Kodak Retina IIIC/c

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: zladygin »

Zastanawiam się na kupieniem tego aparatu córce. Co sądzicie o tym aparacie?
Awatar użytkownika
olowek74
-#
Posty: 77
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:45
Lokalizacja: Grójec

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: olowek74 »

Jeśli tylko sprawny,z pewnego źródła,a córka ma trochę pojęcia o starych analogach,to bym się nie zastanawiał zbyt długo.Wato poczytać strony Chrisa Sherlocka.Opisuje on nie tylko naprawy ale i parę trików związanych z Retinami ogólnie.Warto je znać choćby po to żeby nie zepsuć sobie aparatu,np o liczniku klatek i
blokującej się dźwigni naciągu.itp.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: 4Rider »

Na bank światłomierz będzie padnięty.
Dla radości z fotografowania kup Jej raczej coś przynajmniej z lat '80.

Ja wiem że stare rzeczy są fajne, ale mając w garażu zabytek z lat '50 i zabytek z lat '80 lub '90 - czym częściej będziesz jeździł?
Na drewnianych nartach w swetrze z owczej wełny też chyba nie jeździsz? ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: Imperitus »

zladygin, jak coś jej nie podejdzie to bardzo chętnie uwolnię Cię od zbędnego sprzętu. Tak tylko mówię :roll:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: zladygin »

Jeżeli nie retina to może inny lekki dalmierzowiec o podobnych walorach? Obiektywy wymienne oczywiście nie muszą być
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 15 mar 2020, 19:55 Jeżeli nie retina to może inny lekki dalmierzowiec o podobnych walorach? Obiektywy wymienne oczywiście nie muszą być
Będę przekorny i polecę Minoltę Himatic AF2 - ewentualnie wcześniejsze modele bez AF z dalmierzem- jest wiele klonów w postaci: Konica, Yashica, Cosina, ect...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: J.A. »

4Rider pisze: 15 mar 2020, 18:42 Ja wiem że stare rzeczy są fajne, ale mając w garażu zabytek z lat '50 i zabytek z lat '80 lub '90 - czym częściej będziesz jeździł?
zdecydowanie tym z lat 50-tych.
Z lat 90-tych, to nie zabytek tylko pełnoletni złom.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: 4Rider »

Się Pan nie zna :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: J.A. »

Oczywiście, że się nie znam.
Załączniki
FBA17AFC-F32E-49FB-A506-45A316917B08.jpeg
30EB482A-A991-496B-969E-868A45655659.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: zladygin »

Ale ja szukam aparatu, a nie samochodu.
Czwarty, miałeś do czynienia z tą minoltą?
Awatar użytkownika
olowek74
-#
Posty: 77
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:45
Lokalizacja: Grójec

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: olowek74 »

Czwarty miał na pewno do czynienia z AF2,teraz ja ją mam od niego.Fajny sprzęt.Automat z ręcznym naciągiem i ustawieniem czułości filmu.Od AF1 różni się tym,że autofocus blokuje się wciskając spust do połowy,a nie osobnym przyciskiem.Jak w lustrzankach.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 15 mar 2020, 22:31 Oczywiście, że się nie znam.
Oczywiście że nie - widać po przykładach od czapy: model z plastiku i myśl techniczna postnazi :mrgreen:

Powiedzmy MB W111 i W140 - jeden ładny, a drugi niesamowicie dobry i też ładny ;-) - miałem oba.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 15 mar 2020, 22:48 Czwarty, miałeś do czynienia z tą minoltą?
Tak mam taką w kolekcji - miałem 2 i jedną przekazałem Piotrowi w transakcji wymiennej, co już zdążył nadmienić :-)
Złego słowa nie można powiedzieć - polecam artykuły tego gościa o małych aparacikach tu o rzeczonej Minolcie:
https://www.35mmc.com/21/10/2015/minolta-hi-matic-af2/
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
JanuszM
-#
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2010, 21:57
Lokalizacja: Kraków

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: JanuszM »

Mam obydwa. Różnia się tylko wizjerem. W IIIc jest bardzo mały wizjer i dosyć ciemny za to plamka dalmierza bardzo dobrze widoczna. Używałem go z zewnętrznym wizjerem 1:1 Leica. IIIC ma już duży wizjer, z ramkami do 50 i 35 mm, ramki te widać obie na raz, plamka dalmierza mniej kontrastowa, ale nie najgorsza. Światłomierz selenowy często dalej działa w tych aparatach, oczywiście jak jest w miarę jasno, w sztucznym świetle bym go nie używał. Aparat bardzo solidnie wykonany sam metal, ani jednej plastikowej częśći. Bardzo cichy, migawki praktycznie nie słychać. Trochę niewygodnie się go trzyma, trzeba się przyzwyczaić. Przed kupnem trzeba sprawdzić głównie dwie rzeczy, czy dalmierz nie jest rozkalibrowany i czy migawka nie jest zaoliwiona. Moj IIIC ma rozjechany dalmierz, a w IIIc migawka już nie odpala na długich czasach. Przy fotografowania trzeba pamiętac o zrestetowaniu licznika po 36 klatkach, bo wtedy nie da się naciągnąć migawki.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kodak Retina IIIC/c

Post autor: J.A. »

4Rider pisze: 16 mar 2020, 06:44 Oczywiście że nie - widać po przykładach od czapy
określiłeś przedział czasowy, coś się nie zgadza?
Zastanów się nad swoją czapą od przykładu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ