Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skądinąd
-#
Posty: 46
Rejestracja: 17 lip 2015, 09:18
Kontakt:

Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Post autor: skądinąd »

Cześć,

zamierzam fotografować LF. Na początek format 13x18. Będę wywoływał w kuwecie. Nie mam dostępu do tub btzs, jobo 3xxx i nie wiem, czy metoda tzw. taco zadziała. Stąd taki wybór sposobu wywołania. Czy macie jakieś praktyczne wskazówki?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Post autor: J.A. »

Zrób sobie tuby.
Trzeba do tego rurek pcv do kanalizacji. Szare wystarczą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
skądinąd
-#
Posty: 46
Rejestracja: 17 lip 2015, 09:18
Kontakt:

Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Post autor: skądinąd »

Dzięki za odpowiedź.
Jakie są zagrożenia, korzystając z kuwet?
Czy w takiej tubie błona nie będzie osadzać się na ściankach i czy ewentualnie nie będzie to miało wpływu na wywołanie?
I druga sprawa - czym zamknąć taką tubę od góry i dołu?
No i trzecia :) - czy po wywołaniu filmu, mogę przerwać proces w świetle, czy muszę to wykonać z zupełnej ciemności?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Post autor: zladygin »

Na początek kuwety wystarczą. Trzeba się liczyć z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że negatywy będą porysowane. Przynajmniej zanim nabierzesz wprawy.
Na forum był już poruszany temat tub DIY. Negatyw do tuby wkłada się emulsją do wewnątrz, do ścianki dotyka tylko strona podlewu. Zabarwienie, które pozostaje zanika w czasie płukania
Wywoływanie i przerywanie w ciemności, utrwalanie przy niewielkim świetle
skądinąd
-#
Posty: 46
Rejestracja: 17 lip 2015, 09:18
Kontakt:

Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Post autor: skądinąd »

Dzięki.

Na początek spróbuję kuwet. Negatyw podczepię dodatkowo na szczypcach. Z drugiej jednak strony zamiast tuby mogę użyć np. słoika lub koreksu o odpowiedniej wysokości.
kubaw
-#
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2020, 22:50
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Post autor: kubaw »

Ja wołam 9x12 w kuwetach i jeszcze nie zdarzyło mi się żadnej zarysować. Wsadzam maksymalnie dwie na raz, w ramach agitacji trzymam za krawędzie i delikatnie ściskam, tak żeby błona się trochę wybrzuszyła kilka razy - to wymusza ruch wywoływacza. Ponieważ macam na ślepo, żeby nie zostawić paluchów używam rękawiczek lateksowych :)
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Wywoływanie błony 13x18 w kuwecie

Post autor: JohnH »

Ja wołam 13x18 także w kuwetach. Kiedyś spróbowałem wołać kilka na raz, ale szybko mi przeszło. Ciągle obawiałem się, że przy przekładaniu negatyw porysuję, a i w ciemnościach ciężko mi było operować tymi kilkoma na raz.
Tak więc teraz wołam po jednej sztuce, a co do możliwości porysowania, to mi się jeszcze nie zdarzyło.
ODPOWIEDZ