Zaintrygowało mnie to urządzenie

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 31 mar 2020, 11:19 Biorąc poprawkę na czułość ówczesnych filmów.
Dlaczego miałaby być przystosowana do pracy z filmami które nie istniały? :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Imperitus »

Bokeh pisze: 31 mar 2020, 11:18 No tak, ale ile to kosztuje?
Poza tym trzeba bazowac na urządzeniach Exakty.
Zebranie w całości takiego sprzetu będzie już sporo kosztowało.
Tego uniwersalnego monoraila z mieszkiem widziałem gdzieś ostatnio za 2 stówy, sama przystawka pewnie też coś w ten deseń. Sam chciałem sobie coś takiego sprawić bo system Exakty mam już całkiem nieźle rozbudowany. Ale dla kogoś kto nie ma nawet body Exakty- przejściówka z bagnetu exa na m42 na przykład byłaby najprostszym rozwiązaniem
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 31 mar 2020, 11:24 system Exakty mam już całkiem nieźle rozbudowany
Jako zbiór kolekcjonerski czy do praktycznego wykorzystania? Sam mam dwie VX1000, w tym jedną, która nie widziała filmu, ale nie mam zacięcia żeby wypróbować. Jeśli praktycznie ćwiczysz z Exaktą to szacun :-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 31 mar 2020, 12:12 Jeśli praktycznie ćwiczysz z Exaktą to szacun :-)
A co w tym takiego? To moja pierwsza porządna lustrzanka małoobrazkowa. Bardzo dobry aparat z niespotykanie szerokim zakresem czasów jak na 100% mechaniczną puszkę, świetne Zeissowskie szkła które można dostać za psie pieniądze, mnogość akcesoriów. Czego nie kochać w tym systemie? No i jeszcze jestem leworęczny także pasuje do mnie jak ulał :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 31 mar 2020, 12:35
aka pisze: 31 mar 2020, 12:12 Jeśli praktycznie ćwiczysz z Exaktą to szacun :-)
A co w tym takiego? To moja pierwsza porządna lustrzanka małoobrazkowa. Bardzo dobry aparat z niespotykanie szerokim zakresem czasów jak na 100% mechaniczną puszkę, świetne Zeissowskie szkła które można dostać za psie pieniądze, mnogość akcesoriów. Czego nie kochać w tym systemie? No i jeszcze jestem leworęczny także pasuje do mnie jak ulał :-D
Mało precyzyjnie się wypowiedziałem - myślałem o ćwiczeniach z wykorzystaniem dodatkowego osprzętu. W robieniu zdjęć samą lustrzanką rzeczywiście nie ma nic nadzwyczajnego, choć ja wolę te z pomiarem światła, najlepiej ze spotem (może być Contax S2). Co do cen obiektywów to te "najlepsze" nie są takie tanie, ani łatwo dostępne.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 31 mar 2020, 13:00 Mało precyzyjnie się wypowiedziałem - myślałem o ćwiczeniach z wykorzystaniem dodatkowego osprzętu. W robieniu zdjęć samą lustrzanką rzeczywiście nie ma nic nadzwyczajnego, choć ja wolę te z pomiarem światła, najlepiej ze spotem (może być Contax S2). Co do cen obiektywów to te "najlepsze" nie są takie tanie, ani łatwo dostępne.
Ano nie są :-/
A co do akcesoriów to jak dotąd wykonałem całkiem sporo bardzo fajnych ujęć makro, z użyciem pierścieni- były tańsze od mieszka :roll:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 31 mar 2020, 13:19
aka pisze: 31 mar 2020, 13:00 Mało precyzyjnie się wypowiedziałem - myślałem o ćwiczeniach z wykorzystaniem dodatkowego osprzętu. W robieniu zdjęć samą lustrzanką rzeczywiście nie ma nic nadzwyczajnego, choć ja wolę te z pomiarem światła, najlepiej ze spotem (może być Contax S2). Co do cen obiektywów to te "najlepsze" nie są takie tanie, ani łatwo dostępne.
Ano nie są :-/
A co do akcesoriów to jak dotąd wykonałem całkiem sporo bardzo fajnych ujęć makro, z użyciem pierścieni- były tańsze od mieszka :roll:
Exakta najczęściej była wykorzystywana w różnych pracowniach naukowo-technicznych, laboratoriach, muzeach itp. Kosztowała fortunę np. moja miała przywieszkę z ceną 17tys. zł (z Pancolarem 5/50) - prawdopodobnie pochodzi z przełomu lat '60 i '70 ew. początku '70. W okresie póznego Gierka kosztowała w Foto-Optyce 24 tysiące. Czasami była kupowana jako lokata kapitału (z moją tak było). Fotoamatorzy rzadko mieli taki sprzęt kupiony w sklepie za własne pieniądze - ja znałem takiego jednego, ale żona się z nim rozwiodła ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: 4Rider »

Rzeczywiście Urządzenie Niebywałej Wysokiej Marki Intrygalnosci.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: J.A. »

Imperitus pisze: 31 mar 2020, 11:21 laczego miałaby być przystosowana do pracy z filmami które nie istniały?
Bo tamte filmy miały zdecydowanie niższą czułość?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Bokeh »

Tu świetny opis tego urządzenia:
http://silfver.blogspot.com/2007/01/eld ... is-it.html
I used it under an enlarger, when exposed correctly it makes really beautiful slides (going from your original negative film to negative film gives a positive). :-)
Załączniki
eldia_inst_1.jpg
eldia_inst_1.jpg (164.15 KiB) Przejrzano 2476 razy
eldia_inst_2.jpg
eldia_inst_2.jpg (181.9 KiB) Przejrzano 2476 razy
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Imperitus »

Bokeh,
Zastanawiałem się jak w ciemności przewijać film żeby klatka była cała w ramce. Mechanizm zapadkowy- takie proste i eleganckie rozwiązanie. Świetne :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Bokeh »

To całkiem logiczne.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: Bokeh »

Nawet nie sądziłem, że są takie urządzenia, do konsumenckiego wykorzystania.
Ceny dla zainteresowanego amatora, co ciągle lubi tę technologię 8mm, wcale nie są aż tak kosmiczne.
300-500 $. Zdecydowanie do ugryzienia.
https://www.amazon.com/Wolverine-Conver ... B01KA32HH0
https://www.amazon.fr/Scanner-pellicule ... B06XQNZBC5

Wielka szkoda, że filmowanie 8mm, to już przeżytek całkowity, i zajmuje się tym mniej niż promil promila ludzi na świecie.
Bardzo podoba mi się klimat takich ruchomych obrazów.
https://www.youtube.com/watch?v=XkICeSIIrBo
Załączniki
91yFbACxfKL._AC_SL1500_.jpg
71KMBrhFHgL._AC_SL1500_.jpg
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: pelovsky »

Ten skaner to niestety absolutna porażka nienadająca się do niczego :-)
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaintrygowało mnie to urządzenie

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 03 kwie 2020, 17:00 Bardzo podoba mi się klimat takich ruchomych obrazów.
https://www.youtube.com/watch?v=XkICeSIIrBo
Na prawdę podoba Ci się ten zielony zafarb? Tak zbadziewić kolory można też w zapisie cyfrowym, nie potrzebny materiał analogowy.
ODPOWIEDZ