Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Kubiq
-#
Posty: 55
Rejestracja: 13 sty 2011, 23:32
Lokalizacja: Podlasie

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: Kubiq »

Jakie macie swoje sprawdzone sposoby na przechowywanie wywołanych negatywów? Tak aby nad nimi zapanować, wiedzieć gdzie co jest i jak zostało wykonane.

Chodzi mi o numeracje, oznaczanie negatywów, sposób wywoływania, czas, wywoływacz, sprzęt..

Robię u siebie porządki i nurtuje mnie to jak radzą sobie inni
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: Jerzy »

Każdy negatyw tnę na kawałki i wkładam do koszulki. Na jej dole pisze markerem kiedy film naświetlilem i jak wołałem. Robię stykówkę. Całość wkładam do segregatora i oznaczam kolejnym numerem - koszulka i stykówka mają ten sam ;) I już.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: bakulik »

Ja podobnie, też tnę negatyw i chowam do koszulki pergaminowej, podpisuję ją kolejnym numerem, a do drugiego segregatora wpinam tego typu „stykówkę” z danymi o filmie i zdjęciach oznaczoną tym samym numerem: https://bakulik.pl/pentax/BW0083.pdf
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: zladygin »

Oznaczanie ujęć podobnie jak bakulik: numer filmu/negatywu + ostatnie dwie cyfry nr klatki w filmie. Sytuacja się komplikuje o tyle, że robię na rozmaitych formatach - numeracja jest ciągła, ale w przypadku LF numer klatki to "00". Przechowywanie w koszulkach pergaminowych (filmy 120) lub kopertach pergaminowych odpowiedniego formatu (od 6x9 cm po 8x10"). Trochę negatywów 6x7 pociąłem na pojedyncze klatki i trzymam w kopertach, ale to się nie sprawdziło. Może dlatego, że koperty są dość ciasne, trudno się wkłada i wyciąga.
Poszedłem w katalog komputerowy. Używam excela - a dokładniej arkuszy googla - dane są dość rozbudowane, co wynika z tego, że przy naświetlaniu LF korzystam z aplikacji expoDev. Niestety, aplikacja nie ma możliwości eksportu danych, więc muszę je wpisywać ręcznie. Negatywy są fotografowane aparatem i odwracane+poziomy. Znajdują się w osobnych katalogach po 100. Niestety z baaardzo dużymi zaległościami.
Co jakiś czas importuję dane z arkusza do bazy MySQL; rozgrzebany, nieskończony projekt wyświetlania i wyszukiwania na lokalnym serwerze http.
Poniżej jedna ze stron arkusza.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: skiper75 »

Geeez ale amator ze mnie. Segregator plastykowe koszulki i pisaczkiem po koszulkach.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 04 cze 2020, 11:35 ale amator ze mnie
Ze mnie też: w komputerze - d:\skaner\OM-4Ti\acros_001\01.tif itd. Parametry wołania i info o obiektywie dla poszczególnych klatek na karcie papierowej identyfikowanej tak jak katalog i negatywy w koszulkach opisanych jak karty. Przydałby się jakiś "cuś" do przeglądania w innych porządkach np. wywoływacz-film, ale komu by się chciało... ;-)
zladygin pisze: 04 cze 2020, 10:36 Używam excela - a dokładniej arkuszy googla - dane są dość rozbudowane, co wynika z tego, że przy naświetlaniu LF korzystam z aplikacji expoDev.
Pięknie, ale powiedz proszę, wracasz do tych szczegółowych danych/parametrów (pomijam dane o miejscu - to z pewnością ważne) z upływem czasu? Swoją drogą, zafundowałeś sobie ogrom pracy archiwistycznej - szacunek!
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: zladygin »

aka pisze: 04 cze 2020, 12:04 Pięknie, ale powiedz proszę, wracasz do tych szczegółowych danych/parametrów (pomijam dane o miejscu - to z pewnością ważne) z upływem czasu? Swoją drogą, zafundowałeś sobie ogrom
Korzystam w przypadku niepowodzeń, a więc często. Czasami w terenie przy robieniu kolejnego zdjęcia, żeby sobie coś przypomnieć (dostęp przez komórkę). Ale tak szczerze to doskonale się to wpisuje w powiedzenie mojego dawnego szefa: przerost techniki nad zdrowym rozsądkiem. Cytuję go często.
Nie zrażam się. Teraz chcę to uzupełnić o informacje o powiększeniu/odbitce z danego negatywu.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: aka »

zladygin pisze: 04 cze 2020, 12:59 Korzystam w przypadku niepowodzeń, a więc często.
Teraz samokrytyka nie jest w modzie. ;-)
zladygin pisze: 04 cze 2020, 12:59 przerost techniki nad zdrowym rozsądkiem
Można powiedzieć, że do fotografii tradycyjnej pasuje jak ulał, ale kto by szefów słuchał... :-P
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: rbit9n »

powaga zapisujecie (niektórzy z Was) parametry dla każdej klaty z malucha?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: J.A. »

Nie robię tego nawet przy 120, gdzie naświetlam 10 kadrów. Pewnie gdybym miał LF, też bym nie robił, no chyba, że poważnie bym wdrożył system strefowy. Choć nie mam dużej pewności, że wytrwałbym w takim działaniu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: darekdp »

rbit9n pisze: 04 cze 2020, 14:38 powaga zapisujecie (niektórzy z Was) parametry dla każdej klaty z malucha?
Niekiedy samo się zapisuje (Dynax 7 ). Wystarczy tylko przepisać na kartkę.

Pytanie do "zladygina": jak się sprawuje Malefic 4x5 ?
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: rbit9n »

siódemkę miałem niecały tydzień (złamany popychacz przysłony, a co za tym idzie zwrot do sprzedawcy), a "na codzień" używam OM-1n lub OM-4Ti i nawet krótkie odcinki filmu nie motywują mnie do notowania nastaw (vide kolor D-76).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: powalos »

Ja "135" i "120" tnę na odcinki i w koszulki. Na górze takie dane jak: rodzaj filmu, ASA na które był naświetlony, wywoływacz i czas oraz temperatura wołania, miesiąc i rok wykonania.
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 04 cze 2020, 14:38 powaga zapisujecie (niektórzy z Was) parametry dla każdej klaty z malucha?
No chyba nie wynika to z powyższych wpisów? Jeśli chodzi o opis klatek to ja czasami, nie zawsze, zapisuję numery klatek skojarzone z obiektywem np. 1-12 50/1.4, 13-20 35-70/4 itd. I to raczej dla świeżych nabytków. Całkiem rzadko przesłonę i ew. ogniskową skojarzoną z nr klatki dla oceny ostrości, rozmycia tła itd.

edit: oczywiście jeden katalog do jednego filmu i jedna karta.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Sposób na przechowywanie i oznaczanie negatywów

Post autor: zladygin »

Prawdę mówiąc, nie widzę większego sensu w notowaniu danych technicznych - chyba, że się czyni jakiś eksperyment. Wartość mają jedynie miejsce i czas wykonania. W przypadku mojej rozbudowanej tabeli sens ma jeszcze zapisywanie numeru kasety - jeżeli powtarzają się jakieś zaświetlenia pomaga to wyeliminować wadliwą. Reszta to rodzaj misterium, które towarzyszy fotografowaniu, podnosi samopoczucie i dowartościowuje. Reszta jest milczeniem.
Darekdp - malefix sprawdza się dobrze, lekki i skuteczny, choć, rzecz jasna, na ograniczenia. Pobawiłem się i jest do wzięcia. 😉
ODPOWIEDZ