[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Spektro
-#
Posty: 7
Rejestracja: 07 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Spektro »

Cześć,
Ostatnio naszedł mnie kaprys posiąścia Zorki 3 albo 3M w celach bardziej fotograficznych niż estetycznych. :roll:
Chciałem odwiedzić krakowskie komisy na Westerplatte i Zwierzynieckiej, ale te, niestety, przestały już działać. :-/ Został chyba tylko na Podgórzu, ale nie mieli tam Zorki. W weekend pewnie przejdę się na giełdę, a nóż coś znajdę...
Jeżeli ktoś ma te nieszczęsną podróbkę Leici, która jeszcze jakoś działa, to przyjmę ja z otwartymi ramionami. Najlepiej w zestawie z Jupiterem-8.
Do pełni szczęścia przydałby się jeszcze w miarę sprawny światłomierz. Także w wersji budżetowej, np. jakiś Leningrad.
Jeśli znacie jakieś komisy że starszym sprzętem w Krakowie, Bielsku-Białej, albo gdzies w ich poblizu, to podzielcie się, proszę, informacjami.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Imperitus »

Po tylu latach Leningrad to czysta loteria, poszukaj lepiej Sverdlovska 4
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 09 mar 2020, 23:20 Po tylu latach Leningrad to czysta loteria
Racja - mam w kolekcji 5 sztuk Leningrada 4 w różnych kolorach, żaden nie działa prawidłowo.\
Gossena Sixtino można tanio kupić - mam dwa - trzeciego dodałem do Bronki - w zakresie 6-18 EV działają prawidłowo.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
homedeveloped
-#
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2020, 18:40

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: homedeveloped »


Imperitus pisze:Po tylu latach Leningrad to czysta loteria
Bo trzeba szukać Leningrada 6, a nie tych selenowych
oscylator
-#
Posty: 83
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:16

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: oscylator »

Mam takowego Zorkiego 3M, ma on coś czego nie spotykam na znanych mi obrazkach a mianowicie chyba jest to gniazdo na wężyk. W okolicy pokrętła czasów wystaje 4mm długości pręcik z otworkiem, do którego nie pasują typowe wężyki. Nigdy nie odważyłem się w tym dłubać. takie samo ustrojstwo mam przy Zorki 3. Przy odpowiedniej zachęcie mógłbym rozważyć uszczęśliwienie kolegi Krakusa zestawem z Leningradem 8 lub Swierdłowskiem 4.
Awatar użytkownika
Spektro
-#
Posty: 7
Rejestracja: 07 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Spektro »

Wiem, że selenowe światłomierze to loteria. Koniec z końców pewnie sam coś złożę, bo elektronika nie jest mi obca. No i mam na stanie jakieś fotorezystory i fototranzystory...
oscylator pisze: 10 mar 2020, 11:42 Przy odpowiedniej zachęcie mógłbym rozważyć uszczęśliwienie kolegi Krakusa zestawem z Leningradem 8 lub Swierdłowskiem 4.
Przesyłam PW.
Planistigmat
-#
Posty: 12
Rejestracja: 01 lut 2011, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Planistigmat »

Jesli chcesz sie bawic Zorka, a nie swiatlomierzem to masz prostsze rozwiazanie.
Zainstaluj sobie jakas apke na komorce np. Light Meter. Pozwala na mierzenie swiatla, mozesz ustalic dowolny z parametrow: czas, przyslona, czulosc. Pokazuje tez temperature barwowa.
Awatar użytkownika
Spektro
-#
Posty: 7
Rejestracja: 07 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Spektro »

Planistigmat pisze: 13 mar 2020, 23:02 Jesli chcesz sie bawic Zorka, a nie swiatlomierzem to masz prostsze rozwiazanie.
Zainstaluj sobie jakas apke na komorce np. Light Meter.
Dzięki za podpowiedź. Kiedyś nawet bawiłem się czymś takim do robienia zdjęć nocnego nieba. Ze względu na różnorodność czujników w telefonach nie do końca mam do nich zaufanie. Może jednak zamiast narzekać przetestuję to ze światłomierzem w aparacie...
Planistigmat
-#
Posty: 12
Rejestracja: 01 lut 2011, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Planistigmat »

Klasycznym swiatlomierzem, ktory sensownie dziala jest Svierdlowsk 4. Mozna go dostac za niewielkie pieniadze.
O swiatlomierzach selenowych zapomnij. W 99% selen jest juz zuzyty.
Z mojego doswiadczenia noszenie zewnetrznego swiatlomierza i wyciaganie go z kieszeni (podczas gdy w innej kieszeni masz komorke z ewentualnym swiatlomierzem) jest strasznie upierdliwe.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: skiper75 »

Planistigmat pisze: Z mojego doswiadczenia noszenie zewnetrznego swiatlomierza i wyciaganie go z kieszeni (podczas gdy w innej kieszeni masz komorke z ewentualnym swiatlomierzem) jest strasznie upierdliwe.
Obrazek

Ciekawe...
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Imperitus »

Planistigmat pisze: 14 mar 2020, 10:07 Klasycznym swiatlomierzem, ktory sensownie dziala jest Svierdlowsk 4. Mozna go dostac za niewielkie pieniadze.
O swiatlomierzach selenowych zapomnij. W 99% selen jest juz zuzyty.
Z mojego doswiadczenia noszenie zewnetrznego swiatlomierza i wyciaganie go z kieszeni (podczas gdy w innej kieszeni masz komorke z ewentualnym swiatlomierzem) jest strasznie upierdliwe.
Dobrze że kolega czyta co było napisane powyżej ;-)
Jest wielu zwolenników apek zamiast światłomierza, ale jakoś nie demonizowałbym upierdliwości noszenia światłomierza zewnętrznego. Co kto lubi nie? Ja wszędzie tacham Gossena Profisix, który to bydlak ledwo mieści się w dłoni. W życiu nie zamienię go na aplikację w telefonie. Sverdlowsk 4 jest przyzwoity na początek, ale po czasie człowiekowi zaczynają doskwierać pewne drobne ułomności CDS-ów. Kolega Spektro, sam zdecyduje co jest dla niego odpowiednie.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: rbit9n »

dlatego światłomierza zewnętrznego nie nosi się w kieszeni, tylko zawieszony na szyi na adekwatnym sznureczku
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: skiper75 »

rbit9n pisze:dlatego światłomierza zewnętrznego nie nosi się w kieszeni, tylko zawieszony na szyi na adekwatnym sznureczku
O to to Obrazek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Imperitus »

rbit9n pisze: 14 mar 2020, 14:24 dlatego światłomierza zewnętrznego nie nosi się w kieszeni, tylko zawieszony na szyi na adekwatnym sznureczku
Tylko i wyłącznie, a jak człowiek zadaje szyku takim wielkim futerałem z napisem Gossen :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Planistigmat
-#
Posty: 12
Rejestracja: 01 lut 2011, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

[k] Zorki 3 / 3M I światłomierz

Post autor: Planistigmat »

Ja tylko napisalem o moich doswiadczeniach. Ale oczywiscie kolega Spektro zrobi jak mu bedzie wygodniej.
Gossen chyba nie jest tak budzetowy jak Svierlowsk 4.
rbit9n pisze: 14 mar 2020, 14:24 dlatego światłomierza zewnętrznego nie nosi się w kieszeni, tylko zawieszony na szyi na adekwatnym sznureczku
Wole zawieszony na szyi na adekwatnym paseczku nosic aparat. A jesli mam nosic oba to jak to zrobic zeby sie nie obijaly i sznureczki nie plątały ?
ODPOWIEDZ