filmy c41 w chemii ecn-2

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: slazyk_art »

Witam wszystkich,
chciałem spróbować wywoływać filmy kolorowe pod c41 w chemii przeznaczonej do ecn2.
Jak polecacie to robić, jak przeliczać czasy i temperatury względem c41? Jak tu będzie z pushowaniem?
Robić jakieś płukania między kolejnymi etapami?
Nie znalazłem jakie powinno być stężenie kwasu octowego w przerywaczu, wie ktoś może?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: 4Rider »

Co by tu jeszcze spieprzyć panowie... ? - chyba Młynarski śpiewał... 8-)

Dzień dobry oczywiście ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: slazyk_art »

Widziałem kilka efektów takiego wywoływania, nie wygląda to źle, niektórzy twierdzą nawet, że wygląda lepiej.
Czemu by więc nie spróbować ;)
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: pelovsky »

Pytanie jest raczej - po co to robić? FIlmy ECN-2 w C41 to jeszcze rozumiem (bo sam tak robię) - łatwiejszy dostęp do gotowej chemii (Tetenal Colortec), wyższy kontrast (nadaje się do odbijania), przy umiejętnym zastosowaniu barwy oddane dosyć naturalnie. Ale w drugą stronę?
Punktem wyjścia to powinien być dla Ciebie oficjalny opis procesu ECN2 ze strony Kodaka:
https://www.kodak.com/uploadedfiles/motion/h2407.pdf
A tam nie ma żadnego stężenia kwasu octowego w przerywaczu, tylko stężenie kwasu siarkowego w przerywaczu. Itp, itd. Spróbuj zrobić 1 film zgodnie z opisem i wtedy ocenić co Ci wyszło.
slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: slazyk_art »

Chodzi o to, że mam mały zapas CD-3 a CD-4 nigdzie nie udało mi się kupić. Chemia do ECN-2 jest prostsza i tańsza jeśli się ją przygotowuje samemu, a ja jestem na budżecie, poza tym lubię eksperymentować. Ten proces od kodaka widziałem, ale jest całkiem sporo wersji, przerobionych przez ludzi i widziałem przerywacze na octowym.. Dzięki na pewno spróbuję zrobić rolkę czy dwie w ten sposób i wrzucę tu jakieś rezultaty
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: pelovsky »

slazyk_art pisze: 22 sty 2020, 20:06 sporo wersji, przerobionych przez ludzi i widziałem przerywacze na octowym
po co bawić się w wersje przerobione przez ludzi, skoro wszystko (poza AF2000) jest powszechnie dostępne i można robić zgodnie ze sztuką (na tyle o ile, bo nie "w przeciągu", a w koreksie).
Chemia do ECN2 jest faktycznie tania, ale też i nietrwała (tzn. wywoływacz, chyba, że dodasz siarczan hydroksyloaminy, pytanie tylko w jakich ilościach i na ile pozwoli to utrzymać powtarzalność wyników).
Nie wiem też jaki planujesz odbielacz, ale jeśli na żelazicyjanku, to pilnuj koniecznie pH roztworu (żeby uniknąć powstawania błękitu pruskiego).
Ja bawiłem się w domowe kompletowanie ECN2, ale zrezygnowałem na rzecz wywoływania Kodaków Vision w Tetenalu Colortec + usuwanie remjet. Wyniki mam powtarzalne, kolory naturalne i do bezproblemowego kopiowania w RA4, a na tym mi zależało bardziej, niż na oszczędzaniu 3 czy 4zł na wywołaniu jednej rolki filmu.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: pelovsky »

jeśli jesteś na facebooku, to w grupie "film developing" pojawił się właśnie wpis gościa, który wywołał Ektara w ECN-2. Zamieszczone zdjęcia opisał tak:
Kodak Ektar 100 developed in Homebrew ECN-2 @41.1 (without prebath) 3.15mins
Has huge magenta shift in inverted negative which then balance out in scanning. Weird color shifting but still lovely.
slazyk_art
-#
Posty: 28
Rejestracja: 19 sty 2020, 12:01

filmy c41 w chemii ecn-2

Post autor: slazyk_art »

Dzięki za odpowiedzi, poczytałem jeszcze trochę iii.. zostawię sobie to CD-3 na przyszłość i zostanę przy tetenalu ;)
ODPOWIEDZ