żywotność chemii

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

żywotność chemii

Post autor: slazyk_art »

Siema,
są gdzieś dokładne informacje ile mogą leżeć roztwory stężone i rozcieńczone różnych odczynników?
Taki np stężony id-11, utrwalacz fomafix (0,5l), chemia ilforda itd..
Ciężko mi określić kiedy to się jeszcze nadaje, a kiedy trzeba wylewać, czy jedyną opcją jest sprawdzanie za każdym razem kawałka kliszy?
Druga sprawa, czy butelki harmonijkowe są cokolwiek warte? Trochę kosztują przy większej ilości chemii i zastanawiam się czy realnie przedłużają jej życie?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

żywotność chemii

Post autor: Nomad »

Teoretycznie dane masz u producentów.
Butelki harmonijkowe są niewiele warte, brudzą się i ciężko je domyć, lepszy efekt daje zagazowywanie. Oczywiście wywoływacza, utrwalacz może stać długo - prędzej się zużyje niż zestarzeje.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

żywotność chemii

Post autor: Henry »

Każdy producent coś podaje, ale praktyka bywa różna. Ja męczyłem D-76 1:1 miesiącami. Ale czasami pojawiały się farfocle - może jakiś problem z wodą albo nieszczelna zakrętka. Utrwalacze szybkie też padały mi często - wróciłem do zwykłych.
Najlepiej przerzucić się na jakiś koncentrat i wywoływać jednorazowo, np. w HC-110 czy Rodinal.
slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

żywotność chemii

Post autor: slazyk_art »

Nomad pisze: 08 lut 2020, 00:33 lepszy efekt daje zagazowywanie.
A czym zagazowywać? Wiem, że tetenal ma coś specjalnego, ale ktoś mówił mi, że gaz do zapalniczek też działa nieźle??
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

żywotność chemii

Post autor: mrek »

Oczywiście, że może być do zapalniczek. Jedyny z tym problem to z dozowaniem go w dół do butelki. Tetenal ma wężyk.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

żywotność chemii

Post autor: Imperitus »

Protectan Tetenala to czysty propan, przy tak dużej objętości puszki wychodzi taniej niż gaz do zapalniczek. A do zapalniczek też można go używać ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

żywotność chemii

Post autor: LD »

Znalazłem w ciemni buteleczki z D23 (stock) wykonany w 2014 roku. Buteleczki zalane po korek.
W przyszłym tygodniu wywołam testowy negatyw. To dopiero będzie sprawdzian trwałości.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

żywotność chemii

Post autor: wosk »

LD pisze:Znalazłem w ciemni buteleczki z D23 (stock) wykonany w 2014 roku.
Niedawno wywołałem film stockiem D23 z 2017, bez negatywnych efektów. Zrób dla wszystkiego próbę na kawałku zaświetlonego negatywu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

żywotność chemii

Post autor: LD »

wosk pisze: 08 lut 2020, 19:27
LD pisze:Znalazłem w ciemni buteleczki z D23 (stock) wykonany w 2014 roku.
Niedawno wywołałem film stockiem D23 z 2017, bez negatywnych efektów. Zrób dla wszystkiego próbę na kawałku zaświetlonego negatywu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Mam przyrząd do kalibracji klisz, naświetlę je i porównam jak wychodzą gęstości w starym i świeżym.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

żywotność chemii

Post autor: wosk »

O! Podziel się wynikami.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

żywotność chemii

Post autor: shovax »

ja mieszam d76/id11 sam z odczynnikow, zawsze swiezy, i 1.5zl za litr :) w stara chemie bym sie nie bawil, szkoda negatywow.
mam fomadon lqn, zapakowany fabrycznie, termin 2013. wyglada w porzadku, ale nie dziala W OGOLE, ZERO.
slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

żywotność chemii

Post autor: slazyk_art »

shovax pisze: 08 lut 2020, 21:33 sam z odczynnikow
są gdzieś przepisy, bo do kolorowej chemii znalazłem, a tu mam jakiś problem żeby się doszukać składników na wywoływacz i utrwalacz
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

żywotność chemii

Post autor: shovax »

slazyk_art pisze: 08 lut 2020, 21:38
shovax pisze: 08 lut 2020, 21:33 sam z odczynnikow
są gdzieś przepisy, bo do kolorowej chemii znalazłem, a tu mam jakiś problem żeby się doszukać składników na wywoływacz i utrwalacz
https://www.digitaltruth.com/data.php?doc=filmdevsabc
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

żywotność chemii

Post autor: LD »

shovax pisze: 08 lut 2020, 21:33 ja mieszam d76/id11 sam z odczynnikow, zawsze swiezy, i 1.5zl za litr :) w stara chemie bym sie nie bawil, szkoda negatywow.
mam fomadon lqn, zapakowany fabrycznie, termin 2013. wyglada w porzadku, ale nie dziala W OGOLE, ZERO.
Oczywiście że szkoda ujęć uwiecznionych na negatywach. Ale skoro jest wątek o trwałości to dlaczego nie sprawdzić jak działa tak długo przechowywany wywoływacz, po prostu z ciekawości.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

żywotność chemii

Post autor: J.A. »

LD, a co to za przyrząd? Możesz się pochwalić?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ