Dzielenie chemii

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Dzielenie chemii

Post autor: techroot »

Słowem wstępu: nie wiedziałem za bardzo do jakiej kategorii podczepić ten temat, więc został utworzony tutaj. Przepraszam jeżeli błędnie wybrałem kategorię.

WŁAŚCIWA TREŚĆ:
Witam.
Jak zapewne większość z Państwa pamięta, ostatnimi czasy zadawałem pytania dotyczące tworzenia ciemni na forum pod tym linkiem: wybor-papieru-t14372.html
W związku z tym, że chemia już przyszła, mam pytanie: czy można dzielić chemię fotograficzną w proszku? Tzn. np. rozpuścić połowę a połowę zostawić na później. Chciałbym w ten sposób podzielić:
-Wywoływacz negatywowy Kodak D-76
-Wywoływacz pozytywowy Fomatol P.
Czy tak rozrobiona chemia (z połowy porcji) będzie zachowywała swoje właściwości przez okres podany na opakowaniu dla całej porcji (np. Fomatol P na opakowaniu ma napisane że wystarcza na 3 metry kwadratowe papieru - czy chemia z 1/2 porcji będzie mogła wywołać połowę z tej ilości? Czy ta zasada co do Kodaka D-76 też będzie miała zastosowanie?)
Nie chcę rozpuszczać całej chemii gdyż nie zużyję jej w pół roku (taka jest chyba trwałość podanej chemii, tak?).

Pozdrawiam
Techroot

Ps. Chemię będę rozpuszczał w wodzie demineralizowanej.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Dzielenie chemii

Post autor: shredderr »

Dzielenie chemii w proszku to wątpliwa sprawa. W torebce masz kilka substancji. Jak to podzielisz na 2 równe porcje tak, aby było po 50% każdego ze składników wymieszanych razem? Jest szkoła mówiąca o tym, aby robić tzw. superstocka - czyli używasz tylko połowy wody przewidzianej w przepisie. Taki koncentrat dzielisz na pół. Połowę zagazowujesz, połowę rozrabiasz na roztwór roboczy używasz. Jak się zużyje, rozrabiasz roztwór roboczy z drugiej części i ciągniesz dalej. Ewentualnie możesz zakupić składniki wywoływacza oraz wagę i robisz sam tyle, ile potrzeba.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Dzielenie chemii

Post autor: techroot »

Ok. A jak jest z trwałością chemii w/w? Czy to prawda że poleży z pół roku (będę przechowywyał bez dostępu tlenu i w ciemnym miejscu)?
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Dzielenie chemii

Post autor: teh_R. »

Nawet lata.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzielenie chemii

Post autor: J.A. »

Chemię przed użyciem należy przetestować.
Test kropelkowy made in technik219 sprawdza się bardzo dobrze ze wszystkimi normalnymi wywoływaczami. Normalne to są takie, których czas wywoływania w podstawowym stężeniu nie przekracza 10 min.
Bierze się końcówkę filmu zaświetloną i przy normalnym świetle stawia co 1 min 4 krople wywoływacza.
Po 5 min utrwala i ogląda. plamki mają się wyraźnie różnić gęstością.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Dzielenie chemii

Post autor: Arturl »

techroot
Jak chcesz podzielić RÓWNO wyw. w proszku, który ma parę składników mających różną wagę...?
ds74
-#
Posty: 49
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:31

Dzielenie chemii

Post autor: ds74 »

A ja właśnie tak robię od wielu lat np. z D76. Z premedytacją i uwzględnieniem wszelkiego ryzyka. Czasami nawet jak nie mam wagi pod ręką to sypię kreskę (wywoływacza oczywiście ;) ) i dzielę ją na odpowiednie odcinki. Nie zdarzyła mi się jeszcze jakaś widoczna wpadka. Ale nikogo nie namawiam. :)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Dzielenie chemii

Post autor: Henry »

Arturl pisze: 01 maja 2020, 17:26 techroot
Jak chcesz podzielić RÓWNO wyw. w proszku, który ma parę składników mających różną wagę...?
Dobrze wymieszać, a potem dzielić - probabilistyka załatwi resztę ;-) Akurat D-76 ma dość "grubo" w składnikach, więc szansa że jakiś miligramowy składnik schowa się w kącie jest mała. Z bardziej zaawansowanymi wywoływaczami może być zabawniej.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Dzielenie chemii

Post autor: rbit9n »

fenidonu sypią jakieś 0,15g na litrę roztworu, weź to traf.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ