magiczny kwadrat

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

doktor Zło
-#
Posty: 21
Rejestracja: 22 gru 2010, 19:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doktor Zło »

Ahoj, muszę Wam pozawracać gitary, bo sam sobie na pewno nie poradzę.
Potrzebuję "kwadrata", którym dałoby się bezstresowo robić zdjęcia. Marzy mi się jasna matówka, dlatego m.in. Psixa wykluczam (a także z powodu pokrycia wizjera i awaryjności).
Niestety, nie bardzo mam koncepcję, co robić, opcje są następujące:
1) TLR: mamiya c+ 80mm+ któryś z dłuższych. Teoretycznie mają sprawnie działającą korekcję paralaksy, jasne matówki i wymienną optykę (zawsze brak mi opcji założenia czegoś "odrobinę" dłuższego)- z tego powodu, niestety, odrzucam Yaśkę 124 (która b. przyjemna jest).
2) SLR: Nie bardzo wiem, czego szukać, bo zupełnie nie orientuję się w tych systemach.
Bronica S?, Kiev 88 (i podobne) coś innego?
W sumie potrzebuję mechanicznego muła, którego łatwo serwisować (ale nie za często) i nadaje się do wyprowadzenia na spacer (fotografia krajobrazu, "badylarstwo"). Mam parę dłuższych luf od Psixa, które chciałbym móc podpiąć do korpusu (używam w tej chwili z małym obrazkiem)- przejściówkę mechaniczną mogę dorobić.
W jakim "systemie" będzie możliwość delikatnej rozbudowy szklarni (standard, coś do makro), która nie zrujnuje kieszeni ? Zestaw ma być dla amatora (bez studio). Hassel odpada- za dużo się płaci za markę i popularność (a może się mylę?).
Czy mógłbym prosić o jakieś ukierunkowanie poszukiwań, bo jak na razie błądzę po omacku. Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Może Bronica SQ? Stosunkowo nowy system, fajna optyka, atrakcyjne ceny. Gorzej z tymi Psixowymi szkłami. Mam SQ-B + 80/2,8 PS i 50/3,5 PS, i bardzo chwalę sobie.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
doktor Zło
-#
Posty: 21
Rejestracja: 22 gru 2010, 19:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doktor Zło »

Całkowita zależność od baterii, jak zauważyłem- trochę szkoda.
Zapytam inaczej- a jakie mezalianse można popełniać w systemach 6x6- np. którymi obiektywami (z innych systemów) można zatkać Kijeva 88- podobno z tego systemu naprawdę dobre są tele?
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Baterię założyłem raz, od dwóch lat jej używam. Mam dwie w zapasie, bo są małe i nie zawadzają, ale nie wiem czy nie wyjdzie im termin ważności zanim będę potrzebował ich użyć ;-)

Bez baterii jest czas, jeden 1/500 sekundy...
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
doktor Zło
-#
Posty: 21
Rejestracja: 22 gru 2010, 19:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doktor Zło »

:shock: nieźle.
Z innej beczki. Ile można dać za kijewa 88, żeby nie przepłacić, bo szczerze mówiąc, poważne systemy zdają sie dla mnie za poważne. ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dlaczego Kiew 88? Jedyna jego zaleta to wymienne kasety i na tym, niestety, koniec zalet. Za to Kiew 60 ma tylko jedną wadę więcej (brak wymiennych kaset), ale kilka jeszcze innych zalet. Egzemplarz po wstępnym serwisie i regulacjach można spokojnie używać przez lata. Chyba, że ktoś jest takim estetą, że design Kiewa 60 obraża jego uczucia estetyczne... No, ale ten ktoś musi też wiedzieć co zrobić z szyberkiem podczas fotografowania ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

inna sprawa, że format 6x6 jest jakby .. wykastrowany :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
doktor Zło
-#
Posty: 21
Rejestracja: 22 gru 2010, 19:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doktor Zło »

Czemu nie, tylko jak tam z jasnością w wizjerze ? I pokryciem kadru, bo obawiam się, że podobnie jak w Psixie?
TTL i pryzmat- niekoniecznie ich potrzebuję.
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

technik219 pisze:Dlaczego Kiew 88? Jedyna jego zaleta to wymienne kasety i na tym, niestety, koniec zalet. Za to Kiew 60 ma tylko jedną wadę więcej (brak wymiennych kaset), ale kilka jeszcze innych zalet. Egzemplarz po wstępnym serwisie i regulacjach można spokojnie używać przez lata. Chyba, że ktoś jest takim estetą, że design Kiewa 60 obraża jego uczucia estetyczne... No, ale ten ktoś musi też wiedzieć co zrobić z szyberkiem podczas fotografowania ;-)
Złotym środkiem jest Kiev 88 CM :)
fiakier
-#
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2009, 16:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: fiakier »

doktor Zło pisze:(...)bezstresowo (...) Kiev 88 (...)
Hmmm... "Naziol" i "bezstresowo" - niełatwe połączenie. Wprawdzie ja takowym rzeczywiście bezstresowo robię, ale niektórzy mówią żem dziwny... :mrgreen:
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Pet pisze:Złotym środkiem jest Kiev 88 CM :)
Jeśli ma szmacianą migawkę i bagnet Psixa to czemu nie?
doktor Zło pisze:jak tam z jasnością w wizjerze ? I pokryciem kadru, bo obawiam się, że podobnie jak w Psixie?
Lepiej, dużo lepiej :-D
Lux mea lex
doktor Zło
-#
Posty: 21
Rejestracja: 22 gru 2010, 19:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doktor Zło »

Gdyby Pentax 67 miał opcję 6x6 nie wahałbym się ani chwili.
Swoją drogą, spróbuję znaleźć tego kijeva 6c do pomacania, jak się nie spodoba przyjrzę się mechanicznej Bronice S- tu prośba o kilka słów o tym systemie- czego się można spodziewać?
Czy poza wspomnianym już sprzętem zna ktoś jeszcze jakieś kwadraty z wymienną optyką?
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Bierz Bronikę, najlepsi fotografowie mody nie mogą się mylić :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=9ayeBMen18Y
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Jest jeszcze wiele innych systemów z wymienną optyką, choćby Rollei 6008, Mamiya Super 23 itd. Ale to porządny sprzęt, warto swojej ceny, przeważnie niezawodny.
doktor Zło
-#
Posty: 21
Rejestracja: 22 gru 2010, 19:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doktor Zło »

morotegari, czyli kiedy jej dotknę zamienię się w zombi (czy raczej plastikową mumię), jak ludzie na tamtym filmiku?
jac123, dalmierz dla godzilli?
ODPOWIEDZ