Utylizacja

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Utylizacja

Post autor: technik219 »

piday pisze: 11 lip 2020, 20:09 ale można być miłym dla mikroflory oczyszczalni i dalszych ofiar naszych odpadów i usunąć jony srebra ze zużytego utwalacza
Ale po co? Srebro nie jest w żadnym związku szkodliwe dla środowiska. Metaliczne również. Bez przesady.
Lux mea lex
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Utylizacja

Post autor: piday »

Srebro jest szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla oczyszczalni, bo działa antybakteryjnie.
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Utylizacja

Post autor: Jaris »

A co z tonerem selenowym? Chyba selen jest tak średnio ekologiczny.....
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Utylizacja

Post autor: jac123 »

piday pisze: 12 lip 2020, 22:27 Srebro jest szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla oczyszczalni, bo działa antybakteryjnie.
Klicium bajdum...
W powietrzu srebro narażone na działanie siarki (nawet małe ilości), reaguje z nią tworząc siarczyn srebra. Ten sam proces zachodzi w oczyszczalni ścieków. Siarczyn srebra, który jest nierozpuszczalny, osadza się na dnie zbiornika sedymentacyjnego i jest następnie spalany z osadami ściekowymi. Następnie trafia to na pola. I tyle. W środowisku nie pozostaje prawie nic ze srebra, które znalazło się w ściekach. Srebro jest nieszkodliwe i nietoksyczne dla ludzi.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Utylizacja

Post autor: shredderr »

jac123 pisze: 12 lip 2020, 23:16
piday pisze: 12 lip 2020, 22:27 Srebro jest szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla oczyszczalni, bo działa antybakteryjnie.
Klicium bajdum...
W powietrzu srebro narażone na działanie siarki (nawet małe ilości), reaguje z nią tworząc siarczyn srebra. Ten sam proces zachodzi w oczyszczalni ścieków. Siarczyn srebra, który jest nierozpuszczalny, osadza się na dnie zbiornika sedymentacyjnego i jest następnie spalany z osadami ściekowymi. Następnie trafia to na pola. I tyle. W środowisku nie pozostaje prawie nic ze srebra, które znalazło się w ściekach. Srebro jest nieszkodliwe i nietoksyczne dla ludzi.
WIem, że ilość srebra w fotograficznym odpadach jest relatywnie bardzo niska, ale pisanie bzdur jakoby srebro występujące w solach było nieszkodliwe i nietoksyczne to brednie. Wystarczy poczytać o srebrzycy (argyrii).
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Utylizacja

Post autor: Bokeh »

Ja zastanawiam się o czym my tu mówimy. Pomyślmy! Kiedyś w czasach przed cyfrowych, setki tysięcy osób w Polsce wywoływało swoje filmy i pracowało w ciemni. Wielu, praktycznie można rzec, że wszyscy wylewali to do kanalizacji. Dziś praktycznie takich amatorów jest promil tego co było kiedyś. To można rzec, że problem praktycznie nie istnieje, bo rozwiązała go fotografia cyfrowa.
Ja zbiłem termometr rtęciowy i przez rok nie mogłem oddać tych kulek rtęci, bo apteki wykręcały się by to ode mnie przyjąć. To ja pytam, kto przyjmie ode mnie te stare płyny do wywoływania?
Za to kiedyś żarówki to było szkło i drucik wolframowy, a dziś mamy żarówki, które naszpikowane są gazami, proszkami i innym dziadostwem, sam nie wiem jak szkodliwym dla środowiska.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Utylizacja

Post autor: technik219 »

piday pisze: 12 lip 2020, 22:27 Srebro jest szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla oczyszczalni, bo działa antybakteryjnie.
Ciekawe, bardzo ciekawe ;-)
jac123 pisze: 12 lip 2020, 23:16 Klicium bajdum...
W powietrzu srebro narażone na działanie siarki (nawet małe ilości), reaguje z nią tworząc siarczyn srebra
Powtórzę: klicium-bajdum. Siarczek srebra.
shredderr pisze: 13 lip 2020, 11:24 Wystarczy poczytać o srebrzycy
Nigdzie nie napisali, że od tego się umiera. :P
Bokeh pisze: 13 lip 2020, 16:30 Ja zastanawiam się o czym my tu mówimy. (...)
🍺
Lux mea lex
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Utylizacja

Post autor: shredderr »

technik219 pisze: 13 lip 2020, 17:31
shredderr pisze: 13 lip 2020, 11:24 Wystarczy poczytać o srebrzycy
Nigdzie nie napisali, że od tego się umiera. :P
Rozumiem, że choroba, która nie prowadzi bezpośrednio do śmierci ( choroby nerek, wątroby oraz stwardnienie tętnic, a odkładanie się srebra w oczodołach może wpływać na zaburzenia wzroku), to nie choroba ? :roll:
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Utylizacja

Post autor: technik219 »

shredderr pisze: 13 lip 2020, 19:56 to nie choroba ?
Nie. To dolegliwość, albo przypadłość.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Utylizacja

Post autor: jac123 »

shredderr pisze: 13 lip 2020, 11:24
jac123 pisze: 12 lip 2020, 23:16
piday pisze: 12 lip 2020, 22:27 Srebro jest szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla oczyszczalni, bo działa antybakteryjnie.
Klicium bajdum...
W powietrzu srebro narażone na działanie siarki (nawet małe ilości), reaguje z nią tworząc siarczyn srebra. Ten sam proces zachodzi w oczyszczalni ścieków. Siarczyn srebra, który jest nierozpuszczalny, osadza się na dnie zbiornika sedymentacyjnego i jest następnie spalany z osadami ściekowymi. Następnie trafia to na pola. I tyle. W środowisku nie pozostaje prawie nic ze srebra, które znalazło się w ściekach. Srebro jest nieszkodliwe i nietoksyczne dla ludzi.
WIem, że ilość srebra w fotograficznym odpadach jest relatywnie bardzo niska, ale pisanie bzdur jakoby srebro występujące w solach było nieszkodliwe i nietoksyczne to brednie. Wystarczy poczytać o srebrzycy (argyrii).
Ale o czy ty piszesz?
My tu dyskutujemy o srebrze i jego związkach w fotografii, tudzież w ściekach. Ewentualnie o srebrze w środowisku naturalnym.
I jako takie srebro to nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi. Przecież nikt tego srebra nie je, specjalnie nie wdycha w dużych ilościach itd. Ba, ludzie nawet noszą srebrną biżuterię.
Choroba którą wymieniłeś powstaje w określonych warunkach, ale nie są to przypadki o których wspomniałem.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Utylizacja

Post autor: rbit9n »


Bokeh pisze:Ja zbiłem termometr rtęciowy i przez rok nie mogłem oddać tych kulek rtęci, bo apteki wykręcały się by to ode mnie przyjąć. To ja pytam, kto przyjmie ode mnie te stare płyny do wywoływania?
nie no chłopie, apteka ogólnodostępna ma inne zadania, niż przyjmowanie odpadów niebezpiecznych od ludności. co więcej, ustawa Prawo Farmaceutyczne za zbiórkę przeterminowanych leków odpowiedzialnym czyni samorządy, a nie apteki. czyli że pojemnik na przeterminowane leki, który może stoi w tej czy innej aptece, tak naprawdę jest własnością urzędu miasta, gminy, czy innego starostwa powiatowego.

w każdym razie, takie odpady zbierają wyznaczone przez samorząd punkty, i nie są to PSZOK. kiedyś jak potrzebowałem pozbyć się dwóch termometrów rtęciowych, poszedłem do takiej firmy, która ma siedzibę niedaleko nawet mojego miejsca zamieszkania i usłyszałem od chłopa, że owszem przyjmą, ale za miesiąc czy dwa, bo wtedy jest zbiórka dla ludności. chwilę podyskutowaliśmy o zagrożeniach związanych z trzymaniem rtęci w domu i facet przyjął trochę nielegalnie te termometry.

dlatego jeśli oddanie paru litrów utrwalacza ma się wiązać z takimi utrudnieniami, to ja dziękuję. aha, a zanim srebro dotrze do oczyszczalni, to po drodze zdąży się rozcieńczyć i przereagować z tyloma ściekami, że sami wiecie rozumiecie.

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Utylizacja

Post autor: technik219 »

jac123 pisze: 13 lip 2020, 21:12 Ba, ludzie nawet noszą srebrną biżuterię.
Powiem więcej: cała rzesza ludzi zajmuje się wytwarzaniem takiej biżuterii. Topią srebro, piłują, szlifują, polerują po 8 godzin (albo więcej) na dobę... Widział ktoś niebieskiego jubilera?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Utylizacja

Post autor: jac123 »

technik219 pisze: 14 lip 2020, 17:16
jac123 pisze: 13 lip 2020, 21:12 Ba, ludzie nawet noszą srebrną biżuterię.
Powiem więcej: cała rzesza ludzi zajmuje się wytwarzaniem takiej biżuterii. Topią srebro, piłują, szlifują, polerują po 8 godzin (albo więcej) na dobę... Widział ktoś niebieskiego jubilera?
Na żywo nie widział. Ale w internetach pokazują czasami takich delikwentów, bardziej jako ciekawostkę.
Zresztą co tam jubilerzy, dawniej członków rodów królewskich można było poznać po lekko niebieskawej skórze, stąd zresztą powiedzenie "błękitna krew".
Obecnie są maseczki, wyciągi ... Kogo jak kogo, ale jubilerów stać. Zresztą to mit z tymi jubilerami, ewentualnie jakaś pylica. Ale kto obecnie tyle szlifuje, piłuje, itd , to już nie te czasy.
Była natomiast cała rzesza elektroników, którzy sporo lutowali i zachorowali na raka. No ale to całkiem inny temat.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Utylizacja

Post autor: Imperitus »

shredderr, srebrzyca jest tu kompletnie od czapy, przecież żeby to dostać to trzeba codziennie przez wiele lat wystawiać się na działanie pyłu srebra, albo jeszcze lepiej srebra koloidalnego. To niesamowicie rzadka choroba
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Utylizacja

Post autor: powalos »

A tę "błękitną krew" to ja raczej kojarzyłbym z leczeniem wstydliwych chorób związkami rtęci ewentualnie ołowiu.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2020, 12:48 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ