Wybór papieru.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Adams pisze: 24 kwie 2020, 09:47 Ilford i Oriental też tak robi? Skubani
Jeżeli w ofercie mają więcej niż dwie gradacje, to na 90% stałogradacyjne oblewają z emulsji MG.
A czy tworzą sztuczne zapotrzebowanie? Nie sądzę. Ludzie sami je tworzą i legendy internetowe robią za nich tę robotę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

I nie zapomnij o zestawie filtrów! Fomy osobiście nie polecam, wiotkie toto cholernie, gnie się od ciepła żarówki w powiększalniku i trzeba kombinować z kilkoma filtrami na raz. Ja poskompiłem na Ilforda i teraz trochę żałuję
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Imperitus pisze: 24 kwie 2020, 10:41 I nie zapomnij o zestawie filtrów! Fomy osobiście nie polecam, wiotkie toto cholernie, gnie się od ciepła żarówki w powiększalniku i trzeba kombinować z kilkoma filtrami na raz. Ja poskompiłem na Ilforda i teraz trochę żałuję

Dzięki za przypomnienie ;-). Chyba na początek poeksperymentuję ze stałą gradacją (normalny) od Fomy. Trzeba się uczyć na błędach :-P Tylko mam jeszcze pytanie: papier należy dobierać do wartości ISO na Filmie czy jak?
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Wybór papieru.

Post autor: shredderr »

techroot pisze: 24 kwie 2020, 11:23
Imperitus pisze: 24 kwie 2020, 10:41 I nie zapomnij o zestawie filtrów! Fomy osobiście nie polecam, wiotkie toto cholernie, gnie się od ciepła żarówki w powiększalniku i trzeba kombinować z kilkoma filtrami na raz. Ja poskompiłem na Ilforda i teraz trochę żałuję

Dzięki za przypomnienie ;-). Chyba na początek poeksperymentuję ze stałą gradacją (normalny) od Fomy. Trzeba się uczyć na błędach :-P Tylko mam jeszcze pytanie: papier należy dobierać do wartości ISO na Filmie czy jak?
Nie. Papier dobierasz (w sensie gradacji) do kontrastu występującego na filmie/błonie zwojowej/cokolwiek. Dobór jest zazwyczaj na zasadzie przeciwieństwa, np: twardy kontrast na filmie----->papier o gradacji "miękki". Chodzi o to aby na powiększeniu kontrolować kontrast.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

shredderr pisze: 24 kwie 2020, 11:54
techroot pisze: 24 kwie 2020, 11:23
Imperitus pisze: 24 kwie 2020, 10:41 I nie zapomnij o zestawie filtrów! Fomy osobiście nie polecam, wiotkie toto cholernie, gnie się od ciepła żarówki w powiększalniku i trzeba kombinować z kilkoma filtrami na raz. Ja poskompiłem na Ilforda i teraz trochę żałuję

Dzięki za przypomnienie ;-). Chyba na początek poeksperymentuję ze stałą gradacją (normalny) od Fomy. Trzeba się uczyć na błędach :-P Tylko mam jeszcze pytanie: papier należy dobierać do wartości ISO na Filmie czy jak?
Nie. Papier dobierasz (w sensie gradacji) do kontrastu występującego na filmie/błonie zwojowej/cokolwiek. Dobór jest zazwyczaj na zasadzie przeciwieństwa, np: twardy kontrast na filmie----->papier o gradacji "miękki". Chodzi o to aby na powiększeniu kontrolować kontrast.


Z tego co wyczytałem film Fomapan 400/36 jest małokontrastowy, więc należy dobrać papier o twardej gradacji tak?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

techroot pisze: 24 kwie 2020, 12:25 Z tego co wyczytałem film Fomapan 400/36 jest małokontrastowy
Czy mało? zależy do czego równamy i jak naświetlamy i w czym wołamy.
W porównaniu do Ilforda i Kodaka o ISO 400 owszem tak - i zauważ że pisane zazwyczaj jest raczej małokontrastowy.
Ale naświetl go na 800 czy 1600 i przewołaj i kontrast wzrośnie no i ziarno oczywiście - takie forsowanie polecam przy filmie 120, ale i ze 135 można osiągnąć zadowalające efekty przy użyciu odpowiedniego wywoływacza: ID- 68, Microphen. Hydrofen, nie polecany Rodinal w tym wypadku.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór papieru.

Post autor: Imperitus »

techroot, dlatego właśnie najlepiej mieć papier multigrade, można dobrać kontrast do negatywu mając tylko jeden rodzaj papieru
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Ja bym tych co polecają papier stałogradacyjny zamknął w ciemni z jedną paczką i małoobrazkowym filmem naświetlonym od ferii zimowych w międzyczasie z lampą na wprost u cioci na imieninach po wakacje.
Tak, tak kiedyś bywało, że jeden film w aparacie był przez rok, bo i ceny wcale nie były niskie i dostępność marna.
Jak już byłem trochę bardziej biegły w ciemniactwie, to w szufladzie zawsze miałem trzy gradacje. To absolutne minimum.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Wybór papieru.

Post autor: Henry »

techroot pisze: 24 kwie 2020, 12:25 Z tego co wyczytałem film Fomapan 400/36 jest małokontrastowy, więc należy dobrać papier o twardej gradacji tak?
Jeśli zaczynasz od tak głupich stwierdzeń, to może faktycznie powinieneś kupić paczkę papieru normalnego i najpierw nauczyć się naświetlać i wywoływać negatywy. A dopiero potem przejść na multigradacyjne.
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

Henry pisze: 24 kwie 2020, 16:23
techroot pisze: 24 kwie 2020, 12:25 Z tego co wyczytałem film Fomapan 400/36 jest małokontrastowy, więc należy dobrać papier o twardej gradacji tak?
Jeśli zaczynasz od tak głupich stwierdzeń, to może faktycznie powinieneś kupić paczkę papieru normalnego i najpierw nauczyć się naświetlać i wywoływać negatywy. A dopiero potem przejść na multigradacyjne.
Cytat nie stanowi stwierdzenia, tylko pytanie - to raz.

Dwa: pytanie zdradza brak doświadczenia - co żadnego wstydu nie przynosi.
Pytanie nie jest głupie i można na nie odpowiedzieć krótko: Tak.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Witam!
Chciałbym się jeszcze dopytać czy jeśli bym kupił stałogradacyjny papier Fomy o gradacji normalnej, i negatyw Fomapan 400/36, to szłoby to w parze czy byłoby "grzechem" ;-)

PS. Jestem z natury bardzo dociekliwy... Przepraszam ;-)
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

techroot pisze: 24 kwie 2020, 10:04 Szanowni Państwo!
Szczerze powiedziawszy, trochę zgłupiałem od tych wszystkich wypowiedzi. Ogólnie wczoraj znalazłem taki papier: Fomaspeed 9x13/100 PE normalny średni błysk N311. Czy zostać przy stałogradacyjnym o normalnej gradacji (plastik) czy wybrać zmiennogradacyjny (plastik)?

PS.: Będę pracował na filmie Fomapan 400/36.
PPS.: Czy do papieru zmiennogradacyjnego należy zastosować inny kolor oświetlenia ciemniowego (mam słabo świecącą żarówkę czerwoną)?
Nie wiem co masz na myśli pisząc "znalazłem". Jeśli znalazłeś go u siebie, to go wykorzystaj. Jeśli znalazłeś ofertę jego sprzedaży, to warto rozważyć alternatywę w postaci papieru zmiennogradacyjnego - o ile posiadasz powiększalnik wyposażony w głowicę z filtrami barwnymi lub same filtry (nad lub podobiektywowe).
Słaba żarówka czerwona powinna być bezpieczna, ale należy ograniczyć do niezbędnego minimum czas, w trakcie którego papier jest przez tę żarówkę oświetlany. I raczej nie powinno to być oświetlenie bezpośrednie.
Światło czerwone nie jest zbyt komfortowe, a mówiąc wprost - jest męczące i drastycznie mylące gdy chodzi o ocenę zaczernienia pozytywu. Większy komfort pracy w ciemni zapewniają lampy z dedykowanymi do obróbki tych papierów filtrami. Po zakupie filtra Ilford 902 w mojej ciemni "stała się jasność" ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 24 kwie 2020, 17:30 Po zakupie filtra Ilford 902 w mojej ciemni "stała się jasność
zapewniam Cię, że jeszcze nie wiesz co to jest „jasność’ w ciemni.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

techroot pisze: 24 kwie 2020, 17:24 Witam!
Chciałbym się jeszcze dopytać czy jeśli bym kupił stałogradacyjny papier Fomy o gradacji normalnej, i negatyw Fomapan 400/36, to szłoby to w parze czy byłoby "grzechem" ;-)
Jest szansa, że w odniesieniu do wielu kadrów taka kombinacja będzie odpowiednia. Ale gwarancji nie ma.
Papiery Fomy są nieco "twardsze" w porównaniu np. z papierami Ilforda o tym samym oznaczeniu kontrastowości.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Szanowne Panie, Szanowni Panowie!
Dziękuję bardzo za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na moje pytania. Mam nadzieję że moje pytania nie były dla państwa męczące.
Pozdrawiam!
Techroot
ODPOWIEDZ