Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: powalos »

o boszeee... Jak tylko moja pamięć sięga - a kończyłem technikum w specjalności RTV, w drugiej połowie lat 60 tych - zawsze ta część nazywana była główką ramienia, a nie żaden "headshell". Chyba, że wówczas bardziej dbano o nasz narodowy język. Zresztą o ile jaśniej brzmi: "przyślij mi zdjęcie główki ramienia" niż podeślij fotkę headshella. :-)
Fan Pentax'a.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: Bokeh »

powalos pisze: 04 mar 2020, 15:45 o boszeee... Jak tylko moja pamięć sięga - a kończyłem technikum w specjalności RTV, w drugiej połowie lat 60 tych - zawsze ta część nazywana była główką ramienia, a nie żaden "headshell". Chyba, że wówczas bardziej dbano o nasz narodowy język. Zresztą o ile jaśniej brzmi: "przyślij mi zdjęcie główki ramienia" niż podeślij fotkę headshella. :-)
Niestety ale headshell jest dziś powszechnie używaną nazwą, w zasadzie nazwa "główka ramienia" nie istnieje. Ja spotykam sie z taką nazwą praktycznie pierwszy raz.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

@powalos - możesz używać sformułowań, które uważasz za stosowne, pod warunkiem, że nie będą nikogo obrażać, ja wolę posługiwać się zgrabnym, krótkim i zwięzłym "headshell", zresztą będąc w temacie gramofonowym od lat, jeszcze nigdy nie spotkałem nikogo, kto by tę część nazywał w taki sposób jak sugerujesz.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: Bokeh »

kal800 pisze: 04 mar 2020, 15:35 Wszystko pasuje, pod warunkiem, że jest standardowy headshell, dla pewności możesz mi wysłać fotkę headshella z obecną wkładką to Ci dam znać, ale na 99,99% OM-10 wejdzie. Nawiasem mówiąc bardzo fajna wkładka - bardzo muzykalna, za te pieniądze w szczególności. Z wkładek MM, wszystkie Ortofony OM w ciemno mogę polecić
kal800 pisze: 04 mar 2020, 15:35 Wszystko pasuje, pod warunkiem, że jest standardowy headshell, dla pewności możesz mi wysłać fotkę headshella z obecną wkładką to Ci dam znać, ale na 99,99% OM-10 wejdzie. Nawiasem mówiąc bardzo fajna wkładka - bardzo muzykalna, za te pieniądze w szczególności. Z wkładek MM, wszystkie Ortofony OM w ciemno mogę polecić
Na tym filmiku, facet zamontował do Adama OM-5, Widać, że pasuje, ale w tym ramieniu wygląda to, tak sobie. Jakby wkładki nie było :-D
https://www.youtube.com/watch?v=JwbGAsDhuY0
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

@bokeh - standardowy montaż na dwie śrubki, wszystko wejdzie. Te wszystkie wynalazki z poprzedniej epoki były w miarę standardowe. Jedyny mankament tego headshella jest taki, iż nie da się specjalnie regulować położenia wkładki, bo zaśrubowane jest na stałe, natomiast można wstawić headshell, chociażby Ortofona gdzie jest pełna regulacja.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: powalos »

kal800, nie było moim zamiarem nikogo obrażać. Ponieważ w branży RTV nie siedzę od lat to aż musiałem sobie sprawdzić co to jest ten "headshell". :-) A w łączności (wszak RTV to też łączność) skończyłem pracę 31 grudnia 2019r. Tyle, że była to łączność dość specyficzna, resortowa. I dodam, że wszelkiego rodzaju łączność. :mrgreen: Ale nie zaśmiecam dłużej tego wątku ( a może wątka ?).
Fan Pentax'a.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

@pawalos - absolutnie nie sugerowałem, że Twoja wypowiedź była obraźliwa, tylko zwróciłem uwagę, że to jest granica wolności wypowiedzi.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: Bokeh »

WRACAJAC DO TEMATU, to myslę, że przemysł fotograficzny dostał mocno w dupę, po przejściu na cyfrę. Dziś robienie zdjęć jest praktycznie bezkosztowe.
Ile to hajsu zarabiało się na filmach, chemii, papierach?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

W przyrodzie nic nie ginie. Przestali zarabiać producenci materiałów światłoczułych oraz materiałów do ich obróbki, to samo czeka producentów sprzętu fotograficznego - cyfrowego. Zarabiają producenci smartfonów, dostawcy matryc oraz obiektywów, oraz operatorzy serwisów internetowych, gdzie ta makulatura jest publikowana. Cała mainstreamowa, amatorska fotografia sprowadzi się do układu smartfon-internet.

Według mnie, to szansa dla nas. Niedługo użytkownicy DSLRów będą w takiej samej niszy jak my.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: aka »

kal800 pisze: 04 mar 2020, 15:35 Wszystko pasuje, pod warunkiem, że jest standardowy headshell,
My tu mówimy o gs 464 z foniki, który standardowo miał Mf-104. Wkładka 1/2 cala pasuje, pytanie czy da się wyregulować co trzeba. Np. AT95e pasuje, ale wymaga dociążenia (podobno) bo się nie da wyregulować bez dodatkowego ciężarka - jest podobno za lekka, choć zdania są podzielone.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

Dobra, czaję o co chodzi - MF-104 waży 8g, z kolei OM10 z ciężarkiem fabrycznym 5g, ciut mniej niż AT95e, więc pewnie trzeba ją dociążyć, ale to nie problem - wystarczy kawałek blaszki, podejrzewam, że chodzi o 1-1.5g max.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: zladygin »

kal800 pisze: 04 mar 2020, 11:58 Najlepszym ever systemem w moim mniemaniu do tworzenia jakichkolwiek publikacji, zwłaszcza naukowych jest LaTeX.
Używałeś TeXa? Do tej pory z rozrzewnieniem wspominam. Ściągałem biblioteki zanim jeszcze się pojawiło www i mosaic.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

@zladygin - tak, większość opracowań na studiach, łącznie z pracą magisterską zrealizowałem w LaTeX'ie i to na unixowych edytorach - z tego co pamiętam to był taki trochę bardziej ucywilizowany vi :). Tylko jak pisałem, pomiędzy czystym TeXem a LaTeXem jest diametralna różnica.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: zladygin »

Jeszcze mam TeXbook Knutha. Na honorowym miejscu.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: shovax »

z fejsowej grupy Analogowo:

Informacje i spekulacje. Kodak Alaris przystępuje do realizacji zapowiadanej pod koniec ub. roku polityki wzrostu cen za fotofilmy. Przyjęto ogólne założenia podwyższenia cen dla sumy ilości filmów przewidywanych do sprzedaży w 2020r. o minimum 40%. Będzie to oznaczało, że ceny niektórych pójdą w górę np. o 20%, innych o 30%, a jeszcze innych o ponad 40%. Wzrost cen tłumaczony jest różnie. W ostatnim czasie nastąpił niebywały wzrost popytu (sprzedaż o 20-30% w górę zależnie od źródła) na fotofilmy, jednakże nie przełożyło się to na wzrost zysków ze względu na niewspółmiernie większy wzrost cen surowców do produkcji. Firma ma duże zaległości w realizacji zamówień i aby się z nich wywiązać korzysta powszechnie z drogiego transportu lotniczego, a do tego musi utrzymać w sprawności linie produkcyjne, od których wymagana jest co raz większa wydajność, co z kolei podnosi koszty ich utrzymania. Co więcej linie ta mają być rozbudowywane, aby sprostać popytowi. A teraz spekulacje: Wyznawcy twierdzą, że to dobrze, bo Alaris przewiduje wzrost jakości obsługi klienta (realizacja dostaw itd.) już w 2021, a wzrost popytu ma obniżyć ceny. Niewierzący natomiast, że te inwestycje to mają być poczynione, ale nie w liniach do produkcji foto tylko w kinematografii, która to odnotowuje w USA niespotykany zwrot w kierunku taśmy filmowej (Irlandczyk!). Strategia: teraz albo nigdy. Inni złośliwcy snują domysły, że będą to co prawda inwestycje w linie produkcji fotofilmów, ale dlatego, że te nie są doinwestowywane i były częściowo rozebrane pod koniec lat 90 ub. wieku, a teraz ledwie zipią. Przykładowe przewidywania na podstawie obecnych cen hurtowych dla Europy: Ektachrom135 - 26%, Ektar135-25%, Portra800-8%, Portra400/135-19%, Portra160/120-40%, TMax3200-30%, ColorPlus135-47%. Co zrobi Ilford? Domyślcie się sami. Źródło: Onfilmonly, Camerarescue, Photo.net., Nicosphotographyshow i parę innych.""
ODPOWIEDZ