światłomierz do średniego

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Tzn wsadziłeś tam jakąś diodę?
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

tak


diodę schottkiego ( z tych najmniejszych, bo są w różnych obudowach i na różne napięcia) ma kolor albo niebieski albo pomarańczowy i taką czarną kreseczkę oznaczającą polaryzację (czarna kreska = plus) i czarną kreską do plusa, drugą do minusa i gotowe. Dla formalności wsadziłem mała baterię 3V (cena około 10-15zł) zamiast tych PX 625A czy jakkolwiek się zwą by było miejsce na diodę...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

I jak rozumiem działa teraz dobrze. Czy możesz jeszcze podać dokładne oznaczenie tej diody?
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

BAT 43


co do działania dobrze to ciężko mi powiedzieć (jej napięcie wynosi teraz 2,85 V co na pewno da dokładniejszy pomiar niż przy 3,07 V) ale dokładnie będę w stanie powiedzieć cokolwiek gdy pożyczę od kogoś sprawdzony światłomierz i porównam pomiary co stanie się dopiero gdy choć trochę wyzdrowieję...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
darius_Er
-#
Posty: 103
Rejestracja: 20 kwie 2007, 13:53
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: darius_Er »

Uff przebrnąłem przez cały temat i wybrałem światłomierz lunasix 3, ten który Gringo997, bo te selenowe odpadaja z powodu selenu, a nie potrzebuję cuda za 500 zł jak narazie. Noszenie cyfry też nie zawsze się uśmiecha, bo i bronia troche se waży.
8-)

Dziękuję za opinie tym którzy ją wyrazili .
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

A ja kupiłem te diody ale jakoś nie szło mi z ich zamocowaniem (słaby był styk pomiędzy diodą, baterią i światłomierzem) w komorze baterii, dlatego włozyłem baterię srebrową i założyłem na skali DIN odpowiednią korektę.
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

jac123 pisze:i założyłem na skali DIN odpowiednią korektę.
Niestety to dziala tylko po czesci. Zaleznosc miedzy napieciem i pomiarem nie jest niestety liniowa w calej skali.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

dzerry pisze:
jac123 pisze:i założyłem na skali DIN odpowiednią korektę.
Niestety to dziala tylko po czesci. Zaleznosc miedzy napieciem i pomiarem nie jest niestety liniowa w calej skali.
Tak, ale dot. to raczej baterii zwykłych (alkaline), a srebrowe dobrze trzymają napięcie. Zresztą gdyby było tak jak piszesz to każdy światłomierz miałby problem. Bliżej użycie baterii srebrowych opisano tutaj (ja poszedłem trochę na skróty, zakładając jedynie korektę na skali DIN):
Silver oxyde batteries typically have a voltage of 1.55 V. Their advantage is that their characteristics are similar to mercury oxyde batteries, especially that they keep their output voltage quite constant over the entire lifespan and that they last relatively long.

There are several possible solutions to the problem, all have their advantages and disadvantages:
* Re-calibration of the light meter for usage of silver oxyde batteries with a voltage of 1.55 V

A re-calibration of the light meter for usage of 1.55 V silver oxyde batteries is the most secure solution and the easiest to work with. After the re-calibration, the silver oxyde batteries can substitute the mercury oxyde batteries without any limitations. The re-calibration can, in most cases, only be done by a skilled service with the necessary equipment, you have to bring the camera to a service workshop for this. Thus, this solution tends to be expensive. Unfortunately, not all cameras can be re-calibrated. But if it works with your camera and if you want to spend the money, the re-calibration is a good solution.
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

jac123 pisze:
dzerry pisze:
jac123 pisze:i założyłem na skali DIN odpowiednią korektę.
Niestety to dziala tylko po czesci. Zaleznosc miedzy napieciem i pomiarem nie jest niestety liniowa w calej skali.
Tak, ale dot. to raczej baterii zwykłych (alkaline), a srebrowe dobrze trzymają napięcie. Zresztą gdyby było tak jak piszesz to każdy światłomierz miałby problem. Bliżej użycie baterii
ale tu nie chodzi o stopien zuzycia baterii tylko o pomiar. musisz stosowac wieksza korekte do pomiaru jasnych planow i mniejsza do pomiaru ciemnych. chyba, ze Ci roznica jednej dzialki nie robi roznicy.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp

Post autor: jac123 »

p1ot3 pisze: ale tu nie chodzi o stopien zuzycia baterii tylko o pomiar. musisz stosowac wieksza korekte do pomiaru jasnych planow i mniejsza do pomiaru ciemnych. chyba, ze Ci roznica jednej dzialki nie robi roznicy.
W tym co zacytowałem nie chodzi o stopień zużycia baterii, bo każda bateria się wyczerpuje w miarę upływu czasu, ale o trzymanie napięcia na stałym poziomie pomimo upływającego czasu. Np. bateria srebrowa po 6 m-ch nadal pomimo jej używania będzie trzymała napięcie, a w alkaline napięcie spadnie dajmy na to o 0,2V, co zafałszuje pomiary.
Domyślam się jednak o co Ci chodzi, ale czy w takim razie zastosowana dioda wprowadza taką korektę w zależności od jasności planu? Bo jeśli nie, to opisany przez Ciebie problem pomimo zastosowania tej diody istnieje dalej.
Aha, dodam może jeszcze że np. w światłomierzu punktowym Pentax który posiadam są dwie skale - dla jasnych i ciemnych planów, każda skala korzysta z innej baterii (9V oraz 1,3V), jeśli więc będę korygował to tylko tę skalę na baterię 1,3V (a w zasadzie 1,55V), więc powinno być ok, bo druga skala będzie korzystać z poprawnej baterii.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Gringo, wg mnie w opisie jest błąd.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

a mianowicie?
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Napisałem w komentarzu.
Marcolini
-#
Posty: 10
Rejestracja: 26 sty 2011, 22:25
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marcolini »

Moze zle szukalem na forum, ale nie znalazlem nic na temat swiatlomierza o nazwie Sekonic L-758.
Podaja , ze nowy http://www.swiatobrazu.pl/swiatlomierz_ ... aster.html
i zastanawiam sie, czy za taka cene http://www.ceneo.pl/;01513463646-10.htm
przyda sie do czegos.
Mianowicie wlasnie nabylem jaske - zwykla bez pomiarow - i pewnie przydalby mi sie jakis swiatlomierz. Glownie do portretow - czesto w studio , ale mam dla niej zadanie w terenie. Czy takie ustrojstwo nada sie do czegos, czy sobie odpuscic ?Zastepczo np. Minolte III ? Czy dac sobie na luz i kupic cos w stylu 308?
ODPOWIEDZ