Żółty ślad na Ilfordzie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: Imperitus »

Jestem strasznie zirytowany, pierwszy raz kupiłem hp5 i jak na razie same problemy. Ale najdziwniejsze jest to:
IMG_20200804_090523.jpg
Taki żółty syf, mam to już na trzeciej rolce, pokrywa się z szerokością klatki, najgorzej jest na końcu rolki, na początku nic nie ma. Co to może być?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: BW »

- czyżby Ilford "zbliżał się" ze swoją jakością do filmów Rollei i Foma? Może czas przejść na system kupowania filmów krajowej produkcji z czasów upadającej komuny - kupujesz jeden, szybko sprawdzasz czy jest bez wad a jeżeli tak to dokupujesz większą ilość z tej samej partii - i masz nadzieję że będziesz miał więcej szczęścia, tym razem.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: Imperitus »

BW, no akurat rollei mi nigdy podobnych rzeczy nie robił. Nie rozuniem skąd taki hejt na tę markę. Przecież to rebrandowane Maco z Belgii
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: BW »

Imperitus pisze: 04 sie 2020, 09:18 BW, no akurat rollei mi nigdy podobnych rzeczy nie robił.
a ja dla odmiany nigdy nie miałem problemów z HP5. Z rolleiem miałeś pewnie więcej szczęścia niż ja.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: Imperitus »

BW, no jedyny ilford który ładnie mi się udaje to Pan F, hp5 kupiłem pierwszy raz i raczej już nigdy go nie kupię. Nie tylko to że przy wywoływaniu płata mi figle, to jeszcze jak teraz oglądam skany to nie za bardzo mi się podoba to co widzę.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: powalos »

Też nigdy jeszcze nie miałem problemów z HP5+ a Pan F to mnie wychodzi nie najlepiej. Imperitus, a coś się Tobie nie "przykleiło" w spirali koreksu. Dziwny jest ten żółty kolor.
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 04 sie 2020, 10:47 nie za bardzo mi się podoba to co widzę
Jak naświetlałeś i w czym wołane, przerywane i utrwalane? Chemia świeża/nieprzepracowana? Filmy w terminie przydatności i nie przechowywane w warunkach ekstremalnych? Mało prawdopodobne, że fabryka wypuściła felerną partię. Ja po pozytywnych opiniach Czwartego kupiłem HP5+ (120) i bardzo mi przypadł do gustu - 250 ASA w Spur SD2525. Spróbuję też w DD-x. Moja teoria - nie każda trójka film/wywoływacz/fotograf się sprawdza. ;-) Co innego te żółte plamy, które nijak się mają do znanych cech materiału - to jakaś awaria, pytanie jaka?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: Imperitus »

Wołane w Rodinalu a więc raczej średni wybór, był już trochę stary więc go zużyłem a resztkę koncentratu wylałem. Przerywane jak zawsze wodą, utrwaliłem w Fomafixie. Klaruje w dwie minuty także jest raczej dobry. Mam trochę przybrudzone szpule, ale brzegi filmu są właśnie czyste, a plamy pojawiły się idealnie z linią okienka kadrowego. Pierwszy raz coś takiego widzę. Film świeżutki, kupiłem w Bratexie. Trzymany cały czas w lodówce. Najdziwniejsze że poprzednie dwa które wywołałem w ID-68 też mają żółte ślady, tylko że przy krawędziach. RPX100 i superpan wychodziły mi nieskazitelne, a kupiłem to i od razu problemy. Może to wina utrwalacza- jest już trochę stary ale był mało używany i cały czas trzymany w lodówce. Zmienić pewnie nie zawadzi
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 04 sie 2020, 11:56 był już trochę stary więc go zużyłem
Imperitus pisze: 04 sie 2020, 11:56 Może to wina utrwalacza- jest już trochę stary ale był mało używany
No to chyba jesteśmy w domu...
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: Adams »

Wg mnie to wina pary szpula/wywołanie. Nie wiem czy problem z wywoływaczem ale raczej przyklejenie do szpuli i nie wywołanie na krawędzi, to widać po strukturze, najpierw czarne potem słabnie.
U mnie to na szpulach od polskiego koreksu bo w Jobo jest ok.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 04 sie 2020, 10:47 no jedyny ilford który ładnie mi się udaje to Pan F, hp5 kupiłem pierwszy raz i raczej już nigdy go nie kupię.
Weź spróbuj metody Huberta http://dadanmafak.blogspot.com/2012/11/ ... hp5-i.html
W wątku "co wywołałeś..." masz moje skany z powiększenia na 136 cm wys. kolumny (negatyw 645, obiektyw 105 mm)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: Imperitus »

mrek, znam ten sposób, to stare rozwiązanie. Ale negatywy wychodzą dość miękkie. Nie podobają mi się efekty. Po prostu rozrobię nowy utrwalacz i wywojkę, wszystko w demineralce, jeśli to nie rozwiąże problemu to ja nie wiem
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 04 sie 2020, 14:09 rozrobię nowy utrwalacz i wywojkę
Spróbuj klasyka np. D-76. Bo rodinal to wiesz - ni ma i nie będzie ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 04 sie 2020, 16:22 Spróbuj klasyka np. D-76. Bo rodinal to wiesz - ni ma i nie będzie ;-)
Zobaczymy czy będzie mi się chciało na jedną rolkę, wywoływacz i tak jakiś muszę zrobić więc czemu nie starego D76 ;-)
A może po prostu go komuś dam, wkurzył mnie. W lodówce czeka RPX100 który z tą podróbą Rodinala mam już dobrze obcykany i dogadują się świetnie :-D.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Żółty ślad na Ilfordzie

Post autor: J.A. »

Imperitus pisze: 04 sie 2020, 17:43 Zobaczymy czy będzie mi się chciało na jedną rolkę, wywoływacz i tak jakiś muszę zrobić więc czemu nie starego D76
Znasz adres nie. Daj mu szansę, jak wyjdzie qpa, to ...
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ