Pentacon Six

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

Spadłem ze stołka.
Tak właśnie wygląda opis w 100% sprawnego Sixa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: Jerzy »

:shock:
Kurczę, mogłem drożej sprzedać mój wyjątkowy egzemplarz który po prostu działał...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pentacon Six

Post autor: LD »

zedi pisze: 29 sie 2020, 20:16 Taka mała uwaga odnośnie nakładania klatek w Pentaconie - mój nakłada tylko wtedy gdy zapomnę wcisnąć spust przy naciąganiu do polowy migawki ;). Jak się nie zapomnę to odstępy jak marzenie. Jedynie ostatnio przy upałach nie zamykał migawki przy długich czasach powyżej 1/30. Taki urok. Matówka od arax'a z klinem robi kawał dobrej roboty za około 100-150 PLN.
Odnośnie matówki Araxa. Czytałem że trzeba ją jeszcze przycinać 2,5mm oraz "kalibrować" bo obraz był nieostry. Czy to prawda?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pentacon Six

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 29 sie 2020, 15:17 Niemcy polecieli w kosmos to i ten pentagram przed wojną pewnie jeszcze wynalezli 8-)
Masz rację. Plany aparaty Contax S powstały już w roku 1930. Potem była wojna i dopiero w 1949 wdrożono aparat do produkcji. Niestety, braki materiałowe i konieczne oszczędności (m.in. tłoczenie kół zębatych z cieńszej blachy) sprawiały, że trwałością i niezawodnością Contax S ustępował przedwojennym Contaxom dalmierzowym. W 1952 roku Rosjanie wypuścili na rynek swojego Zenita z pryzmatem, którego mechaniczną podbudowę stanowił aparatu Zorki do którego dodano układ celowniczy zwierciadlany z pryzmatem pentagonalnym. Pentax był więc dopiero trzecim w kolejności aparatem z pryzmatem pentagonalnym (1957). Jeśli chodzi o pierwszeństwo Pentaxa to bezdyskusyjne jest zastosowanie samopowrotnego lustra w Asahiflex IIB z 1954 roku, które potem zastosowano w Pentaxie (tym z pryzmatem).
Lux mea lex
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

Nomad pisze: 28 sie 2020, 23:45 Hassel, nawet tak wymęczony jak mój, to zupełnie inna liga (byle właściwy model).
...i odpowiednio gruby portfel właściciela :-/
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

J.A. pisze: 28 sie 2020, 19:45 Źle założony film nie wpływa na podział.
Owszem wpływa. Chyba nie czytałeś instrukcji do Psixa. Być może dlatego miałeś problemy. Fragment oryginalnej instrukcji zakładania filmu poniżej:
"Ścięty początek papieru ochronnego musi być wsunięty dostatecznie głęboko i pewnie w szczelinę rdzenia szpuli odbiorczej, gdyż od tego zależy niezawodny ciąg i równomierny posuw taśmy w kierunku prostopadłym do osi szpuli. Zboczenie od tego kierunku w stronę kołnierza szpuli jest niedopuszczalne, gdyż uniemożliwia prawidłowy posuw taśmy, a nawet zagraża zakleszczeniem szpuli odbiorczej w komorze filmowej i przeciążeniem mechanizmu naciągowego przy próbie uruchomienia dźwigni szybkiego naciągu. Papier ochronny należy nawijać na rdzeń szpuli odbiorczej bardzo ściśle, tak ażeby wykluczyć możliwość rozluźnienia i poślizgu zwojów. W tym celu należy przy nawijaniu początkowych zwojów nieznacznie przyhamować lewym kciukiem pełną jeszcze szpulę zdawczą. Zbyt luźne nawinięcie papieru ochronnego prowadzi nieuchronnie do nierównomiernego posuwu i filmu i nierównych odstępów między kolejnymi klatkami - do zachodzenia zdjęć na siebie lub zbyt dużych odstępów między nimi."

Napewno lepiej byłoby gdyby film zakładało się łatwiej, ale to stosunkowo mała niewygoda, jak na tak niską cenę aparatu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

zedi pisze: 29 sie 2020, 20:16 Taka mała uwaga odnośnie nakładania klatek w Pentaconie - mój nakłada tylko wtedy gdy zapomnę wcisnąć spust przy naciąganiu do polowy migawki ;). Jak się nie zapomnę to odstępy jak marzenie. Jedynie ostatnio przy upałach nie zamykał migawki przy długich czasach powyżej 1/30.
Jaris pisze: 30 sie 2020, 11:52 "Ścięty początek papieru ochronnego musi być wsunięty dostatecznie głęboko i pewnie w szczelinę rdzenia szpuli odbiorczej, gdyż od tego zależy niezawodny ciąg i równomierny posuw taśmy w kierunku prostopadłym do osi szpuli. Zboczenie od tego kierunku w stronę kołnierza szpuli jest niedopuszczalne, gdyż uniemożliwia prawidłowy posuw taśmy, a nawet zagraża zakleszczeniem szpuli odbiorczej w komorze filmowej i przeciążeniem mechanizmu naciągowego przy próbie uruchomienia dźwigni szybkiego naciągu. Papier ochronny należy nawijać na rdzeń szpuli odbiorczej bardzo ściśle, tak ażeby wykluczyć możliwość rozluźnienia i poślizgu zwojów. W tym celu należy przy nawijaniu początkowych zwojów nieznacznie przyhamować lewym kciukiem pełną jeszcze szpulę zdawczą. Zbyt luźne nawinięcie papieru ochronnego prowadzi nieuchronnie do nierównomiernego posuwu i filmu i nierównych odstępów między kolejnymi klatkami - do zachodzenia zdjęć na siebie lub zbyt dużych odstępów między nimi."
O borze iglasty. Czy Wy czytacie co piszecie?
Co jeszcze mam zrobić by aparat działał zgodnie z przeznaczeniem?
Złożyć ofiarę z dziewicy? czy może wystarczy zatańczyć nago przy pełni księżyca o północy na Łysej Górze?

A ceny wcale nie są jakieś specjalnie atrakcyjne, sprawdziłem na ebay i Allegro.
1000 zł, to norma.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

J.A. pisze: 30 sie 2020, 13:30 Co jeszcze mam zrobić by aparat działał zgodnie z przeznaczeniem?
Złożyć ofiarę z dziewicy? czy może wystarczy zatańczyć nago przy pełni księżyca o północy na Łysej Górze?
Możesz, ale chyba wystarczy przeczytać instrukcję :lol:
J.A. pisze: 30 sie 2020, 13:30 A ceny wcale nie są jakieś specjalnie atrakcyjne, sprawdziłem na ebay i Allegro.
1000 zł, to norma.
Ceny zaczynają się od 500 zł na Allegro. W porównaniu z innymi systemami to ułamek ceny.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pentacon Six

Post autor: aka »

Jaris pisze: 30 sie 2020, 14:55 wystarczy przeczytać instrukcję
Czyli ten patent z okienkiem na tylnej ściance to dla niepiśmiennych?
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

aka pisze: 30 sie 2020, 15:17 Czyli ten patent z okienkiem na tylnej ściance to dla niepiśmiennych?
Podstawą jest prawidłowe założenie filmu. W paru miejscach instrukcji jest podkreślone, że : "papier należy nawijać na szpulę odbiorczą dokładnie i ściśle, tak aby był silnie napięty - zapobiegnie to nierównomiernemu, wadliwemu przesuwowi filmu, powstawaniu nierównych i nierówno od siebie odległych klatek na filmie."
Ponieważ wiele osób kupuje kamerę z drugiej ręki (bez instrukcji), i przeważnie po przejściach, nie zdaje sobie sprawę z tego, że mechanizm przesuwu jest w tym aparacie wrażliwy i wymaga uwagi. Ja mam swój egzemplarz od nowości i powtarzam, że stosując się do prawidłowego zakładania filmu nie miałem ani jednego przypadku nierównych klatek.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: 4Rider »

Czekam na wątek Przyjaciół i Obrońców Zenitha :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

Jaris pisze: 30 sie 2020, 15:33 Podstawą jest prawidłowe założenie filmu. W paru miejscach instrukcji jest podkreślone, że : "papier należy nawijać na szpulę odbiorczą dokładnie i ściśle, tak aby był silnie napięty - zapobiegnie to nierównomiernemu, wadliwemu przesuwowi filmu, powstawaniu nierównych i nierówno od siebie odległych klatek na filmie."
Czyli tłumacząc na język użytkownika:
System transportu jest gówniany, źle zaprojektowany i wrażliwy na podmuch wiatru. Jeżeli nie odstąpisz od jedynie słusznej metody nawijania papieru ochronnego na szpulę odbiorczą będzie ok.
Jaris pisze: 30 sie 2020, 14:55 Możesz, ale chyba wystarczy przeczytać instrukcję
Kupując aparat, a kupowałem ich swego czasu sporo (w poszukiwaniu świętego grala), zawsze robię wszystko by mieć do niego instrukcję. Najczęściej mi się to udawało, ale i bez instrukcji potrafię obsługiwać mechaniczne aparaty. Pod warunkiem, że aparat nie wymaga czarów w trakcie użytkowania.

Proszę nie brnij, bo to już przestaje być zabawne.
4Rider pisze: 30 sie 2020, 15:50 Czekam na wątek Przyjaciół i Obrońców Zenitha :mrgreen:
Też były takie może trochę mniej intensywne, ale były. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

J.A. pisze: 30 sie 2020, 15:55 Czyli tłumacząc na język użytkownika:
System transportu jest gówniany, źle zaprojektowany i wrażliwy na podmuch wiatru. Jeżeli nie odstąpisz od jedynie słusznej metody nawijania papieru ochronnego na szpulę odbiorczą będzie ok.
System jest jaki jest i nigdzie nie napisałem, że jest idealny. Stwierdzam tylko że sposób zakładania filmu ma znaczenie co jest zgodne z instrukcją. Ty temu z uporem maniaka zaprzeczasz :roll:
J.A. pisze: 30 sie 2020, 15:55Kupując aparat, a kupowałem ich swego czasu sporo (w poszukiwaniu świętego grala), zawsze robię wszystko by mieć do niego instrukcję. Najczęściej mi się to udawało, ale i bez instrukcji potrafię obsługiwać mechaniczne aparaty. Pod warunkiem, że aparat nie wymaga czarów w trakcie użytkowania.
Proszę nie brnij, bo to już przestaje być zabawne.
Jeżeli ktoś brnie to jedynie ty. Nigdzie nie napisałem, że to aparat moich marzeń. Dokładnie zdaję sobie sprawę z jego mankamentów. Napisałem jedynie, że podobnie jak Jerzy widzę zalety tego systemu i nie uważam że jest to dinozaur wśród kamer.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pentacon Six

Post autor: aka »

"
Pentacon SIX TL - artykuł opublikowano w Foto-Kurierze 6/1992
ciąg dalszy...


Pentacon six TL nie jest pozbawiony zarówno zalet jak i wad.
...
Wady:
- ciężar (z ob. standartowym i pryzmatem) około 1600 g.
- zawodny naciąg migawki (często się zacina, film był nierówno przesuwany, co powodowało częściowe nakładanie się zdjęć)
- film na płytce dociskającej leżał nierówno, co powodowało pewną nieostrość zdjęć
- przypadkowość wykonania egzemplarzy

"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pentacon Six

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 30 sie 2020, 15:50 Czekam na wątek Przyjaciół i Obrońców Zenitha :mrgreen:
Wszyscy siedzą na twarzoksiążce, tutaj miejmy nadzieję nie zajrzą :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ