Kolor D76

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kolor D76

Post autor: technik219 »

szable pisze: 22 maja 2020, 21:34 sprawdź czy rozpuszczałeś składniki w tej samej kolejności co w recepturze.
No przecież sam Kolega zajawił, że tak nie robi. Najpierw rozpuszcza reduktory z boraksem a dopiero potem siarczyn. Wedle receptury najpierw szczypta siarczynu potem metol-siarczyn-hydrochinon i na końcu boraks i bromek. Szczypta siarczynu przed metolem powoduje, że metol nie utlenia się podczas rozpuszczania. Nie za dużo tego siarczynu, bo metol bardzo słabo rozpuszcza się w roztworze siarczynu o wyższym stężeniu. A znowu hydrochinon rozpuszcza się gdy w roztworze już jest siarczyn. Kolejność jest ważna! Co widać na załączonych wyżej obrazkach. No i pozostaje pytanie czy ten boraks to rzeczywiście boraks.
rbit9n pisze: 23 maja 2020, 08:30 musiałem być niedysponowany, kiedy czytałem MSDS Ilforda ID-11.
Ależ tam nie ma nic (przynajmniej ja się nie doczytałem) co dokładnie jest w poszczególnych torebkach. W pieerwszej podają metol i hydrochinon, a drugiej boraks. Karta charakterystyki to wyłącznie wskazówka dla użytkownika z jakimi potencjalnie niebezpiecznymi substancjami ma do czynienia. Na podstawie katy charakterystyki produktu nie odtworzysz składu wywoływacza. Skąd w ogóle pomysł by na tej podstawie komponować wywoływacz?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kolor D76

Post autor: rbit9n »

na rany koguta. nie komponować, tylko ustalać zawartość, co do której dają.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kolor D76

Post autor: rbit9n »

jako że ciekawski ze mnie człowiek złożyłem sobie dwa egzemplarze D-76. pierwszy rozpuściłem w kolejności jak George Eastman kazali, szczypta siarczynu, elon, hydrochinon, reszta siarczynu i boraks. drugi w kolejności złej, czyli boraks, elon, hydrochinon siarczyn. w pierwszym przypadku roztwór był non stop bezbarwny, w przypadku drugim po rozpuszczeniu elonu w r-rze boraksu pojawiło się brunatne zabarwienie, które zniknęło dopiero po dodaniu siarczynu. oba roztwory dojrzewały dwa dni. następnie wywołałem w nich adox'a silvermax 100@100, rozcieńczenie 1:2. efekty poniżej:

Obrazek
skan liniowy, vuescan.

Obrazek
krzywa odwrócona na zdjęcie pierwsze z lewej w górnym rzędzie (0EV). idąc w prawo mamy -1EV, -2EV, +1 EV, +2EV, 0EV. drugi rządek to wszystko naświetlane bez korekcji, zwiększana tylko przysłona.

czyli tak dwa rządki to film wołany w "dobrym" D-76, dwa z "złym". teraz kwiz, który jest który.
najlepiej kliknąć prawym i otworzyć w nowej karcie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kolor D76

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze: 30 maja 2020, 10:17 krzywa odwrócona na zdjęcie pierwsze z lewej w górnym rzędzie (0EV). idąc w prawo mamy -1EV, -2EV, +1 EV, +2EV, 0EV. drugi rządek to wszystko naświetlane bez korekcji, zwiększana tylko przysłona.
Nie rozumiem tego opisu. Możesz precyzyjniej?
Jeżeli lewy górny róg to A1, prawy górny to F1, lewy dolny to A4, a prawy dolny to F4, to które EV jest które? Bo skoro A1 to 0EV i F1 to 0EV to dla czego się różnią?
Co oznacza "bez korekcji, zwiększana tylko przesłona", bo kolumna "F" znowu odstaje od reszty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kolor D76

Post autor: aka »

A taka kolejność:
Metol, Siarczyn, Hydrochinon, Boraks,
(wg Anchella za J. G. Capstaff) ?
Wg Klimeckiego substancje redukujące rozpuszczamy po siarczynie, a wyjątek stanowi metol.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kolor D76

Post autor: rbit9n »


aka pisze:A taka kolejność:
Metol, Siarczyn, Hydrochinon, Boraks,
(wg Anchella za J. G. Capstaff) ?
Wg Klimeckiego substancje redukujące rozpuszczamy po siarczynie, a wyjątek stanowi metol.
masz rację, właśnie taka. tak to jest, jak się pisze między pacjentem a dezynfekcją.
J.A. pisze:
rbit9n pisze: 30 maja 2020, 10:17 krzywa odwrócona na zdjęcie pierwsze z lewej w górnym rzędzie (0EV). idąc w prawo mamy -1EV, -2EV, +1 EV, +2EV, 0EV. drugi rządek to wszystko naświetlane bez korekcji, zwiększana tylko przysłona.
Nie rozumiem tego opisu. Możesz precyzyjniej?
Jeżeli lewy górny róg to A1, prawy górny to F1, lewy dolny to A4, a prawy dolny to F4, to które EV jest które? Bo skoro A1 to 0EV i F1 to 0EV to dla czego się różnią?
Co oznacza "bez korekcji, zwiększana tylko przesłona", bo kolumna "F" znowu odstaje od reszty.
zasadniczo do porównania ważne są A1 - E1 i A3 - E3. reszta to takie rzeźbienie. mogłem coś pomylić, a te dziesięć klatek raczej nie.
od F1/F3 była przymykana przysłona i wydłużany czas. nie było żadnej korekcji na plus czy minus.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kolor D76

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 30 maja 2020, 12:43właśnie taka
Mieszam w takiej kolejności, bez tej szczypty siarczynu na początek - jaki to może mieć ewentualny negatywny wpływ na roztwór? Metol się w jakiejś znaczącej części utleni?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kolor D76

Post autor: rbit9n »

no właśnie nie wiem, bo jeśli się używa przegotowanej wody, to w niej rozpuszczonych gazów, w tym tlenu, powinno być raczej mało. aczkolwiek mądre głowy, a za nimi mądre księgi zalecają szczyptę konserwantu na wszelki wypadek.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ