Jasność zdjęcia w zależności od monitora - zdjęcia produktowe

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Hehe89
-#
Posty: 4
Rejestracja: 09 lut 2019, 12:33

Jasność zdjęcia w zależności od monitora - zdjęcia produktowe

Post autor: Hehe89 »

Zauwazyłem, że na monitorach różnej jakości - zdjęcia wyglądają czasem dobrze, a czasem są prześwietlone.
Przy ustawieniach monitora 100% jasności i 100% kontrastu są prześwietlone.
Przy standardowych ustawieniach jasności i kontrastu (nie wiem ile jest domyślnie, 100 jasność i 80 kontrast chyba) - wtedy są ok.
Na kilku telefonach sprawdzałem i zdjęcia wyglądają idealnie. Problem jest tylko przy monitorze z maksymalnymi jasnością i kontrastem.
Da się zdjęcie jakoś obrobić, żeby wszędzie dobrze się wyświetlało? Albo pod jakie ustawienia monitora je dostosować? Pod standardowe czy pod te gdzie jasność i kontrast są na maksimum ustawione?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jasność zdjęcia w zależności od monitora - zdjęcia produktowe

Post autor: 4Rider »

Obrobić to można bank :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jasność zdjęcia w zależności od monitora - zdjęcia produktowe

Post autor: J.A. »

Bo żeby zdjęcie wyglądało dobrze, to trzeba je prawidłowo naświetlić w aparacie. Potem prawidłowo wywołać film. A na koniec prawidłowo naświetlić papier pod powiększalnikiem.
I wtedy zdjęcie nawet w pełnym słońcu nie będzie prześwietlone.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Jasność zdjęcia w zależności od monitora - zdjęcia produktowe

Post autor: sokol07 »

Pod każdy ekran się nie da, to fizycznie niemożliwe (dwa monitory jednego producenta, ten sam model, ta sama seria, potrafią mieć zupełnie różny odcień wyświetlanego obrazu i to ze sporymi różnicami, wynikającymi najczęściej z różnych dostawców komponentów, które potem są losowo pakowane do kupy).
Żeby miało to wszystko sens - zdjęcia trzeba obrabiać na monitorze o pełnym pokryciu przestrzeni sRGB, najlepiej też z pokryciem AdobeRGB i po kalibracji kalibratorem.
Do tego, jeśli planujemy zdjęcia drukować z plików cyfrowych przy obróbce należy mieć profil drukarki i papieru i wykonać soft proofing.
Wtedy możemy mieć nadzieję, że na wydrukach wyjdzie nam to samo co na ekranie.
Natomiast jak ktoś wyświetli nasze precyzyjnie obrobione na drogim monitorze fotografie przy pomocy biurowego ekranu z matrycą TN, to i tak zobaczy solidną lipę.
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jasność zdjęcia w zależności od monitora - zdjęcia produktowe

Post autor: 4Rider »

Gdy wysyłam zdjęcia do labu koniecznie gdy chcę by wyglądały jak pierwotnie na ekranie muszę je rozjaśnić
korekcją gamma na poziomie 1,15 - 1,30 inaczej będą zbyt ciemne.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ