Ilford SFX 200 w praktyce

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

daniel73
-#
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2008, 20:55

Ilford SFX 200 w praktyce

Post autor: daniel73 »

Dzień dobry, dobry wieczór, witam.Eksperymentowałem z filmem SFX 200 celem otrzymania obrazu dramatycznego:), naświetlałem go w bardzo dobrych warunkach z filtrem czerwonym ale na czasach jakie wskazywał światłomierz to znaczy 60 i 125 z odkręconą przysłoną na 8. Negatywy mam prześwietlone. Czy zmienić filt na czarny? Bardzo proszę o radę.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2009, 08:08 przez daniel73, łącznie zmieniany 2 razy.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Zanim zmienisz filtr na czarny powiedz dzień dobry ... Zmień również rozmiar czcionki ...
daniel73
-#
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2008, 20:55

Post autor: daniel73 »

Tak to było niegrzeczne, przepraszam.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

czołem!

nie miałem styczności z SFX200, ale robiłem za to na rollei IR-400 i na tym filmie efekty były widoczne dopiero po założeniu filtra IR Cokin. co nieco by pewnie było widać też z filtrem ciemnoczerwonym.

zakresy przepuszczalności filtrów do fotografii cz-b oraz IR znajdziesz na tej stronie http://www.markerink.org/WJM/HTML/irfilter.htm , ale tak czy siak, warto pomyśleć o filtrze IR.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
smerfmaruda
-#
Posty: 49
Rejestracja: 24 maja 2008, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smerfmaruda »

Podczepię się pod wątek: jak ma się sprawa z używaniem Minolty 800si lub Dynaksa 7 z SFX 200? Nie będzie zadymienia?

A co w przypadku Hasselblada ze standardowym magazynkiem A12?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nie wiem jak liczy klatki 800si, ale dynax 7 na bank liczy przesuw filmu za pomocą promieni IR (właściwie to zlicza perforację), więc należy się liczyć z zadymieniem (i to solidnym) filmu. ponadto ważne jest, aby aparat był całkowicie metalowy, inaczej może też dojść do zadymienia.
jeśli chodzi o magazynek hasselblada, to jeśli jest on całkowicie metalowy, to nie powinno być problemu z zadymieniem. ja robiłem średniego rollaia bronica EC-TL i zadymiło mnie film tylko dlatego, że się uparłem wyjmować film w plenerze. po za tym wszystko było w porządku. aha, z małego obrazka, tez lepiej wyciągać film w ciemni.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

smerfmaruda pisze:Podczepię się pod wątek: jak ma się sprawa z używaniem Minolty 800si lub Dynaksa 7 z SFX 200? Nie będzie zadymienia?
Szukam i znaleźć nie mogę... kiedyś trafiłem na stronę odnośnie sfx200, na której autor opisywał, że z eos50e + sfx200 problemu zadymienia nie było. A 50e ma licznik perforacji IR. Być może w pozostałych aparatach, w których do zliczania perforacji używa się diody IR też nie będzie problemu. Najlepiej przekonać się samemu - poświęcić jedną rolkę na testy.

Wygooglałem coś takiego - "The SFX 200 is panchromatic so that it can be used in cameras that can't use real infrared film". Ale nie wiem czy autorowi chodziło wyłacznie o diodę IR czy również płytkę dociskająca film (taką perforowaną).

I jeszcze http://www.jonlayephotography.com/infra ... rared.html

Tomek.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

a no widzisz, a zazwyczaj straszą w sieci przeogromnym zadymieniem. wyglądało by na to, że jeśli dynax 7 jest cały metalowy, to można używać.
ha! znów zrobiłem faux pas, bo http://www.efikim.co.uk/macoir_p58.shtml tutaj czarne jak na białym piszą, że testowano wilm IR przy użyciu minolty dynax 7 :oops: :oops: :oops:
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

"Przeogromne zadymienie" - no ale może chodziło o typowe filmy do IR - HIE, Maco.

T.
Awatar użytkownika
jarecky
-#
Posty: 18
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: jarecky »

Czytałem kiedyś na forum photo.net że diody IR nie powodują zadymienia na SFX. Zrobiłem jedną rolkę SFX na Nikonie F80, który ma diodę IR do zliczania klatek i zadymienia na wywołanym negatywie nie zauważyłem. O tym czy dioda IR powoduje zadymienie będę wiedział na 100% jak zrobię odbitki z tego filmu.
Jarek
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

800si jest bezpieczna dla IR. Ma mechaniczny licznik klatek.
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Awatar użytkownika
smerfmaruda
-#
Posty: 49
Rejestracja: 24 maja 2008, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smerfmaruda »

Dzięki, chopaki, wiedziałem, że można na Was liczyć :-)
vidman pisze:800si jest bezpieczna dla IR. Ma mechaniczny licznik klatek.
Czy to oznacza, że można przez nią przepuścić dowolny film IR? Taki pełnokrwisty, a nie podróbkę w stylu SFX?
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

smerfmaruda pisze:Czy to oznacza, że można przez nią przepuścić dowolny film IR?
Jak najbardziej. Tu masz specyfikację 800si http://www.mhohner.de/sony-minolta/onebody/800si
I siedzi tam napisane "IR safe: YES"
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Mój aparat zlicza klatki diodą IR i SFX200 spokojnie się wywołał. Więc bez obaw...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Pozwolę podpiąć się pod temat:
Z zamierzchłych czasów odgrzebałem filtr R72, czy zatem jest sens kupować filmy uczulone na podczerwień dostępne na Allegro - te rejestrujące fale świetlne do długości 820 nm?
Jakoś mnie naszło na IR i czekam niecierpliwie na lato ale nie wiem czy do tych filmów mój filtr się nada.
ODPOWIEDZ