ml zamiast w litrze. r-r jest dość mętny, ale osadu nie stwierdziłem. aha, węglan rozpuścił się całkowicie, opalizacja pewnie nastąpiła, kiedy r-r się ochłodził.

a wracając do kolejności rozpuszczania to Klimecki (dziś wyczytałem) podaje taką kolejność rozpuszczania substancji:
- metol (jeśli jest);
- siarczyn sodu;
- substancja wywołująca;
- substancja zasadowa;
- fenidon (jeśli jest);
- bromek potasu.
Anchell podaje fenidon przed Na2CO3, ale widzę, że to nie szkodzi w tym przypadku.

no nic to. lecę do ciemni sprawdzić jak to działa.
pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

rbit9n pisze:wczoraj zrobiłem id78, bez KBr (będę dodawał benzotriazolu do r-ru roboczego), a na dodatek rozpuściłem w 500ml zamiast w litrze. r-r jest dość mętny, ale osadu nie stwierdziłem. aha, węglan rozpuścił się całkowicie, opalizacja pewnie nastąpiła, kiedy r-r się ochłodził.

a wracając do kolejności rozpuszczania to Klimecki (dziś wyczytałem) podaje taką kolejność rozpuszczania substancji:
- metol (jeśli jest);
- siarczyn sodu;
- substancja wywołująca;
- substancja zasadowa;
- fenidon (jeśli jest);
- bromek potasu.
Anchell podaje fenidon przed Na2CO3, ale widzę, że to nie szkodzi w tym przypadku.

no nic to. lecę do ciemni sprawdzić jak to działa.
pozdrawiam!
Roztwór w których mam osad po dodaniu wody (stosuję 1+3) rozpuszcza się. Roztwór roboczy jesk klarowny i działa bez zarzutów. U mnie "opalizacja" występuje po dodaniu węglanu sodu.
Po tych rozważaniach co do kolejności rozpuszczania zrobiłem r-r wg Anchella z tym że fenidon rozpuściłem w wodzie o temperaturze >80C.
Następnym razem zastosuję Klimeckiego i fenidon rozpuszczę w alkoholu izopropylowym. Mniej problemów niż z gorącą wodą bo po wsypaniu fenidonu do gorącej wody zrobiły mi się jakieś trudnorozpuszczalne grudki.
Trochę mnie dziwi ten problem z tym osadem. Adotol, który jest też na fenidonie, rozpuszcza mi się bez problemów mimo iż rozpuszczam go w 2x mniejszej ilości wody niż podaje instrukcja i jest czysty jak łza.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Roztwór w których mam osad po dodaniu wody (stosuję 1+3) rozpuszcza się. Roztwór roboczy jest klarowny i działa bez zarzutów.
zrobiłem roztwór roboczy 1:1, który nada jest lekko opalizujący, ale działa jak diabli, a skoro działa, to nie mam pytań.
LD pisze:Trochę mnie dziwi ten problem z tym osadem. Adotol, który jest też na fenidonie, rozpuszcza mi się bez problemów mimo iż rozpuszczam go w 2x mniejszej ilości wody niż podaje instrukcja i jest czysty jak łza.
moim zdaniem to się wysyca węglan sodu. ale zobaczymy co będzie jak rozpuścisz fenidon w alkoholu.

pozdrawiam
piotrek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

rbit9n pisze:
Roztwór w których mam osad po dodaniu wody (stosuję 1+3) rozpuszcza się. Roztwór roboczy jest klarowny i działa bez zarzutów.
zrobiłem roztwór roboczy 1:1, który nada jest lekko opalizujący, ale działa jak diabli, a skoro działa, to nie mam pytań.
LD pisze:Trochę mnie dziwi ten problem z tym osadem. Adotol, który jest też na fenidonie, rozpuszcza mi się bez problemów mimo iż rozpuszczam go w 2x mniejszej ilości wody niż podaje instrukcja i jest czysty jak łza.
moim zdaniem to się wysyca węglan sodu. ale zobaczymy co będzie jak rozpuścisz fenidon w alkoholu.

pozdrawiam
piotrek
Zrobiłem parę dni temu nową partię ID78. Fenidon rozpuściłem w 20ml alkoholu izopropylowego i dolałem na samym końcu. Roztwór był klarowny. Na drugi dzień zrobiłem kilka odbitek. Działa bardzo dobrze. Roztwór roboczy po kilku dniach jest nadal klarowny. Mam jeszcze butelkę poprzedniego w którym wytrącił się okropony osad. Nigdy czegoś takiego nie miałem z żadnym wywoływaczem. Najdziwniejsze jest to, że po rozcieńczeniu w proporcji 1+3, cały osad rozpuszcza się i wywoływacz działa bez zarzutu.
Znalazłem potwierdzenie że fenidon można rozpuszczać w alkoholu izopropylowym. Ctein w książce Post Exposure na stronie 103 i 104 podaje przepis na wywoływacz z fenidonem rozpuszczonym w alkoholu izporpropylowym.
Cytat ze strony 104:
Phenidone is not very soluble in pure water, espe-cially at room temperature. It dissolves in ethanoland in isopropyl (rubbing) alcohol. Phenidone dissolved in alcohol is reasonably stable and keeps at least 6 months. I make up a 2% solution of Phenidone in alcohol (20 gm/liter or 9.5 gm/ pint) and measure it out as needed to make working developer.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja chyba znalazłem przyczynę osadu w moim id78. otóż ostatnio kupiłem filtry wiodącej marki, które są tak podłej jakości, że po tygodniu czajnik zarasta kamieniem. będę jeszcze badał ten trop, bo osad jaki się wytrącił słabo mi wygląda na fenidon, a raczej na węglan wapnia.
ale metoda z izopropanolem bardzo obiecująca w sumie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ