Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skądinąd
-#
Posty: 46
Rejestracja: 17 lip 2015, 09:18
Kontakt:

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: skądinąd »

Cześć,

ostatnimi czasy dwa razy zdarzyło mi się, że film 120 blokował się na szpuli w trakcie nawijania. Koreks firmy Keiser. Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i jak sobie z nim poradził? Jedyne co przyszło mi do głowy, to umycie szpul w płynie do naczyń, żeby zmyć pozostałości po emulsji i nadać temu plastikowi trochę poślizgu.

Pytanie dodatkowe, czy ktoś z Was wie, jak usunąć (np. w procesie pozytywowym) ślady palców na filmie?
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: zaphod »

Zdarza się. Szpule muszą być naprawdę suche, jakikolwiek ślad wilgoci może uniemożliwić nawinięcie filmu. Jak zablokuje się zanim jeszcze zrobi pełny obrót to można spróbować pociągnąć za początek filmu żeby przeciągnąć go za miejsce które go blokuje.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: J.A. »

jak szpula jest mokra wystarczą pojedyncze krople, to w żadnym systemie się tego uniknąć nie da.
Jak emulsja złapie trochę wilgoci, puchnie i robi się lepka.
Z dwojga złego łatwiej nawinąć mokry film do mokrej szpuli, niż suchy film do takiej trochę wilgotnej,
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: zladygin »

Zdarza się chyba wszystkim. W przypadku zablokowania można rozebrać szpulę i wyjąć film.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: aka »

Takich przypadłości nie ma Hewes i podobne "druciane" szpule. Może niektórzy z nas pamiętają koreksy bakelitowe ze szpulami nawijanymi od środka (szpuli) lub takie z taśmą perforowaną? Oba systemy były wolne od takich przypadłości. A Jobo jest najlepszy tylko trzeba umiejętnie wprowadzać film, a jak to było już na forum opisywane. Oczywiście wymaga suchej szpuli.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: J.A. »

Niektórzy to nawet w takich wywoływali. ;-)
Poczułem się strasznie stary :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: aka »

J.A. pisze: 22 cze 2020, 07:13 Niektórzy to nawet w takich wywoływali.
O tym mowa. :-)
J.A. pisze: 22 cze 2020, 07:13 Poczułem się strasznie stary
;-)
No nie, bez powodu, raczej bogaty w doświadczenia. ;-)
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: 22 cze 2020, 07:13 Niektórzy to nawet w takich wywoływali. ;-)
Poczułem się strasznie stary :mrgreen:
Żeby Ty jeden...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: powalos »

No właśnie. Ja zawsze mile wspominam swój pierwszy koreks "Z" czyli jednospiralny, nawijany od środka.
Fan Pentax'a.
skądinąd
-#
Posty: 46
Rejestracja: 17 lip 2015, 09:18
Kontakt:

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: skądinąd »

Na 40 kilka ilmów 2 mi się zablokowały. Wyciąganie filmu ze szpuli w trakcie nawijania, to wielkie ryzyko, które w moim przypadku skończyło się śladamy palców i "wytartą" emulsją. Moja rada dla innych szukających - sucha szpula, suchy film, przejechanie prowdnic szpuli miękkim ołówkiem + dla super ostrożnych 30 sekund dmuchania w szpulę ciepłym powietrzem z suszarki przed każdym nawinięcie.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: wosk »

skądinąd pisze: 22 cze 2020, 18:20 Wyciąganie filmu ze szpuli w trakcie nawijania, to wielkie ryzyko, które w moim przypadku skończyło się śladamy palców i "wytartą" emulsją.
Ejże! Ale po co wyciągać na siłę. Jeśli coś mi nie idzie, przekręcam delikatnie i rozkładam szpulę na dwie części, wyciągam film, próbuję ponownie. Jak dla mnie Jobo też jest najprzyjaźniejsze...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: J.A. »

wosk, miałem zacytować dokładnie ten sam fragment wypowiedzi skądinąd, oraz dokładnie to samo napisać co Ty napisałeś.
Dodam od siebie, że filmy 120 ze szpulki jobo da się ładnie wyjąć bez ich rozkładania. Poprzez wygięcie filmu z jego szerokości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: wosk »

J.A. pisze: 22 cze 2020, 20:40 filmy 120 ze szpulki jobo da się ładnie wyjąć bez ich rozkładania. Poprzez wygięcie filmu z jego szerokości.
Tak nie próbowałem - przynajmniej celowo. Mam taki film Agfa Alliance IR cięty na szerokość z roli i został pocięty minimalnie za wąsko. Wypada więc z nowych szpul Jobo, natomiast stare przejrzyste szpule mają głębsze ranty i to cudo się trzyma. Ale ta sprawa to trochę insza inszość ;-)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Blokowanie filmu na szpuli w trakcie nawijania + usunięcie śladów palców

Post autor: jac123 »

skądinąd pisze: 20 cze 2020, 20:38 Cześć,

ostatnimi czasy dwa razy zdarzyło mi się, że film 120 blokował się na szpuli w trakcie nawijania. Koreks firmy Keiser. Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i jak sobie z nim poradził? Jedyne co przyszło mi do głowy, to umycie szpul w płynie do naczyń, żeby zmyć pozostałości po emulsji i nadać temu plastikowi trochę poślizgu.

Pytanie dodatkowe, czy ktoś z Was wie, jak usunąć (np. w procesie pozytywowym) ślady palców na filmie?
Ja używam tylko Kaisera i NIGDY nic mi się nie zablokowało. Musiałeś mieć wilgotny film - ostatnio jest dosyć parno, więc może złapał jakąś wilgoć. Miałem różne koreksy , w tym i Jobo, ale skończyło się na Kaiserze dlatego właśnie , że film wchodzi jak po maśle. Np. w Jobo są dosyć płytkie rowki i film mi spadał.
ODPOWIEDZ