Wielki format pod portret

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: zladygin »

Są papiery wprost pozytywowe Harman/Ilford i Imago Direct w różnych formatach. Do najtańszych nie należą, ale efekty ciekawe.
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Wielki format pod portret

Post autor: Miburo »

@Johny, podepnij jeszcze raz zdjęcia, bo albo mi coś nie działa, albo nie podpiąłeś. Co do papieru - jeżeli chcesz robić zdjęcia na nim, to raczej nie na barycie, a na plastiku. I tak wyjdzie kontrastowa rzeźnia ale taki właśnie jest urok robienia zdjęć na papierze. No i jeszcze to, że na kilka zużytych fajnie wyjdzie może jedno. Jak wrócę do domu, to też coś podeślę. Jest jeszcze coś takiego jak papier bezpośrednio pozytywowy harman/ilford, zarówno baryt, jak i plastik. Piękna rzecz ale niełatwa do okiełznania, ma też odpowiednią cenę. A ten obiektyw bez migawki - dobrze się domyślam, że robisz globicą????
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Wielki format pod portret

Post autor: Henry »

Ja na takie eksperymenty mam paczkę Foma Soft. Muligrade inaczej reagują na zielony i niebieski wiec efekty są różne i nie warto na nich naświetlać - chyba że oświetlisz scenę zielonym światłem ;-)
Negatyw to negatyw. Też ostatnio kupiłem paczke Fomy 200 ale jeszcze nie testowałem.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wielki format pod portret

Post autor: mrek »

Pierwsze "zdjęcie" Linhofem 6x9 zrobiłem na papierze Fotonu z lat 80'tych. Wyszło miękko i nieczytelnie jak za czasów prapoczątków fotografii.
Potem było kilka paczek dziurawych szitek FOMY i teraz ten format obsługuję tylko rollkasetami bo je mam.

A na większych aparatach jakieś próby papier Kentmere, a potem stykówka papier-papier. W końcu szarpnąłem się na prawie nową paczkę Delty 4x5 oraz dość przeterminowaną Formę 13x18 (wychodzi szarawo, jeszcze z nią walczę).

Dobrze, że kupiłeś negatyw.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: Bemko »

Henry pisze: 08 sty 2020, 07:37 Muligrade inaczej reagują na zielony i niebieski wiec efekty są różne i nie warto na nich naświetlać - chyba że oświetlisz scenę zielonym światłem
Dlatego do multigrade trzeba stosować filtr żółty na obiektywie - odcina on kontrastową część emulsji, która jest czuła głównie na światło niebieskie, dzięki czemu otrzymujemy materiał zbliżony do ortochromatycznego o całkiem znośnym kontraście.
Moim zdaniem jest to nawet lepsze rozwiązanie niż miękki papier, bo np. Foma stałogradacyjna jest czuła głównie na światło niebieskie (a nawet trochę UV), przez co uzyskuje się efekt podobny trochę jak na mokrym kolodionie - portrety nie wychodzą zbyt korzystnie.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

Bemko pisze: 08 sty 2020, 09:07
trzeba stosować filtr żółty na obiektywie

Nie wyobrażam sobie niestosowania tego (lub żółto-zielonego) do BW w ogóle.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: skpt »

Hmm, ja za to, z zupełnie nielicznymi wyjątkami, ilekroć nałożę "żółtka", to jestem niezadowolony z rezultatu. W wypadku człowieków efekty wręcz dramatycznie mi się nie podobają. Ale może to kwestia, że przewaga tmaxów u mnie, a one niebieski zdaje się bliżej oka ludzkiego mają niż klasyczne emulsje.
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: Bemko »

4Rider pisze: 08 sty 2020, 10:26 Nie wyobrażam sobie niestosowania tego (lub żółto-zielonego) do BW w ogóle.
Na kliszy jak najbardziej, latem bardzo często noszę na obiektywie nawet dość mocny filtr pomarańczowy. Przy papierowych negatywach wygląda to trochę inaczej. O ile lekki żółty filtr (Y2) bardzo pomaga na multigrade, o tyle papiery stałogradacyjne, które są czułe tylko na niebieskie światło, stają się z nim praktycznie ślepe.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

Bemko pisze: 08 sty 2020, 14:11 Na kliszy jak najbardziej, latem bardzo często noszę na obiektywie nawet dość mocny filtr pomarańczowy. Przy papierowych negatywach wygląda to trochę inaczej. O ile lekki żółty filtr (Y2) bardzo pomaga na multigrade, o tyle papiery stałogradacyjne, które są czułe tylko na niebieskie światło, stają się z nim praktycznie ślepe.
No w sumie było by to logiczne zważywszy również na kontrast, racja.

Mam uwagę co do filtru pomarańczowego - negatywnie wpływa na ostrość i tonalność negatywu,
szczególnie przy nieskończoności, przy krajobrazie, to głównie filtr przeciwmgłowy - nie lubię, nie używam, ponoć dobry do portretu.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wielki format pod portret

Post autor: aka »

4Rider pisze: 08 sty 2020, 14:55 Mam uwagę co do filtru pomarańczowego - negatywnie wpływa na ostrość i tonalność negatywu,
szczególnie przy nieskończoności, przy krajobrazie, to głównie filtr przeciwmgłowy - nie lubię, nie używam, ponoć dobry do portretu.
Właśnie tego doświadczyłem. Miałem złudną nadzieję, że przyciemni mi gołe niebo (taka pogoda - albo ciemno, albo "patelnia").
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 08 sty 2020, 15:55 Właśnie tego doświadczyłem. Miałem złudną nadzieję, że przyciemni mi gołe niebo (taka pogoda - albo ciemno, albo "patelnia").
Tu dużo lepiej spisuje się ciemno-lub-sredni-zolty - patrz te zdjęcia letnie z miasteczek - zero chmurek, patelnia, a niebo nie wypalone. Dla większego dramatu jak dużo ładnych chmurek oczywiście bardzo dobrze się spisze czerwony. Do lasu najlepszy zolto-zielony jasny - używam tylko tych trzech do BW.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wielki format pod portret

Post autor: aka »

4Rider pisze: 08 sty 2020, 16:00
aka pisze: 08 sty 2020, 15:55 Właśnie tego doświadczyłem. Miałem złudną nadzieję, że przyciemni mi gołe niebo (taka pogoda - albo ciemno, albo "patelnia").
Tu dużo lepiej spisuje się ciemno-lub-sredni-zolty - patrz te zdjęcia letnie z miasteczek - zero chmurek, patelnia, a niebo nie wypalone. Dla większego dramatu jak dużo ładnych chmurek oczywiście bardzo dobrze się spisze czerwony
No nie było czerwonego w stopfoto :-( Tu co było: https://www.flickr.com/photos/4rider/49 ... ateposted/ ?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 08 sty 2020, 16:10 Tu co było: https://www.flickr.com/photos/4rider/49 ... ateposted/ ?
A tu żółty jak wspomniałem, chyba jeszcze zwykła plastikowa podroba Cokina za 10 złotych, albo zolto-zielony radziecki - takie wtedy miałem do M645 - teraz już kupiłem okrągłe chińskie i powiem ze dobre sa.
Chyba jednak to był ten plastikowy żółty bo sciemnienie spore.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wielki format pod portret

Post autor: aka »

4Rider pisze: 08 sty 2020, 16:28 powiem ze dobre sa
To znaczy? Nie psują ostrości> A i jeszcze - jakie zródło?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 08 sty 2020, 16:37
4Rider pisze: 08 sty 2020, 16:28 powiem ze dobre sa
To znaczy? Nie psują ostrości> A i jeszcze - jakie zródło?
No nie psują. Na e-bayu są po jakieś 3 dolce za sztukę. Na allegro kupiłem komplet żółty, czerwony i FDL pod 58mm za 35 pln - opisane jako do Go Pro chyba.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ