Optyka w rozumieniu laika

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pawlo-b
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2020, 19:59

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: pawlo-b »

Witam Wszystkich!
Mam na imię Paweł. Interesuję się astronomią i mam mały problem ze zrozumieniem tego zjawiska optycznego. Została uchwycona na filmie stacja ISS przelatująca na tle jasnego Księżyca. Nie rozumiem jak to się dzieje, że jest widoczna na tle Księżyca, bo według prawa optyki nie powinna chyba być widoczna.https://www.youtube.com/watch?v=pDIPZFqfGGo
https://www.youtube.com/watch?v=MJz59Ky7sPM
Ostatnio zmieniony 23 lip 2020, 09:51 przez pawlo-b, łącznie zmieniany 1 raz.
pawlo-b
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2020, 19:59

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: pawlo-b »

Albo to:https://www.youtube.com/watch?v=N_ukxGh ... =emb_title. Na innym forum fotograficznym ktoś powiedział, że te ujęcia wykonane Nikonem P-1000 są nieostre :) Ale skoro widać jaskrawe wyraźne kolory, wyraźnie zarysowane krawędzie, to chyba są ostre?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: Imperitus »

pawlo-b, jaka zasada optyki mówi coś takiego?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: Nomad »

Po pierwsze nie Księżyc a Słońce...
pawlo-b
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2020, 19:59

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: pawlo-b »

"Po pierwsze nie Księżyc a Słońce..." Masz rację, przez przypadek wrzuciłem nie ten link co trzeba, już naprawione. Na tle Księżyca, jasnego koloru obiekt oświetlony światłem słońca powinien być co najmniej tej jasności co Księżyc, a jest widziany jako dużo ciemniejszy. Jak to ugryźć?
pawlo-b
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2020, 19:59

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: pawlo-b »

Imperitus pisze: 23 lip 2020, 00:42 pawlo-b, jaka zasada optyki mówi coś takiego?
Obiekt ciemniejszego koloru( Księżyc), według prawa optyki, powinien być ciemniejszym tłem dla obiektu koloru białego(ISS). Nie odwrotnie.
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: Vox »

Gdyby ten satelita krążył dookoła Księżyca to to byłby oświetlony tak samo jak i on.
Tymczasem krąży dookoła Ziemi i znalazł się w cieniu Ziemi, i w związku z tym jest ciemny.
pawlo-b
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2020, 19:59

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: pawlo-b »

Vox pisze: 24 lip 2020, 09:14 Gdyby ten satelita krążył dookoła Księżyca to to byłby oświetlony tak samo jak i on.
Tymczasem krąży dookoła Ziemi i znalazł się w cieniu Ziemi, i w związku z tym jest ciemny.
Powinienem zamieścić grafikę, gdzie Księżyc znajduje się na dziennym niebie. Ale i tak obiekty znajdujące się na Księżycu są jaśniejsze niż na biało pomalowana ISS. https://www.youtube.com/watch?v=Tt7nnyEa4vc Obiekt(samolot) znajdujący się na odległości kilkudziesięciu km; jest tak samo ostry jak obiekt znajdujący się na odległości 400 tys km. To tak jak by na Ziemi wyostrzyć obiekt znajdujący się na odległości 5 metrów i chcieć widzieć równie ostro na tym samym ustawieniu na 50 km. Jest to w ogóle możliwe? https://www.youtube.com/watch?v=NB1ftRRhcs0
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: J.A. »

Oczywiście. To się nazywa głębia ostrości. Na obiektywach fotograficznych często za oznaczenie. 3 m znajduje się znak nieskończoności, czyli wszystko co znajduje się 3 m i dalej od aparatu jest ostre.
A jak patrzysz nieuzbrojonym okiem przez okno to widzisz plany mniej i bardziej ostre? Budynek po drugiej stronie ulicy jest tak samo ostry jak wieżowiec daleko za nim.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
pawlo-b
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2020, 19:59

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: pawlo-b »

J.A. pisze: 24 lip 2020, 13:49 Oczywiście. To się nazywa głębia ostrości. Na obiektywach fotograficznych często za oznaczenie. 3 m znajduje się znak nieskończoności, czyli wszystko co znajduje się 3 m i dalej od aparatu jest ostre.
A jak patrzysz nieuzbrojonym okiem przez okno to widzisz plany mniej i bardziej ostre? Budynek po drugiej stronie ulicy jest tak samo ostry jak wieżowiec daleko za nim.
Dzięki za odpowiedź. Czy ta zasada obowiązuje również w przypadku powiększonych obiektów, za pomocą zoom-u.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: Imperitus »

pawlo-b pisze: 24 lip 2020, 15:19 Czy ta zasada obowiązuje również w przypadku powiększonych obiektów, za pomocą zoom-u.
Jak najbardziej
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: Imperitus »

pawlo-b, wybacz niedelikatność mojej uwagi, ale twoje pytania troszku jak dla mnie zalatują flanckiem płaskoziemcy ;-)
Mam nadzieję że to nie to
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
pawlo-b
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2020, 19:59

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: pawlo-b »

Imperitus pisze: 24 lip 2020, 15:57 pawlo-b, wybacz niedelikatność mojej uwagi, ale twoje pytania troszku jak dla mnie zalatują flanckiem płaskoziemcy ;-)
Mam nadzieję że to nie to
Moje pytania dążą do wyjaśnienia zjawisk przyrodniczych, bo coś mi się w tym systemie wirującej kuli nie zgadza. Najważniejszym jest kwestionować i czerpać wiedze od innych ludzi którzy się znają. Sa pasjonaci którzy uwieczniają na zdjęciach obserwacje na dalekie odległości. W tamtym roku trafiłem na rekord świata 443 km. jak sprawdziłem sobie z tabela trygonometryczna, to widać coś co powinno być schowane 1500 metrów pod horyzontem. Szkoda że usuwają wszystkie artykuły z tym rekordem i ostało się tych informacji niewiele. To jedna z nich: https://beyond-horizons.org/2016/08/03/ ... nt-page-1/
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 24 lip 2020, 15:57 Mam nadzieję że to nie to
No właśnie, co? Jak czytam taki i podobne wątki, to zastanawiam się - czego to ja się w szkołach uczyłem?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Optyka w rozumieniu laika

Post autor: technik219 »

Lux mea lex
Zablokowany