Rollei Superpan 200 sie nie chce utrwalic...

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

technik219 pisze:
p1ot3 pisze:(skrosowalem jeden slajd i nie podoba mi sie)
Chociaż można skrosować każdy slajd, to nie wszystkie wychodzą tak samo...
w zasadzie, to problemem dla mnie jest to, nie jest slajd... nie moge tego wyswietlic na scianie. czy taka kombinacja - uzycie wywolywacza c-41 jako 1 wywolywacza do slajdu i potem juz normalnie z chemia do slajdu, 2 wywolywacz i bleach - ma wogole sens?
p.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Nie ma sensu, bo pierwszy wywoływacz zawsze wywołuje obraz czarno biały, który jest usuwany. Nie bardzo rozumiem: u Ciebie pierwszy i drugi wywoływacz są barwne? Jeślibyś jako pierwszy zastosował cz-b, a drugi od C-41 to by miało sens.
Lux mea lex
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

technik219 pisze:Nie ma sensu, bo pierwszy wywoływacz zawsze wywołuje obraz czarno biały, który jest usuwany. Nie bardzo rozumiem: u Ciebie pierwszy i drugi wywoływacz są barwne? Jeślibyś jako pierwszy zastosował cz-b, a drugi od C-41 to by miało sens.
widze, ze przekombinowalem i sam sie juz pogubilem :) musze to jakos 'rozrysowac':
c-41 - wywolywacz c41, blix
slajd - 1 wywolywacz, wywolywacz kolorowy, bleach

wywoluje slajd i chcialbym dostac slajd (jakkolwiek porabane kolory tam beda), ale nie negatyw

1 wersja - wywolywacz c41, wywolywacz kolorowy, bleach - taka kombinacja odpada.
2 wersja - 1 wywolywacz, wywolywacz c41, bleach - cokolwiek?


dzieki za pomoc.
p.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

To się nie uda, nawet z pierwszym wywoływaczem cz-b. CD w E6 to nie tylko wywoływacz to również kąpiel odwracająca.
Barwny proces negatywowy.
1. Wywoływacz barwny negatywowy. Wywołuje obraz srebrowy i razem z nim barwnikowy.
2. Wybielacz-utrwalający. Zamienia wywołane srebro w niewywołane i rozpuszcza je w utrwalaczu, który jest w nim zawarty.
Barwny proces odwracalny.
1. Wywoływacz cz-b. Działa dokładnie tak jak zwykły wywoływacz negatywowy. (nie czepiać się, wiem że nie dokładnie, ale poglądowo należy uznać że dokładnie)
2. Wywoływacz barwny. Wywołuje to czego nie wywołał pierwszy wywoływacz, a żeby mógł wywołać, to musi te halogenki zadymić - to się nazywa odwracanie. Skoro już wywołuje to razem wywołuje też kolor. Ale nie tyka tego co wywołał pierwszy wywoływacz. W wyniku jego pracy mamy a) całkowicie wywołane srebro oraz czyli oba obrazy srebrowe, negatywowy i pozytywowy, oraz b) obraz barwny w części pozytywowej.
3. Wybielacz utrwalający jak dla C-41

A więc wywoływacz CD z C-41 nie zadymi nie wywołanej części halogenków srebra, a skoro nie zadymi, to po BX będzie czysty film.

Ale uwaga, bo po wywołaniu cz-b można film wypłukać i zaświetlić jak w starych procesach. Albo zadymić chemicznie jak w cz-b procesie odwracalnym.
Więc do dzieła.

Dogłębny wywoływacz cz-b -> płukanie -> zaświetlanie -> wywoływacz barwny - BX.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

Panowie, wielkie dzieki! :)

pokombinuje na jakichs kawalkach slajdu. z wywolywaczy b&w mam pmk i d-19, pyro odpada, przeciagne wiec kawalek filmu przez d-19 i zobaczymy co wyjdzie. choc, chyba dopiero w weekend bede mial czas na praktyke...
p.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wywoływacz negatywowy do cz-b nie każdy się nadaje. Większość wywoływaczy do klasycznych materiałów srebrowych wywołuje powierzchniowo, czyli może nie zadziałać jak potrzeba na materiałach barwnych, które posiadają obraz w kilku warstwach i w każdej warstwie obraz musi być wywołany w jednakowym stopniu. Dlatego w dawnych wywoływaczach do slajdów (AGFA, ORWO i może inne) jako substancję wywołującą stosowano amidol posiadający właściwość głębokiej penetracji (obarczony jednak dyskwalifikującymi go obecnie innymi wadami). Obawiam się, że dobranie wywoływacza spośród dostępnych obecnie wywoływaczy negatywowych będzie sprawą trudną i konieczna będzie przynajmniej modyfikacja ich składu. W zakresie eksperymentowania z materiałami barwnymi polecano kiedyś jako pierwszy wywoływacz do slajdów Atomal (A-49), który na materiałach ORWO UT (przypuszczam, że również na innych slajdach niskotemperaturowych) dawał ciekawe, pastelowe kolorki bez czerni. Poszukaj publikacji Jan Rajmun Paśko "Z chemią przez fotografię barwną" - tych rzeczy nie ma w Internecie. Albo Jan Piechura "Obróbka filmu odwracalnego". To wiele Ci rozjaśni.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Jeśli potrzebujesz "Z chemią przez fotografię barwną" mogę zeskanować interesujące Cię rozdziały.
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

piotr pisze:Jeśli potrzebujesz "Z chemią przez fotografię barwną" mogę zeskanować interesujące Cię rozdziały.
dzieki Piotr, znalazlem troche w internecie (po tytule) o, > tu <. udalo mi sie tez wynalezc przepis na domowej roboty zestaw do e-6 > tutaj <. strasznie skomplikowany ten pierwszy wywolywacz.

poszukam jeszcze troche po angielsku, nie bede musial tlumaczyc nazw odczynnikow. ;)
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

co do tej książki- to jakby ktoś chciał sprzedać, oddać, pożyczyć- cokolwiek- mam wielką chęć na jej przeczytanie.
Co do pierwszego wywoływacza, to najpierw spulchnij możliwie żelatynę przedwstępnym płukaniem bardzo ciepłą wodą i zastosuj... hmm... Hydrofen? Od jest dość energiczny, powinien się nadać. Potem dokładnie go wypłucz, BARDZO dokładnie, otwórz korex, i kawałeczek za kawałkiem zaświetl negatyw. Następnie do wywoływacza barwnego C-41, wydaje mi się, że tu się nie da przedobrzyć (możesz zastosować bardziej stężony, wyjdzie na zdrowie- ew. wywoływacz RA-4) no i dalej do odbielacza- choćby chromianki(ale i odbielacza C-41), oczywiście dość rozcieńczonej, potem płukanie, formalina, ale nie obowiązkowo, znowu płukanie.
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Mała uwaga: chromianka (odbielacz na chromianie i kwasie siarkowym) mogą się niezbyt polubić z kolorowym filmem :)

TU pokazane jest zdjęcie- efekt wołania E100 w chemii do papieru- oba wywoływacze są pozytywowe. Może więc w tą stronę?


I mała dygresja o zaświetlaniu:
podczas prób z robieniem slajdów cz-b z negatywów raz zapomniałem się i nie świeciłem za mocno na nega. Po prostu po pierwszym wołaniu i płukaniu otworzyłem puszkę, odbieliłem, wypłukałem i wywołałem. Wszystko w otwartej puszcze koreksu w nieprzezroczystych szpulach patersona. Przypomniałem sobie o oświetleniu gdy zobaczyłem, że część dolnej perforacji nie jest całkiem czarna.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A ja mam inną uwagę, ale ostrzegam, mogę być w dużym błędzie.
Jak drugiego wywoływacza nie użyłbym pozytywowego - w sensie tego do papierów od RA-4. A to dla tego, że to właśnie w tym wywoływaczu powstaje obraz który potem będzie oglądany i na bazie srebra w nim wywoływanego powstaje obraz barwnikowy. A wywoływacze pozytywowe nie są drobnoziarniste i w ten sposób może powstać dość pryszczaty slajd.
Pierwszy wywoływacz nie ma tu specjalnego znaczenia bo on ma służyć tylko do tego żeby powstał obraz, który trzeba usunąć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

czesc;

kupilem rolke kolorowego negatywu i przepuscilem go przez takie pomieszane wywolanie. d-19, swiecenie, dev. c-41, blix, stabilizator (d-19, swiecenie i potem zwykle wolanie c41). mam jakis punkt startowy co do czasow. i w zasadzie wszystko byloby ok, jakby nie ta pomaranczowa maska. znalazlem w internecie dyskusje, gdzie ktos opisuje, ze przy zastosowaniu xtol'a jako pierwszego wywolywacza ta maska sie neutralizuje. moze ktos wie czy mozna to splukac w jakikolwiek inny sposob?

p.

Obrazek
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

skoro w xtolu się spłukuje, to kup witaminy C, rozpuść dużo w szklance i wymocz w niej ten film. Co do zdejmowania maski... no, może to być problematyczne.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

filozof97 pisze:skoro w xtolu się spłukuje, to kup witaminy C, rozpuść dużo w szklance i wymocz w niej ten film. Co do zdejmowania maski... no, może to być problematyczne.
Czytalem tez tamta dyskusje (na APUG-u) i nawet PhotoEngineer nie wiedzial czemu tak sie dzialo. Z tego co pamieram, chyba tez nikt tego nie zweryfikowal, wiec ciezko powiedziec czy efekt ten rzeczywiscie wystepuje i czy z kazdym filmem. Osobiscie bylbym troche sceptyczny... ale zaden ze mnie ekspert. :->
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

ja tez mieszam na zasadzie - cos wyjdzie i zobaczymy co. ;)
zrobilem slajd w tej konfiguracji - d-19, naswietlanie, wywolywanie c41. wyszedl mi czarny. przedluzylem czas pierwszego wywolywania - lepiej. ale tez nie nadawal sie do ogladania. wyplukalem dodatkowo w odbielaczu i wyszlo. zeskanuje jak tylko wyschnie. mam pozytyw w odjechanych (troche odjechanych, ale zawsze) kolorkach.
p.

wyschlo:
Obrazek

skroce czas 1 wywolywacza i powinno byc ok.

p.
ODPOWIEDZ