Jak robić kolorowe odbitki?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pawelel
-#
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:48
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: pawelel »

Cześć,
Chciałbym zacząć z robieniem kolorowych odbitek. Nie wiem kompletnie od czego zacząć, nic w internecie nie ma (albo nie znalazłem) jak robić kolorowe odbitki w domowej ciemni. Pomożecie? Co jest potrzebne : jaki powiększalnik, jaka chemia, jak to wszystko wywoływać? Może macie jakieś doświadczenie, albo możecie podesłać jakiś link.
Tak sobie tam robie zdjęcia analogowe
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: powalos »

pawelel, a odbitki czarno-białe umiesz robić ? Od razu do głębokiej wody skaczesz ?
Fan Pentax'a.
pawelel
-#
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:48
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: pawelel »

Wiem jak się robi ale tylko w praktyce. Czy powiększalniki umią robić kolor i cz-b? Jak tak to jakie?
Tak sobie tam robie zdjęcia analogowe
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: shovax »

pawelel pisze: 13 kwie 2020, 21:27 Wiem jak się robi ale tylko w praktyce. Czy powiększalniki umią robić kolor i cz-b? Jak tak to jakie?
chyba tylko w teorii? :)
tak, wiele powiekszalnikow umie robic i kolor, ale musi miec mozliwosc zalozenia glowicy z filtrami do koloru. Opemusy od V do VII, Magnifaxy od II do IV...

ale to, o co tutaj pytasz jest na ksiazke, albo na kilka ksiazek.
no korexie ktos sprzedawal:
1. Fotografia barwna. Poradnik zawodowy - Andrzej Kotecki
2. Fotografia barwna - Witold Dederko, Andrzej Pytliński (x3)
3. Fotografia barwna - Otto Watter
4. Fotografia barwna - Roger Rossing
5. Materiały fotograficzne barwne - Edward Dubiel, Mikołaj Iliński (x2)

w necie wpisz color darkroom. materialow az nadto.
pawelel
-#
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:48
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: pawelel »

Dzięki :-)
Tak sobie tam robie zdjęcia analogowe
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: technik219 »

pawelel pisze: 13 kwie 2020, 21:04 Chciałbym zacząć z robieniem kolorowych odbitek.
Trudno będzie ;-) Nie ma już zestawów Tetenala do RA4, w których można było obrabiać barwne papiery w szerokim zakresie temperatur (byle ustabilizowanym). To co jest jeszcze dostępne wymaga dokładnej stabilizacji temperatury w okolicach 38 stopni z dokładnością +/- 0,5 stopnia. Nie wiem, czy jest sens ładować się w kolor w obecnych czasach, nawet hobbystycznie...
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: J.A. »

shovax pisze: 13 kwie 2020, 21:43
pawelel pisze: 13 kwie 2020, 21:27 Wiem jak się robi ale tylko w praktyce. Czy powiększalniki umią robić kolor i cz-b? Jak tak to jakie?
chyba tylko w teorii? :)
tak, wiele powiekszalnikow umie robic i kolor, ale musi miec mozliwosc zalozenia glowicy z filtrami do koloru. Opemusy od V do VII, Magnifaxy od II do IV...

ale to, o co tutaj pytasz jest na ksiazke, albo na kilka ksiazek.
no korexie ktos sprzedawal:
1. Fotografia barwna. Poradnik zawodowy - Andrzej Kotecki
2. Fotografia barwna - Witold Dederko, Andrzej Pytliński (x3)
3. Fotografia barwna - Otto Watter
4. Fotografia barwna - Roger Rossing
5. Materiały fotograficzne barwne - Edward Dubiel, Mikołaj Iliński (x2)

w necie wpisz color darkroom. materialow az nadto.
na początek „Kaprysy koloru w fotografii” Andrzeja Voellnagela tam jest wszystko co trzeba wiedzieć teoretycznie. Drugi etap to rozkminienie nowoczesnych materiałów i chemii.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: pelovsky »

technik219 pisze: 13 kwie 2020, 23:30 Nie wiem, czy jest sens ładować się w kolor w obecnych czasach, nawet hobbystycznie...
A moim zdaniem nigdy nie było lepszych czasów, żeby to robić! Chemia i papier są absurdalnie tanie (papier jest 3-4x tańszy niż czarno-biały). Tylko trzeba upolować maszynę do wywoływania. Filmy też są cenowo na poziomie czarno-białych, a jak się dobrze zakręcić to i tańsze.
pawelel,
myślę, że zasoby Internetu są przepełnione odpowiedziami na pytania, które zadajesz. Polecam wujka google'a i pytanie np. "color darkroom printing". Albo przejrzenie zasobów tego forum, na którym nie tylko ja, ale i kilku innych Szanownych Kolegów dzieli się informacjami na ten temat.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: 4Rider »

Jakby ktoś chciał to jest do kupienia parę paczek chemii do FotonKolor po taniości:

https://allegro.pl/kategoria/wyposazeni ... e-1-3-0318
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
pawelel
-#
Posty: 10
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:48
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: pawelel »

Bardzo dzękuję za pomoc :-)
Tak sobie tam robie zdjęcia analogowe
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: pelovsky »

4Rider pisze: 14 kwie 2020, 07:35 Jakby ktoś chciał to jest do kupienia parę paczek chemii do FotonKolor po taniości:
widziałem to też dzisiaj w codziennym porannym newsletterze allegrowym. Trzeba być niezłym masochistą, żeby się w coś takiego pakować :-D
Szczególnie przy obecnej dostępności nowej, nowoczesnej, taniej i sprawnej chemii do standaryzowanego i powszechnego procesu RA4.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: 4Rider »

pelovsky pisze: 14 kwie 2020, 09:20 Trzeba być niezłym masochistą, żeby się w coś takiego pakowa
Też mi się tak wydawało, ale jak to proszek to może się nie zepsuł sobie pomyślałem - no ale papier to już raczej nie będzie działał - tu racja.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Jak robić kolorowe odbitki?

Post autor: Mirosław »

technik219 pisze: 13 kwie 2020, 23:30 Nie wiem, czy jest sens ładować się w kolor w obecnych czasach, nawet hobbystycznie...
A to ciekawe. :shock:
Uzależniony od fotociemni .
ODPOWIEDZ