Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: T S »

4Rider pisze: 06 sie 2019, 17:37 Język winien być po primo komunikatywny, po to powstał i jest to jego roLA NAdrzędNA.
Ortografia, interpunkcja i składnia właśnie temu służą- znaczy komunikatywności.
Często zdarza mi się rezygnować z prób zrozumienia tekstu napisanego niechlujnie.
Rażące orty utrudniają szybkie czytanie. (choć zdarzają mi się takież w tekstach pisanych ręcznie)
Literówek bym się nie czepiał- każdy popełnia.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 07 sie 2019, 07:14 PawelM, jeden obraz wart tysiąca słów.
:mrgreen:
Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Rekoslajd »

Pozwolę sobie nie dość że odkopać wątek, to na dodatek wrócić do pierwotnego tematu dyskusji.

Zakupiłem koreks Patersona Ptp115 na dwa filmy, chciałbym wywołać jeden. Według tego co mam napisane na odwrocie koreksu powinienem wlać 290ml wywoływacza. Jak mam poruszać koreksem podczas wywoływania? Nie dopuszczać do wynurzenia filmu z chemii?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

Nie ma problemu by film się wynurzył z wywoływacza. Byle było to tylko w czasie mieszania.
A mieszać powinieneś poprzez odwracanie koreksu do góry dnem. Moim zdaniem w ręcznej obróbce to najlepsza metoda. Kilka takich przewrotek co minutę niektórzy radzą co pół. A raczej należy to dostosować do całkowitego czasu wywoływania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: rbit9n »

dobrze jest wołać z drugą szpulą pustą. nie wiem jak tu, ale w kaiserze, jak się wolało jeden film bez drugiej szpuli, to podczas przewrotek szpula się przemieszczała, przez co film nie był zanurzony w wywoływaczu i bywał niewywołany pasek na jednym brzegu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

W instrukcji https://www.patersonphotographic.com/wp ... ksFULL.pdf jest mowa o sprężystym pierścieniu, który zabezpiecza szpulę przed przemieszczaniem (jak w Kaiserze). Jeśli w komplecie pierścienia nie ma, to zakładamy dwie szpule, dla pewności, że się dobrze wywoła przy przewrotkach. No chyba, że kręcimy szpulą ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: rbit9n »

u mnie w kajzerze ten pierścień, czy też klips nie działał i bez dwóch szpul nie dało rady wywołać poprawnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 23 sty 2020, 21:00 u mnie w kajzerze ten pierścień, czy też klips nie działał i bez dwóch szpul nie dało rady wywołać poprawnie.
Fakt, on jest taki trochę sprężysty inaczej, ale u mnie działał.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: skiper75 »

W patersonie trzpien trzyma jedna szpulke sztywno. Wolam na jednej i jest ok
Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Rekoslajd »

Dziękuję. Akurat nie mam żadnej sprężynki czy innego przedmiotu by utrzymać jedną szpulę (choć przeszukując forum czytałem o takim wynalazku), więc od początku w grę wchodziło włożenie obu szpul pamiętając by ta z filmem była na dole. :)

Kontynuując temat, ale zmieniając trochę tematykę. Próbowałem ustalić ile filmów można wywołać w stocku D76 oraz o ile wydłużać czas wywoływania z każdym kolejnym filmem. Niestety dla szukającego konkretnej odpowiedzi na początek, dyskusja rozmywa konkrety. Zaczyna się licytacja jaki proces jest lepszy w jakim rozcieńczeniu z jakim filmem.... To wiedza i potencjalne możliwości ponad moje umiejętności i doświadczenie. Mógłbym prosić o konkretną odpowiedź albo odnośnik do tabelki?

PS. Tabelkę o skracaniu/wydłużaniu czasu wywoływania w zależności od temperatury, zamieszczoną w tym temacie, już sobie pobrałem. :)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Imperitus »

Rekoslajd, po co utrudniać sobie życie przeliczaniem jak można rozcieńczyć, użyć raz i wylać? Poza tym D76 o wiele ładniej pracuje rozcieńczony, nie wspominając już o powtarzalności wyników.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: rbit9n »

Rekoslajd pisze:
Kontynuując temat, ale zmieniając trochę tematykę. Próbowałem ustalić ile filmów można wywołać w stocku D76 oraz o ile wydłużać czas wywoływania z każdym kolejnym filmem. Niestety dla szukającego konkretnej odpowiedzi na początek, dyskusja rozmywa konkrety. Zaczyna się licytacja jaki proces jest lepszy w jakim rozcieńczeniu z jakim filmem.... To wiedza i potencjalne możliwości ponad moje umiejętności i doświadczenie. Mógłbym prosić o konkretną odpowiedź albo odnośnik do tabelki?
chyba dziesięć. jeśli wołasz pojedynczo, to dwa pierwsze filmy w czasie standardowym, a potem dla każdego następnego dodajesz do czasu 10%.

zresztą powinno być w specyfikacji:
https://imaging.kodakalaris.com/sites/p ... es/j78.pdf

mój błąd, w nowym papierze brak tej informacji (zresztą nie wiem czy kodak zalecał taką procedurę). to może ilford?


https://www.freestylephoto.biz/pdf/prod ... derDev.pdf


https://www.ilfordphoto.com/wp/wp-conte ... hdrawn.pdf


patrz w sekcji "reusing developer without replenishment", wskazówki dla ID-11.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 23 sty 2020, 22:59 Rekoslajd, po co utrudniać sobie życie przeliczaniem jak można rozcieńczyć, użyć raz i wylać? Poza tym D76 o wiele ładniej pracuje rozcieńczony, nie wspominając już o powtarzalności wyników.
Rekoslajd, do bardzo trafna rada, szczególnie dla początkującego. Czym mniej zmiennych z filmu na film tym łatwiej o wyciąganie wniosków z uzyskanych rezultatów. Stosują rozcieńczenie 1+1 wywołasz 6 filmów, w stocku teoretycznie 10 - zaoszczędzisz parę złotych, a będziesz przeliczał czasy i walczył ze wzrostem temperatury przy wydłużających się czasach wołania, a i rezultaty raczej ciężko będzie porównać. I warto na początek postawić na jeden, tradycyjny film np. fp4+ i zacząć z pudełkowymi - czułością i czasami wołania.
Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Rekoslajd »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, podpowiedzi i rady. Zdecydowałem się na wywołanie 1+3. Wyszło. Nie taka czarna magia jak sądziłem. :)

Skoro w 1+1 da radę wywołać 6 filmów, w stocku 10, to 1+3 to dwa wywołania? Czy utylizacja?
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

Rekoslajd pisze: 28 sty 2020, 22:15 Skoro w 1+1 da radę wywołać 6 filmów, w stocku 10, to 1+3 to dwa wywołania? Czy utylizacja?
Nie, nie,nie. Jeśli do wywołania 1 filmu potrzebujesz 300 ml wywoływacza to z 1 litra roztworu podstawowego (stock lub jak niektórzy mówią roztwór zapasowy) w rozcieńczeniu 1+1 otrzymasz 6 porcji. Po wywołaniu do utylizacji, podobnie 1+3. Jeszcze pozostaje kwestia ile stocka potrzeba na 1 film - nie jestem pewien czy 1+3 w ilości 300 ml będzie dobrze pracował. Może ktoś się wypowie ile roztworu 1+3 trzeba by dobrze wywołać 1 film?
ODPOWIEDZ