cyjanotypia żelatynowa

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

cyjanotypia żelatynowa

Post autor: slazyk_art »

Cześć, robił ktoś może emulsję żelatynową do cyjanotypii?
Znalazłem dość konkretne informacje, ale zastanawia mnie parę rzeczy.
Mam taki przepis na 600ml:
81,6g cytrynianu
27,6g żelazicyjanku
3g kwasu szczawiowego
78,75g żelatyny
Zastanawiam się teraz czy zamiast żelatyny mogę użyć agaru? Z tego co czytam, powinienem jakoś przeliczyć proporcje, agaru powinno być więcej, ktoś wie może jak to liczyć?
Druga sprawa, ile taka emulsja może realnie poleżeć? Normalnie po zmieszaniu A i B, papier trzeba bardzo szybko pokryć, emulsja nie może być na długo odstawiona, tutaj wszystko jest wrzucone do jednej butelki, zastanawiam się czy po paru dniach mi się ta emulsja po prostu nie zepsuje...
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

cyjanotypia żelatynowa

Post autor: Imperitus »

slazyk_art, agar to galaktoza czyli cukier a żelatyna to kolagen, nie za bardzo da się ją zastąpić. Jak widać weganizm utrudnia życie na wielu płaszczyznach :-P
Użyj żelatyny jak mężczyzna i będzie miodzio
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

cyjanotypia żelatynowa

Post autor: Imperitus »

Może lepiej będzie zastąpić żelatynę jakimś wytrzymalszym spoiwem, guma arabska albo tragankowa...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

cyjanotypia żelatynowa

Post autor: slazyk_art »

hmm, a jak pracować z gumą arabską, bo jej nie ruszałem do tej pory, jak to się topi i jak tężeje?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

cyjanotypia żelatynowa

Post autor: Imperitus »

slazyk_art pisze: 04 lis 2020, 20:54 hmm, a jak pracować z gumą arabską, bo jej nie ruszałem do tej pory, jak to się topi i jak tężeje?
Rozpuszcza się w wodzie, tworzy galaretowaty roztwór. Nie trzeba podgrzewać w przeciwieństwie do żelatyny, poczytaj o gumie dichromianowej
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

cyjanotypia żelatynowa

Post autor: slazyk_art »

Dzięki, poczytałem trochę, zastanawiam się tylko czy guma nie przereaguje na dłuższą metę z odczynnikami do cyjanotypii...
ODPOWIEDZ