Zaślepki mechanizmów windera

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: J.A. »

mrek pisze: 20 maja 2020, 22:02
technik219 pisze: 20 maja 2020, 21:47 Półprzepuszczalne stałe (nie podnoszone) lustro zastosowano dawno temu w Nikonie F2H (highspeed), ale później wycofano się z tego pomysłu
Jest jeszcze taka konstrukcja w EOS 1V HS, ale wizjer ciemny, oj ciemny.
Ten paten wracał wielkrotnie, nie tylko w Canonach. To nie są jedyne dwa modele.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

mrek pisze: 20 maja 2020, 22:03 Zaglądnąłem ponownie ale nie widzę przyczyny dlaczego dźwignia nie ciągnie mechanizmów. Winder bez problemu.
Jeśli kółko zębate o którym wcześniej pisałem jest prawidłowo osadzone na wałku i sprzęga się ono z tym wałkiem, na którym osadzone jest kółko napędzane przez winder, to źródła problemu poszukiwałbym pod górną pokrywą. Coś się musiało rozprzęgnąć na odcinku od dźwigni naciągowej do kółka zaznaczonego na przesłanym wcześniej obrazku.

Wiem, że opis zagmatwany, ale niekiedy łatwiej jest coś pokazać, niż skomponować słowny opis. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

technik219 pisze: 20 maja 2020, 20:57 Jeśli Twój światłomierz nie działa od początku to możliwe, że nastąpiła któraś z dwu powyższych przyczyn: albo światłomierz został uszkodzony przez zbyt wysokie napięcie baterii, albo ktoś wcześniej w aparacie grzebał.
W Olympusie OM1 w łatwy sposób można sprawdzić czy w aparacie "grzebano", czego skutkiem mogło być przestawienie cięgien (linek) przekazujących nastawy czasu i przysłony do układu pomiarowego, bądź błędne ustawienie galwanometru, którego właściwą pozycję ustala się przez mimośród.

W tym celu należy:
1) założyć obiektyw 50mm/f1.8
2) ustawić czułość 1600 ASA
3) ustawić przysłonę f8 i czas "B"

W takiej konfiguracji igła prawidłowo ustawionego i wyłączonego światłomierza powinna być ustawiona poziomo, wskazując środek skali.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: rbit9n »

ciekawa metoda. w każdym razie, szukając 50/1,8 znalazłem dwa obiektywy, których w ogóle nie kojarzyłem, że je mam :D
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

technik219 pisze: 20 maja 2020, 20:57 ... odkręciłem mocowanie bagnetu do mocowania obiektywu by sprawdzić czy nie blokuje się dźwigienka od symulatora przysłony. Usłyszałem cichutkie "bbzzzzyk" i d...pa blada. Pod mocowaniem obiektywu jest skomplikowany zestaw przekładni, kółeczek zębatych i... sznureczek który przekazuje położenie dźwigienki symulatora przysłony na potencjometr światłomierza. Sznureczek się rozwinął. Ściągnąłem serwisówkę do OM-1, znalazłem akapit dotyczący naprawy światłomierza i ustalania prawidłowego napięcia tego sznureczka, ale nie udało mi się go wyregulować. W rezultacie niby światłomierz działa, ale co pokazuje to już jego tajemnica.
(...)
W sumie nauczyłem się z tym żyć.
Może jednak da się wskrzesić układ pomiarowy z pomocą tego materiału: https://www.rangefinderforum.com/classi ... 1290353961
Ja w wolnej chwili spróbuję rozwikłać tę łamigłówkę, biorąc na warsztat rezerwowego OM-1. Wszak poza stratą czasu niczym innym nie ryzykuję. :->

PS. Jeszcze to: https://www.photo.net/discuss/threads/o ... ly.431441/
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: technik219 »

Z_photo pisze: 21 maja 2020, 18:25 Może jednak da się wskrzesić układ pomiarowy z pomocą tego materiału:
Może się da, ale nie mam czasu ani motywacji by się tym zająć. mam dobry światłomierz zewnętrzny, przyzwyczaiłem się go używać , a pomiar OM-1 bez muszli ocznej i tak jest wątpliwy. Dzięki za linki - sami zamieszczający posty piszą, że to dużo dłubaniny i efekt wątpliwy. Dzięki również Kolegom za linki do filmików na YT do filmików o naprawie aparatów. Ciekawe są, porobiłem zakładki, w wolnych chwilach będę oglądał.
Lux mea lex
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

technik219 pisze: 21 maja 2020, 19:32 ... w wolnych chwilach będę oglądał.
Jak wygospodarujesz dłuższą wolną chwilę, to zerknij także tu: https://www.youtube.com/user/mikeno62/videos ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Imperitus »

No, dzielę się chwilowym szczęściem :-D
Pentax wygląda jakby od nowości przeleżał w szufladzie, farba nie otarta w żadnym miejscu, płytka dociskowa lśni nieskazitelnie. Jest nawet zaślepka w gnieździe od lampy błyskowej- pierwszy raz widzę ją na oczy w tym modelu. Dorzucili mi nawet oryginalny pasek- fajny szeroki, i zaślepkę na bagnet i wizjer. Dali nowe baterie, ogólnie- postarali się z pakowaniem, kilometr folii bąbelkowej i karton ze wszystkich stron oklejony ostrzeżeniami. Jak na początek to bardzo dobre wrażenie
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: J.A. »

Będzie dobrze. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 22 maja 2020, 09:45 No, dzielę się chwilowym szczęściem
Jak tam po próbach/testach?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Imperitus »

Jak na razie wszystko idealnie, wymieniłem uszczelki, wsadziłem FP4 plus i teraz łażę szukając natchnienia. Na razie żadnego zdjęcia nie popełniłem
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 27 maja 2020, 11:56 łażę szukając natchnienia
Twórcza niemoc?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 27 maja 2020, 12:48 Twórcza niemoc?
Ja nie potrafię tworzyć, po prostu dawno nie byłem na spacerze stricte w celach fotograficznych
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ