Migawka?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Migawka?

Post autor: Gromon »

Jestem nowy na forum więc od razu witam się. Mój problem dotyczy pewnego elementu zdjęć wykonanych Zenitem E (szkło helios 44-2) film Ilford delta 100.
78030022.JPG
78030006.JPG
78030004.JPG
Prawy górny róg kadru w prawie wszystkich (lecz nie wszystkich) fotografiach - ten dziwny błysk. Pierwsze ze zdjęć wykonane zostało z identyczną ekspozycją co poprzednie - nastąpiło dziwne prześwietlenie zdjęcia. Zatem tu pojawia się moje pytanie - Czy to błąd niesprawnej migawki, która faktycznie momentami chodziła "oklaple" ? Jeśli tak, to czy warto dać to komuś do serwisu i sprawdzenia czy lepiej kupić coś nowego?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Migawka?

Post autor: Nomad »

To może być migawka, może być też nieszczelność, ale generalnie warto zmienić korpus na coś porządniejszego niż Zenek.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Migawka?

Post autor: Z_photo »

To może być problem nieskutecznego (po latach użytkowania) uszczelnienia ścianki tylnej. Rzecz prosta do naprawienia - nawet samodzielnego.
Gdyby jednak w aparacie występowała poważniejsza usterka, wymagająca interwencji serwisu, to moim zdaniem gra nie warta jest świeczki. Za kwotę niewiele wyższą niż koszt serwisu można kupić sprawny aparat, o funkcjonalności znacznie wyższej niż Zenit.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Migawka?

Post autor: Gromon »

Dziękuję za odpowiedź. Spodziewałem się, że serwis nie będzie się opłacał. W takim razie chyba czas spróbować innego aparatu. Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy korpus na sprzedaż to chętnie (Ten Zenit to mój pierwszy analog i nie wiedziałem zupełnie czego się spodziewać)
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Migawka?

Post autor: Z_photo »

Gromon pisze: 08 maja 2020, 22:34 (...) Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy korpus na sprzedaż to chętnie (Ten Zenit to mój pierwszy analog i nie wiedziałem zupełnie czego się spodziewać)
Nie sugeruj się wyłącznie cechami i/lub cenami korpusów, bo do nich potrzebne są jeszcze obiektywy.
Istnieje wprawdzie możliwość wykorzystania tego, który aktualnie funkcjonuje w Twoim Zenicie, ale w takim przypadku pula korpusów ogranicza się wyłącznie do tych z mocowaniem M42 (zakładam, iż obiektyw ma zachować pełnię funkcjonalności, z mechanizmem automatycznej przysłony włącznie).

Być może ta pozycja pomoże Ci rozpoznać temat, by dokonać świadomego wyboru: http://przypadkiadama.com/biblioteka/wi ... azkowe.pdf
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Migawka?

Post autor: Gromon »

Szukałem jakiś czas temu tej książki i nie mogłem znaleźć. Dzięki wielkie.

Czy na pewno powyższe "uszkodzenia" na zdjęciu nie są winą Heliosa? Wydaje mi się, że to mało możliwe, ale pytam dla pewności, bo chętnie bym go zostawił.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Migawka?

Post autor: aka »

Gromon pisze: 09 maja 2020, 12:10 Szukałem jakiś czas temu tej książki i nie mogłem znaleźć. Dzięki wielkie.

Czy na pewno powyższe "uszkodzenia" na zdjęciu nie są winą Heliosa? Wydaje mi się, że to mało możliwe, ale pytam dla pewności, bo chętnie bym go zostawił.
Do większości lustrzanek małoobrazkowych są adaptery pozwalające używać obiektywów z mocowaniem M42 (jak helios). Kupisz taki adapter za niewielkie pieniądze i podepniesz heliosa.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Migawka?

Post autor: Z_photo »

Gromon pisze: 09 maja 2020, 12:10 Czy na pewno powyższe "uszkodzenia" na zdjęciu nie są winą Heliosa?
Sądzę, że wątpię. ;-)
Gdyby za te artefakty był odpowiedzialny obiektyw, to byłyby one widoczne już w celowniku.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Migawka?

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 09 maja 2020, 12:54 Do większości lustrzanek małoobrazkowych są adaptery pozwalające używać obiektywów z mocowaniem M42 (jak helios). Kupisz taki adapter za niewielkie pieniądze i podepniesz heliosa.
To prawda, trzeba tylko pamiętać, że adaptując obiektyw do innego systemu nie będzie działać mechanizm automatycznego przymykania przysłony, co w lustrzance jest sporą uciążliwością.

I druga dość istotna kwestia: różne odległości rejestrowe powodują, że adaptery do niektórych systemów (np. do Nikona) muszą być wyposażone w dodatkową soczewkę, bo inaczej nie da się uzyskać ostrego dalekiego planu. Z dużym prawdopodobieństwem (o ile nie z pewnością) taki element psuje nieco jakość obrazu.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Migawka?

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 09 maja 2020, 15:00 To prawda, trzeba tylko pamiętać, że adaptując obiektyw do innego systemu nie będzie działać mechanizm automatycznego przymykania przysłony, co w lustrzance jest sporą uciążliwością.
Tak, oczywiście. Takie rozwiązanie pozwala jednak poznać "moc" lub "niemoc" szkieł z, w zasadzie, minionej epoki. Są miłośnicy takich eksperymentów. Ja sam mam adapter do c/y i ciągle się nie mogę zabrać do sprawdzenia jak się oreston sprawdzi po latach zalegania w szufladach.
Z_photo pisze: 09 maja 2020, 15:00 I druga dość istotna kwestia: różne odległości rejestrowe powodują, że adaptery do niektórych systemów (np. do Nikona) muszą być wyposażone w dodatkową soczewkę, bo inaczej nie da się uzyskać ostrego dalekiego planu. Z dużym prawdopodobieństwem (o ile nie z pewnością) taki element psuje nieco jakość obrazu.
Nikon to taki wyrodek. Praktycznie nie da się do jego korpusów użyć szkieł z innych systemów (a szkła nikona do canona podobno bez kłopotu?). Te adaptery z soczewką to na pewno pogarszają jakość obrazu, ale bez soczewki do bliskich planów jak ktoś lubi? Generalnie to taka zabawa z miksem korpus-szkło z różnych systemów dla miłośników eksperymentowania. Swego czasu odkupiłem manualne zuiko od posiadacza sony, któremu manualne szkło szybko się znudziło. Szkoda tylko, że bezlusterkowce wywindowały ceny szkieł manualnych. :cry:

A wracając do heliosa - odradzał bym kupowanie lustrzanki z mocowaniem M42 tylko dla niego.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Migawka?

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 09 maja 2020, 18:53 Swego czasu odkupiłem manualne zuiko od posiadacza sony, któremu manualne szkło szybko się znudziło. Szkoda tylko, że bezlusterkowce wywindowały ceny szkieł manualnych.
W przypadku Zuiko te ceny są w pełni uzasadnione.

aka pisze: 09 maja 2020, 18:53A wracając do heliosa - odradzał bym kupowanie lustrzanki z mocowaniem M42 tylko dla niego.
Pod tym mogę się podpisać dwami rencami. :lol:
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Migawka?

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 09 maja 2020, 15:00 I druga dość istotna kwestia: różne odległości rejestrowe powodują, że adaptery do niektórych systemów (np. do Nikona) muszą być wyposażone w dodatkową soczewkę, bo inaczej nie da się uzyskać ostrego dalekiego planu. Z dużym prawdopodobieństwem (o ile nie z pewnością) taki element psuje nieco jakość obrazu.
Bezsoczewkowa nieskończoność jest na pewno w mocowaniach:
Contax/Yashica
Canon FL, FD, EF
Pentax K

Można zapiąć jakieś ruskie lustro, albo makro, albo mieszek, albo najnormalniej podłączyć do teleskopu, albo mikroskopu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Migawka?

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 09 maja 2020, 20:41 Bezsoczewkowa nieskończoność jest na pewno w mocowaniach:
Contax/Yashica
Canon FL, FD, EF
Pentax K
Jest także w Minoltach SR/MC/MD, czyli tych nieautofokusowych.

Ogólnie: może być tych mocowaniach, w których odległość rejestrowa jest mniejsza niż 45,46 mm.
A tu wykaz rejestrów: https://www.manuellfokus.no/register-avstand/
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Migawka?

Post autor: Vox »

Na Minoltach AF też dobrze chodzą obiektywy na reduktorach M42.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Migawka?

Post autor: J.A. »

Vox, nie chodzi o to czy chodzą, tylko czy mają nieskończoność.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ