Zabawa ze średnią klatką

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

m16
-#
Posty: 54
Rejestracja: 14 wrz 2011, 14:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: m16 »

Lepiej kup od razu z osłoną przeciwsłoneczną i innymi akcesoriami, aktualnie nie ma żadnej osłony na aukro czy allegro do VI a naprawdę może się przydać.
Piwo śmierdzi i powoduje raka.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Ja tam taką osłonę zawsze ręką zastępowałem ;-) Ale dzięki za informację, uczulę się na ten dodatek.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Zabawa ze średnią klatką

Post autor: junkers_ju-87 »

ArturN pisze:Cały czas fotografuję na małym obrazku i przyznam, że jest to wystarczające dla mnie :) Ale znów powraca mi ochota na klatkę średnią - już kiedyś próbowałem się tym zająć, ale moja Moskwa porządnie mnie zniechęciła - głównie nieprzewidywalną paralaksą (którą pewnie można okiełznać, ale wolę skupić się na kadrze, a nie na jego przesunięciu względem okienka), zaświetlaniem filmu czy przeskakiwaniem całych klatek. Po prostu nie leży mi ten aparat, choć pod względem rozmiarów jest doskonały ;)

Tutaj pojawia się moje pytanie - czy moglibyście polecić mi jakiś dobry, tani (max. 200 zł za sprawny sprzęt, im mniej tym lepiej), najlepiej "ludowy" (polski, czechosłowacki, radziecki itp...), mały i w miarę bezproblemowy aparat na klatkę 6x6 bądź 6x9?

Drugie pytanie - o ile na zewnątrz używam negatywu, o tyle moje "studyjne" zabawy raczej trzymają się cyfry - z błahego powodu - niezbytnio umiem wyliczyć dokładną ekspozycję przy świetle błyskowym :oops: Ale wstyd! Tu moje pytanie - są na to jakieś sprawdzone metody?
Do 200 zł to z 2 obiektywowych tylko sprzęt z demoludów.
np Flexaret m ale ma kiepską matówke .
Zdecydowanie lepsza jest Yashica A a jeszcze lepsza D ale to cena ok 400 zł
Jeszcze lepsza jest yashicka Mat ze Światłomierzem ale to juz ok 600

Warte namysłu sa jeszcze miechowe 6x9 np Bessa z migawką Compura albo Pronto
ceny 150 - 250 zł

Co do paralaksy to w 2 obiektywowych tez jest , ale najbardziej daje się we znaki z bliska , im dalej tym jest mniejsza
ju_87
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

najlepiej "ludowy" (polski, czechosłowacki, radziecki itp...)
Do 200 zł to z 2 obiektywowych tylko sprzęt z demoludów.
np Flexaret m ale ma kiepską matówke .
Zdecydowanie lepsza jest Yashica A a jeszcze lepsza D ale to cena ok 400 zł
Jeszcze lepsza jest yashicka Mat ze Światłomierzem ale to juz ok 600
:roll:

Póki co mam wybór między Flexaretem a Startem ;-)
m16
-#
Posty: 54
Rejestracja: 14 wrz 2011, 14:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: m16 »

Jeśli chciałbyś obejrzeć flexareta to mógłbym Ci pokazać moją IV, (potem możesz kliknąć "pomógł").

ps. zastanawiam się nad sprzedażą
Piwo śmierdzi i powoduje raka.
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

Lampa błyskowa i lekki strobing w analogu.
Mój sposób, dotyczy JEDNEJ lampy w ograniczonych zastosowaniach.

Lampa z pełnymi obrotami i trybem 'A' (u mnie dobry stary Metz Mz-43i).
Parasolka używa na sposób 'srebrnej' czyli na zasadzie odbijania (obecnie biała, ale z czasem będzie prawdziwa srebrna).

Reflektor lampy błyska w parasolkę, czujnik lampy patrzy w przeciwną stronę na przedmiot zdjęcia. Oczywiście trzeba to wyzwolić, u mnie radiem.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

ArturN pisze:Albo wezmę Starta u nas, albo Flexareta z Czech (jak zapłacić? przelewy strasznie drogie są)...
Bez przesady - te czasy już minęły. Zwykły europejski przelew z mbanku - 5 zł,
a w Alior Sync - bezpłatny.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Ha! Bezpłatny to ja chciałbym... W banku liczą sobie koło 150 zł prowizji, dziękuję bardzo...
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Nie wiem z jakiego banku korzystasz - pewnie stacjonarny? Załóż konto internetowe Alior Sync (to nie reklama :mrgreen: , nie mam od nich żadnych profitów), podaję za tabelą prowizji: przelew europejski - 0zł, pozaeuropejski - 30 zł. Dodatkowo zwrot 5% z transakcji internetowych np. z Allegro. Mbank - europejski - 5 zł.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nawet w zwykłym PKO BP to już nie przekraczało 25 zł ze dwa lata temu, jak robiłem ostatni przelew międzynarodowy bezpośrednio z banku. Stacjonarnego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:Nawet w zwykłym PKO BP to już nie przekraczało 25 zł ze dwa lata temu, jak robiłem ostatni przelew międzynarodowy bezpośrednio z banku. Stacjonarnego.
a nie prościej założyć sobie konto na PayPal? opłaty za przelewy na cały świat, są symboliczne. domyślam się, że nie wszyscy handlujący honorują przelewy z tej opcji, ale powoli robi się to standardem.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

nord pisze:
J.A. pisze:Nawet w zwykłym PKO BP to już nie przekraczało 25 zł ze dwa lata temu, jak robiłem ostatni przelew międzynarodowy bezpośrednio z banku. Stacjonarnego.
a nie prościej założyć sobie konto na PayPal? opłaty za przelewy na cały świat, są symboliczne. domyślam się, że nie wszyscy handlujący honorują przelewy z tej opcji, ale powoli robi się to standardem.
Opłaty na paypalu są dosyć spore.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

jac123 pisze:Opłaty na paypalu są dosyć spore.
Tak jest, podaję przykład: z 20 zł PayPal zabrał mi 1,38 PLN, co stanowi prawie 7%. Wyobraźcie sobie większe kwoty...
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wosk pisze:
jac123 pisze:Opłaty na paypalu są dosyć spore.
Tak jest, podaję przykład: z 20 zł PayPal zabrał mi 1,38 PLN, co stanowi prawie 7%. Wyobraźcie sobie większe kwoty...

a ja miałem coś takiego:


Łączna kwota:
-$46,99 USD (równa się -152,55 PLN)
Wysokość opłaty:
$0,00 USD
Kwota netto:
-$46,99 USD

jedynie przelicznik złotego na dolara wydawał mi się o kilka groszy wyższy niż oficjalny kurs NBP
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

???

Post autor: jac123 »

To ciekawe, dlaczego paypal nie pobrał opłaty akurat Tobie, bo normalnym jest , że pobiera. Możesz nam zdradzić co zrobić aby za darmo puszczać przelewy?
Do kosztów opłat należy jeszcze doliczyć koszty przeliczeń wg kursu waluty , zanim pieniądze znajdą się na naszym koncie w banku.
Razem wychodzi nam coś koło 8-9%.
ODPOWIEDZ