Jak puchną papiery

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: skpt »

Dzięki.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak puchną papiery

Post autor: J.A. »

4Rider, zerknij do nawet polskiej literatury z lat 50-tych. Tam na szybie nawet na połysk się suszyła i tezeba było dopiero czary odprawiać, by się emulsja nie kleiła.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 14 sty 2020, 11:12 4Rider, zerknij do nawet polskiej literatury z lat 50-tych. Tam na szybie nawet na połysk się suszyła i tezeba było dopiero czary odprawiać, by się emulsja nie kleiła.
Zerkałem nie raz, ale w oko mi nie wpadło, a może nie zaciekawiło i od razu wyleciało...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: rbit9n »

w książce pod redakcją Puśkowa jest przepis na mazidła, którymi się powlekało szybę, żeby się nie kleiła emulsja podczas suszenia na wysoki połysk. były dwa, jedno z białym woskiem, drugie z żółcią wołową. książka z lat 60.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: zladygin »

Podobno dobrze działa folia mylarowa (kewlarowa? - nie pamiętam) podłożona między emulsją i szkłem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 14 sty 2020, 11:48 jedno z białym woskiem, drugie z żółcią wołową. książka z lat 60.
Jakieś dziwne i obrzydliwe (wyłączając wosk ;-) ) polskie kombinacje, a już mieli wtedy suszarki...chyba...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak puchną papiery

Post autor: J.A. »

A co w tym obrzydliwego? Wydaje Ci się, że tę żółć pozyskiwano wprost od krowy z kiszek?
Poza tym suszarka nadaje się tylko do papieru porządnie zgarbiwanego.
Poza tym jak byś zobaczył różnicę w połysku uzyskaną na zimno na szybie i na gorąco na suszarce, to byś zmienił zdanie.
Oczywiście osobną kwestia i nie podlegającą dyskusji, czy komuś się połysk podoba czy nie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 14 sty 2020, 16:42 Poza tym jak byś zobaczył różnicę w połysku uzyskaną na zimno na szybie i na gorąco na suszarce, to byś zmienił zdanie.
Chyba że w odwrotną stronę, na mniej nieprzychylne -
bo ja nawet z połysku robiłem półmat i jak na suszarce miało być to emulsją do płótna i tak już było okej...
Mowa o barycie oczywiście - plastik błyszczący to już w ogóle w/g mnie nie nadaje się do użytku
i zresztą nikt go nie suszy w ten i tamten sposób...
A obrzydliwa jest już sama nazwa.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: rbit9n »

4Rider pisze:
rbit9n pisze: 14 sty 2020, 11:48 jedno z białym woskiem, drugie z żółcią wołową. książka z lat 60.
Jakieś dziwne i obrzydliwe (wyłączając wosk ;-) ) polskie kombinacje, a już mieli wtedy suszarki...chyba...

kto powiedział że polskie?

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 14 sty 2020, 19:23
kto powiedział że polskie?

I Chwała Najświętszej Panience za to.

Dlatego ja na to nie trafiłem - mam tylko książki polskich autorów, sześciu.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Jak puchną papiery

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 14 sty 2020, 16:42 A co w tym obrzydliwego? Wydaje Ci się, że tę żółć pozyskiwano wprost od krowy z kiszek?
Poza tym suszarka nadaje się tylko do papieru porządnie zgarbiwanego.
Poza tym jak byś zobaczył różnicę w połysku uzyskaną na zimno na szybie i na gorąco na suszarce, to byś zmienił zdanie.
Oczywiście osobną kwestia i nie podlegającą dyskusji, czy komuś się połysk podoba czy nie.
mnie sie az fetyszystycznie podoba :) szperalem, ale niewiele znalazlem praktycznych informacji na temat suszenia na szkle na wysoki polysk. W starej literaturze co nieco bylo, ale "doskonale wyczyszczona szyba" to slabe pojecie bo i tak sie emulsja klei. Sprawdze tego Puskowa, jak znajde w jakims antykwariacie.
Mam w domu zdjecia z koncertu Leonarda Cohena, ktore wujek robil gdzies w latach 80, suszone wlasnie na polysk na szkle. Zaden nowoczesny material sie do tego nie umywa, nawet obrazki z drukarni czy z ksiazek. Lustrzany polysk :)

Gdzies przeczytalem, ze lepsze od szkla jest plexi. A jeden starszy pan mi zdradzil, ze trzeba urzyc szkla lustrzanego, umyc kwasem siarkowym, i wypolerowac talkiem. Jeszcze nie sprawdzalem, bo nie mam teraz czasu, ale moze komus sie przyda :)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak puchną papiery

Post autor: aka »

shovax pisze: 14 sty 2020, 21:39 Lustrzany polysk :)
Na blasze suszarki, dobrze wymoczona w mirasolu odbitka, dobrze wywałkowana, może, ale nie musi , się udać. Czasem się udaje :-)
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Jak puchną papiery

Post autor: Vox »

Panowie, o ile się nie mylę to bazą dla fotonalu jest właśnie żółć wołowa. Używa się jej również do całkiem wysokiej klasy mediów do akwareli. Zmniejsza napięcie powierzchniowe i odtluszcza. Poza tym dodaje
się jej do piwa ;-) ale do tego niezbyt wysokiej klasy. :-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak puchną papiery

Post autor: aka »

Vox pisze: 14 sty 2020, 22:06 Poza tym dodaje
się jej do piwa ;-) ale do tego niezbyt wysokiej klasy.
Taka legenda. Pośledniej jakości granulat chmielowy jest tańszy.
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Jak puchną papiery

Post autor: Vox »

Potwierdzam, że jeśli ktoś lubi lustrzany połysk to szyba lustrzana umyta denaturatem i polerowana
talkiem jest nie do pobicia żadną płytą chromowana nie mówiąc o plastiku. Wcześniej zdjęcie zamoczyc
w fotonalu czy wspomnianym wyżej mirasolu.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2020, 22:22 przez Vox, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ