Ramki i passe partout wysokiej jakości

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: mrek »

zladygin pisze: 03 sty 2020, 07:46...To wszystko ląduje w archiwum i już więcej nie ogląda świata. Dostępne są tylko kopie cyfrowe.
W sumie to smutne.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Tomasz. »

morotegari pisze: 02 sty 2020, 23:43 Słuchajcie, byłem kiedyś w archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie miałem okazję obejrzeć znane dzieła fotograficzne w oryginale. Sposób w jaki są one tam przechowywane zadziwił mnie szczególnie. Otóż są one przechowywane w metalowych szufladach jedna na drugiej (nie oprawione), w takich bezładnych "kupach". Myślę, że wielu koreksowiczów lepiej dba o swoje odbitki niż muzeum :-(
Nie każdy zbjór jest od razu opracowywany, druga rzecz, że trzeba pamiętać w przypadku archiwów i muzeów, że instytucje te przez wiele lat były skrajnie niedofinansowane. Obecnie sytuacja jest już trochę lepsza, ale nadal zdarza się, że archiwiści z małych lokalnych archiwów państwowych cieszą się, że każdy ma komputer do swojej dyspozycji :-P o monitorach z adobergb nawet nie marzą (NDAP ma swoje wymogi odnośnie dygitalizacji).

mrek pisze: 03 sty 2020, 08:08
zladygin pisze: 03 sty 2020, 07:46...To wszystko ląduje w archiwum i już więcej nie ogląda świata. Dostępne są tylko kopie cyfrowe.
W sumie to smutne.
Dokładnie rzecz ujmując, dojście do oryginalnej dokumentacji zawsze istnieje, tylko jeśli istnieje kopia cyfrowa o odpowiedniej jakości, to przede wszystkim udostępnia się tą kopię. By dorwać się do oryginały trzeba mieć dobry powód. Wynika to z podstawowych zadań archiwów (gromadzenie, zabezpieczanie, porządkowanie i udostępnianie dokumentacji, w tej właśnie kolejności).
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: technik219 »

jac123 pisze: 02 sty 2020, 23:35 Skoro to wszystko jest dostępne na rynku, a zamierzamy coś oprawić (dla potomnych), to zróbmy to dobrze. Szanujmy naszą pracę.
No właśnie. Nie chciałem tego głośno powiedzieć, ale skoro padło już to stwierdzenie (dla potomnych) to powiem.
Nasi potomni przebiorą te sterty zdjęć i posegregują je na dwie kupki: pierwsza kupka to zdjęcia na których jest rodzina, znajomi, zdjęcia z jakiejś imprezy. Na drugą kupkę rzucą zdjęcie, na których nie ma nikogo znajomego (wszystkie nasze "streety"), krajobrazy, martwe natury, i całą resztę. Kupkę tę spakują do kartonów i wyniosą do kontenera. Tak skończą nasze dzieła, które mieliśmy nadzieję zostawić potomnym. Nie róbcie sobie nadziei, że w kolejce po wasze (i moje) dzieła ustawią się marszandzi, muzea, galernicy. Jedna jest Vivian Maier i wystarczy. Mówicie - niemożliwe. Możliwe i raczej pewne...
http://booklips.pl/galeria/prace-i-pami ... smietnika/
A z branży fotograficznej bywa podobnie. Parę lat temu przemknęła przez publikatory bulwersująca informacja, że znaleziono na wysypisku negatywy bardzo znanego fotografa przekazane przez niego do zbiorów pewnego prywatnego muzeum, któremu wymówiono lokal i właściciel wyrzucił wszystko na śmietnik. Część udał się uratować i przygarnęło je inne muzeum, bodajże muzeum fotografii w Krakowie. Ja sam podczas moich wędrówek z aparatem spotkałem faceta, który sam własnoręcznie podczas porządkowanie piwnicy wyrzucił negatywy i zdjęcia swojego ojca - właściciela zakładu fotograficznego. Jak wspominał (żałował tego) wśród zdjęć były takie z okresu wojny i okupacji. Ja sam kupiłem na "znanym portalu" za grosze zestawy koszulek używanych pergaminowych na negatywy. Każda koszulka opatrzona była numerem katalogowym oraz datą. Daty zaczynają się od końcówki lat 60-tych... Ktoś, kto szanował swoją pracę (że posłużę się cytatem Kolegi jac123), dołożył wszelkich starań by zabezpieczyć swój dorobek dla potomnych, kupił koszulki (raczej niedawno, bo w latach 60.takich koszulek nie było) posegregował , zabezpieczył, miał nadzieję, że potomnym się to przyda, lub nawet będą to sobie przekazywać jak relikwię rodzinną, zawiódł się. Dla potomnych same koszulki okazały się bardziej wartościowe od zawartości, Zadał sobie trud wyłuskania negatywów i sprzedania pakietów po 100 sztuk za psi grosz. Nie łudźcie się - dla potomnych bardziej wartościowe od zdjęć będą ramy, w które teraz je oprawiacie.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: 4Rider »

No właśnie, hasło No Future - wraca i jest prawdziwsze niż kiedykolwiek i śmieszą mnie te próby ratowania Planety,
cała ta Gerda i reszta, właśnie następna jakaś młódka krzyczy w TV: ratujcie, ja chcę mieć dzieci! - głupia naiwna egoistka!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Adams »

a może macie źródło na takie bardzo grube?
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Tomasz. »

Technik, na pewno nikt nie będziesz szanował naszych prac, jeśli sami ich nie będziemy szanować.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: 4Rider »

Tomasz. pisze: 05 sty 2020, 13:26 Technik, na pewno nikt nie będziesz szanował naszych prac, jeśli sami ich nie będziemy szanować.
To jakiś archaiczny archetyp -
Vivien nie szanowała, a inni poszanowali - i to tylko najbardziej znany przykład. Ale i tak wszystko spłonie, spłonie, spłonie :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: J.A. »

Czy archetyp może nie być archaiczny?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: 03 sty 2020, 19:18 Zadał sobie trud wyłuskania negatywów i sprzedania pakietów po 100 sztuk za psi grosz. Nie łudźcie się - dla potomnych bardziej wartościowe od zdjęć będą ramy, w które teraz je oprawiacie
dla równowagi.
Jakieś 5 lat temu robiłem pewnemu młodemu człowiekowi archiwum z negatywów, które odziedziczył po ojcu i dziadku.
Najstarsze były z lat 40/50 uw. Tak większość, to zdjęcia z „twarzami”, ale jak pytałem czy pomijać przy skanowaniu inne, usłyszałem kategoryczne WSZYSTKO. Nie na wszelki wypadek, ale „tam mogą być bardzo ciekawe rzeczy”.
Nie generalizowałbym
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 05 sty 2020, 14:13 Czy archetyp może nie być archaiczny?
W zasadzie zawsze taki jest, ale to na zasadzie podniesienia mocy lub coś w tym stylu pisałem, by nie wyszło że wszelakie neguje 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 05 sty 2020, 14:21 jak pytałem czy pomijać przy skanowaniu inne, usłyszałem kategoryczne WSZYSTKO. Nie na wszelki wypadek, ale „tam mogą być bardzo ciekawe rzeczy”.
Nie generalizowałbym
Jak to mówią: wyjątki tylko potwierdzają regułę ;-)
Lux mea lex
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Vox »

Tomasz. pisze: 02 sty 2020, 21:00 Jakby co są na rynku, nawet na allegro, niedrogie flamastry z chemią pozwalającą określić czy dany papier jest kwaśny czy nie, jakbyś chciał sprawdzić tę tekturę. ;) tak wiem nie jest to super dokładny wskaźnik, ale na potrzeby archiwów i muzeów często wystarcza, także nie będę się szarpał na dokładniejsze :p
I wiadomo, że nie każde zdjęcie trzeba oprawiać w materiały atestowane, bo te są drogie, ale można dostać te nieatestowane, które jednak po badaniu wskaźnikiem wskazują ph zasadowe, a ich cena nie odbiega od takich z ikei :p
Czy mógłbyś podać jakiś namiar na te flamastry bo nie bardzo mogę znaleźć
a sprawa mnie interesuje
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Tomasz. »

Proszę https://ramykultury.pl/766/Wskaznik-odc ... -isak.html

Tak nawiasem mówiąc, zawsze wydawało mi się, że wyjątki mimo iż poprawne, są niezgodne z ogólną normą/zasadą :p nooo ale mniejsza
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Vox »

Dzięki za szybką pomoc :-) :-D
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Imperitus »

Adams pisze: 03 sty 2020, 19:50 a może macie źródło na takie bardzo grube?
Bardzo grube passe partout w sensie? Chyba mógłbym pomóc, ale do rozsądnego formatu ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ