Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: Bemko »

mrek pisze: 26 sie 2019, 07:55 Ale widziałeś kiedyś ciecze, które się ze sobą nie mieszają? Takie oleiste. Dyfuzja nie pokona ciężaru właściwego.
Tak, ale to wynika z zupełnie innych zjawisk fizycznych takich jak hydrofobowość, które w gazach nie mają miejsca. W gazach dyfuzja zachodzi znacznie szybciej i łatwiej niż w cieczach, bo cząsteczki mogą się swobodnie przemieszczać.

Czy da się wyprzeć cały tlen z butelki? Możliwe, że przy odpowiedniej technice tak, ale nasza intuicja może być zawodna przy takich substancjach, które są całkowicie przezroczyste i zachowują się jednak trochę inaczej niż znane z życia codziennego ciecze.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: teh_R. »

U mnie natomiast połówka Multigrade'a odeszła do krainy wiecznego rozrabiania. 1:9 wyciąga w nominalnym czasie tylko najbardziej smoliste czernie, za to na piękną czekoladę. Moczenie dwa razy dłużej nic nie zmieniło. Kupiony w kwietniu, otwarty jakoś 21 kwietnia, gazowany.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: mrek »

teh_R. pisze: 03 gru 2019, 15:57 U mnie natomiast połówka Multigrade'a odeszła do krainy wiecznego rozrabiania. 1:9 wyciąga w nominalnym czasie tylko najbardziej smoliste czernie, za to na piękną czekoladę. Moczenie dwa razy dłużej nic nie zmieniło. Kupiony w kwietniu, otwarty jakoś 21 kwietnia, gazowany.
Nie wylewaj. Zdaje się, że Borut Peterlin stosuje taki stary wywoływacz do spokojnego wyciągania cieni po normalnym wołaniu. Mówił na swoim vlogu.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: teh_R. »

W sumie też na ten pomysł wpadłem ale dzięki za dokładny namiar, zaoszczędzę trochę papieru.
Co natomiast zrobić z 5l bańką Multigrade? W sensie nówką. Porozlewać to pod korek, czy jeszcze jakoś inaczej? Gazowanie, jak widać, średnio skuteczne w przypadku tego wywoływacza.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: mrek »

teh_R. pisze: 11 gru 2019, 15:49 W sumie też na ten pomysł wpadłem ale dzięki za dokładny namiar, zaoszczędzę trochę papieru.
Co natomiast zrobić z 5l bańką Multigrade? W sensie nówką. Porozlewać to pod korek, czy jeszcze jakoś inaczej? Gazowanie, jak widać, średnio skuteczne w przypadku tego wywoływacza.
Ja gazuję i mam butelkę 1.5 l w rozcieńcznuu 1:14 aktywną przez ponad tydzień. Nawet dłużej. Przez tydzień wracałem parę razy do ciemni, albo używałem w kolejny weekend.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: teh_R. »

Pozyskałem od kolegi bańkę Multigrade'a, i jak nie miałem kłopotu, tak teraz mam. Odlawszy na raz, na samych ściankach kanistra widzę, jak szybko się utlenia - poszczególne krople to już smoła. Gazowany był, powoli i do wylewu. Czytałem rady powyżej oraz co proponuje reszta Internetu, i wnioski mam takie:
- butelki tylko PET, najlepiej wielorazowego przemiału.

I to jedyne pewne. Z wywoływaczem dalej nie wiem co zrobić, a nie chciałbym zmarnować. Opcje:
- rozcieńczyć do r-r w takim albo innym stężeniu, pod korek,
- nie rozcieńczać, pod korek.
Jaka wersja mogłaby postać teoretycznie dłużej?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: mrek »

Gorzej, że nawet reszta stocku Mulirgrade lubi się utlenić pomimo zagazowania. Właśnie po powrocie do ciemni po dłuższym czasie, musiałem wylać ok 200 ml wywoływacza.
Co dziwne, roztwór 1+14 zagazowany w butelce po wodzie mineralnej aż 3 miesiące temu, nie stracił koloru (mocy nie sprawdzałem).
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: pelovsky »

Multigrade to niestety nie jest trwały wywoływacz. Z mojego doświadczenia wynika to samo w temacie Eukobromu. Znacznie dłużej trzyma gazowany Dokumol. Wczoraj rozrobiłem RR z zagazowanego otwartego Dokumolu (otwarty w sierpniu zeszłego roku). Barwa koncentratu słomkowa, RR działa jak należy. A i w pełnej butelce potrafi trzymać dłuugo.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: 4Rider »

Pamiętam że Fenal [W-14] długo mógł stać - 2-3 miesiące na pewno - nawet jeszcze gdzieś mam stary proszek 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: J.A. »

Fenal jak wino im starszy tym lepszy.
Ja cały czas w nim robię.
A stać może i rok. Kiedyś zakitrałem w ciemni bańkę 5 litrów i znalazłem po roku. Śmigał jak złoto.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: zladygin »

Zagazowany rr multigrade trzymany w 20 stopniach używałem po miesiącu z hakiem bez zauważalnych problemów. Dzisiaj spróbuję zagazowany, który stoi 3 tygodnie. Mam nadzieję, że też z dobrym skutkiem.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: mrek »

Ale piszesz o roztworze. Te trzymają się dłużej. Dziwne ale otwarty stock bywa nietrwały, pomimo zagazowania.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: dejnekas »

mrek pisze: 03 gru 2019, 16:08
teh_R. pisze: 03 gru 2019, 15:57 U mnie natomiast połówka Multigrade'a odeszła do krainy wiecznego rozrabiania. 1:9 wyciąga w nominalnym czasie tylko najbardziej smoliste czernie, za to na piękną czekoladę. Moczenie dwa razy dłużej nic nie zmieniło. Kupiony w kwietniu, otwarty jakoś 21 kwietnia, gazowany.
Nie wylewaj. Zdaje się, że Borut Peterlin stosuje taki stary wywoływacz do spokojnego wyciągania cieni po normalnym wołaniu. Mówił na swoim vlogu.
Szczerze mowiac, badz ostrozny z radami Boruta. Obejrzalem wiele z jego filmow i on zawsze robi mase bledow.
Jesli gazowac to tylko stock poniewaz reszta tzw. 'Old Brown' moze byc dobry to zrobienia cieplych czerni. Inaczej to po prostu strata papieru. Wywolywacz, ktory nie jest STOCK jak skontaktuje się z powietrzem, to utlenianie nastepuje bardzo szybko i nieuchronnie - stad nazwa OLD BROWN!
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: darekdp »

Od roku używam Adox Adotol Konstant. Rozrobiłem 5l w październiku 2019. Rozlałem do butelek szklanych, brązowych 1,0 litr, plus 2 x 0,5 litra na dolewki. Pierwszą partię (1,5l) zużyłem do końca lutego 2020. Lekko zbrązowiał ale swoje 4 mkw papieru obrobił. W połowie marca "otworzyłem" kolejną partię. Wywoływacz (po 5 miesiącach) był jak nowy. Praktycznie przezroczysty z lekkim czerwonawym zafarbem (ale on tak ma od nowości). Wywołuje szybko, jak nowy.
Pozdrawiam
Darek
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Post autor: Vox »

    Kiedyś jeszcze za PRL-u używałem Fenal do wyw. papierów i bardzo sobie chwaliłem. Jak przeszedłem na papiery Kodaka a później Ilforda
    to używałem wyw. konfekcjonowanych przeważnie Tetenal. Teraz mam do zrobienia dość sporą ilość zdjęć i zastanawiam się właśnie
    nad użyciem Fenalu z regeneracją tak jak opisane poniżej.
    T S pisze: 09 lip 2019, 16:03 W14 Fenal
    Siarczyn sodowy bezwodny 30 (50)
    Węglan sodowy bezwodny 30 (60)
    Hydrochinon 6 (12)
    Fenidon 0,25 (0,5)
    KBr 1 (-)
    Benzotriazol 0,1 (-)

    regenerator w nawiasie
    na litr i w gramach

    edit
    :shock: Skład jest prawie identyczny jak ID-62 tylko wszystkiego jest mniej więcej o połowę mniej i nie ma benzotriazolu (który to robi niebieskawy odcień).
    Chciałbym go sobie zestawić osobiście ale niestety nie mam informacji jak go regenerować. Może ktoś coś słyszał na ten temat?
    Papier Ilford RC 30x40 cm w ilości około 3m2 dziennie o ile dam radę z tym, że nie codziennie pod rząd. Może jakieś sugestie?
    Poza tym pytanie o jakieś sprawdzone sklepy z chemią.
    Ostatnio zmieniony 05 kwie 2023, 19:10 przez Vox, łącznie zmieniany 1 raz.
    ODPOWIEDZ