destylarka

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

destylarka

Post autor: djko »

Witam! Mam takie pytanie, czy ktokolwiek z Was ma w swojej ciemni takowe urządzenie? Lub miał styczność z takim czymś. Bo właśnie składam swoją ciemnie, i stwierdziłem że kupie sobie takie urządzenie http://www.allegro.pl/item970781097_pro ... 650zl.html i chciałbym się spytać czy ktoś czegoś takiego używał.
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

do powiększalnika kupiłem Apo Rodagon-N więc już zainwestowałem, a jakoś taka destylarka bardziej mi się podoba, niż kupowanie wielu litrów i wożenie ich do mojej ciemni, a poza tym ja kupuje demineralke za jakieś 1-2 zł za litr, w Wawie takie ceny:(
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

no ok, nie wiedziałem ze w tesco jest za 3zł, ja kupuje za 6zł 5L. w demineralce zawsze lepiej robić całą chemie, ja robię w demineralce i wywójke do filmów, i do papieru, tak samo utrwalacz, i kąpiel końcowa do filmów, a przy odbitkach 50x60 to trzeba tego robić minimum 5l i jednego i drugiego, tak samo wywoływacz i utrwalacz po 2-3 wołaniach wylewam, by mieć najlepsze negatywy.
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

no ja myśle że może na sam końcowy efekt, nie ma wpływu, ale długoterminowo, na pewno ma, i wole mieć jakość muzealną. ale nadal nie wiem czy to jest dobre urządzenie, mial ktoś styczność, albo może coś o tym powiedzieć, bo się zrobił taki mały offtop?
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

to jak, ktoś wie coś o tym? cokolwiek? czy to urządzenie w ogóle działa?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

djko pisze:to jak, ktoś wie coś o tym? cokolwiek? czy to urządzenie w ogóle działa?
Podobne urządzenia mają w pracowniach chemicznych, gdzie ja chodzę czasami "żebrać" o trochę wody. Ale u nich to pracuje ciągle, bo takie mają zapotrzebowanie.

djko - jeśli byłoby mnie stać, to bym kupił. Może nie takie duże, ale trochę mniejsze.

Woda w kranach miejskich zawiera dużo jonów metali, co akurat nie wpływa korzystnie na przebieg procesów chemicznych, nie mówiąc już o żywotności sprzętu ciemniowego (osadzanie się kamienia w szpulach koreksów, to samo dotyczy przeciągowych procesorów wywołujących itp.)
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Re: destylarka

Post autor: maqsz »

djko pisze:Witam! Mam takie pytanie, czy ktokolwiek z Was ma w swojej ciemni takowe urządzenie? Lub miał styczność z takim czymś. Bo właśnie składam swoją ciemnie, i stwierdziłem że kupie sobie takie urządzenie http://www.allegro.pl/item970781097_pro ... 650zl.html i chciałbym się spytać czy ktoś czegoś takiego używał.
Kuchenka gazowa, czajnik, szklana chlodnica do nabycia w kazdym sklepie ze szklem laboratoryjnym za ok. 50 zl, kilka metrow rurek igielitowych i masz destylarke do wody, a jak sie uprzesz, to nie tylko do wody ;)
--
Maciek
alexkoz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2008, 08:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alexkoz »

a może zamiast destylowanej zaopatrzyć się w filtr odwróconej osmozy? Fakt, że na wejściu koszt jest trochę wyższy, ale jego funkcjonalność nie sprowadza się do celów fotograficznych - cała rodzina będzie zadowolona, a i herbata i kawa wreszcie zacznie smakować...

Wystarczy najprostszy zestaw składający się z prefiltrów mechanicznego, wkładu węglowego i błony półprzepuszczalnej do osmozy. Na obejściu można założyć mineralizator i wtedy można samemu sobie produkować wodę mineralną :)
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Re: destylarka

Post autor: Coil »

maqsz pisze:Kuchenka gazowa, czajnik, szklana chlodnica do nabycia w kazdym sklepie ze szklem laboratoryjnym za ok. 50 zl, kilka metrow rurek igielitowych i masz destylarke do wody, a jak sie uprzesz, to nie tylko do wody ;)
Eeee, nie warto, niedawno destylowałem (podwójnie) 50L takiego dwulatka - poszła mi na to prawie cała butla gazu. Z destylarką z Allegro też nie warto, przy wydajności 0.7-0.8L/h i mocy 600W ekonomicznie kiepsko to wychodzi.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Coil pisze:Z destylarką z Allegro też nie warto, przy wydajności 0.7-0.8L/h i mocy 600W ekonomicznie kiepsko to wychodzi.
ja myślę, że jeśli sprzęt nie ma amortyzacji na firmę, to w ogóle nie warto elektrycznego sprzętu. np. demineralizator DE-2 stosowany często w małych laboratoriach i aptekach ma wydajność 2 l/h, przy okazji przelewa się przez niego 35 l wody, a do tego zużywa 2,2 kW.

http://www.pgl.com.pl/stary/pdf/06/288-290.pdf
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

no ok, ale ta destylarka którą ja chce kupić ma moc 600w, i robi jakies 0.7l /h więc i tak jest taniej dużo niż kupować wode, wychodzi jakieś 30gr/l, więc nie jest lepiej?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

z destylarki aptecznej, teoretycznie wychodzi 65gr za litr, a klasa czystości zgodna z FP-VIII,. zarówno jeśli chodzi o właściwości fizyczne, jak i chemiczne.

ja na do celów foto używam wody z filtra Brita, przecież to nie apteka, n'est pas?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
djko
-#
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2009, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: djko »

a ta jaką ma jakość jeśli chodzi o wodę? http://www.allegro.pl/item979794226_pro ... 650zl.html
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

djko pisze:no ok, ale ta destylarka którą ja chce kupić ma moc 600w, i robi jakies 0.7l /h więc i tak jest taniej dużo niż kupować wode, wychodzi jakieś 30gr/l, więc nie jest lepiej?
Cos nie tak z tym rachunkiem ekonomicznym - te 0,30 zl/litr to czyste koszty eksploatacji (przypuszczam, bo nie znam polskich cen wody z kranu i energi elektrycznej). Do tego musisz dodac amortyzacje - jezeli "wyprodukujesz" przez ten czas np 650 litrow, to da tobie dodatkowo 1,00 zl/litr przy optymistycznym zalozeniu, ze nic sie nie zepsuje po drodze.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

djko pisze:a ta jaką ma jakość jeśli chodzi o wodę? http://www.allegro.pl/item979794226_pro ... 650zl.html
Sprawozdanie z badań fizykochemicznych wody - tam jest tabelka z wynikami badań.
ODPOWIEDZ