Jak rozpuścić 65g Na2CO3 w 75g wody

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Jak rozpuścić 65g Na2CO3 w 75g wody

Post autor: flonidan »

Ostatnio składałem Pyrocat HD i w roztworze nr 2 jest 75g K2CO3 w 100ml roztworu.Ilość węglanu potasu jest tak potężna ,że trzeba użyć zaledwie 70g wody .Nie miałem węglanu potasu więc użyłem węglanu sodu w ilości równoważnej .No i kicha mimo gotowania roztworu nie dało rady rozpuścić tak dużej ilości węglanu wieć dolałem wody do 200ml i gotując rozpuściłem otrzymując roztwór klarowny ,gęsty jak syrop ale niestety wykrystaliwujący w temperaturze pokojowej.Sprawdzałem rozpuszczalność obu węglanów i jest podobna.Wiem że rozpuszczenie tak dużej ilości węglanu potasu wymaga pochłonięcia bardzo dużej ilości energii termicznej .Czy ktoś robił ten Pyrocat HD .Proszę o odpowiedź.
jacek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak rozpuścić 65g Na2CO3 w 75g wody

Post autor: aka »

flonidan pisze: 28 gru 2019, 11:47 Ostatnio składałem Pyrocat HD i w roztworze nr 2 jest 75g K2CO3 w 100ml roztworu.Ilość węglanu potasu jest tak potężna ,że trzeba użyć zaledwie 70g wody .Nie miałem węglanu potasu więc użyłem węglanu sodu w ilości równoważnej .No i kicha mimo gotowania roztworu nie dało rady rozpuścić tak dużej ilości węglanu wieć dolałem wody do 200ml i gotując rozpuściłem otrzymując roztwór klarowny ,gęsty jak syrop ale niestety wykrystaliwujący w temperaturze pokojowej.Sprawdzałem rozpuszczalność obu węglanów i jest podobna.Wiem że rozpuszczenie tak dużej ilości węglanu potasu wymaga pochłonięcia bardzo dużej ilości energii termicznej .Czy ktoś robił ten Pyrocat HD .Proszę o odpowiedź.
Robiłem, ale jak Sandy King przykazał używałem węglanu potasu. Trzeba wziąć wodę - 70% objętości, dodawać węglan bardzo powoli intensywnie mieszając, tak aby się na bieżąco rozpuszczał. Po rozpuszczeniu całości uzupełniamy roztwór wodą do żądanej objętości (to nie będzie 30%, raczej 5%). Absolutnie kluczowe jest intensywne mieszanie i bardzo powolne dodawanie węglanu. Reakcja jest egzotermiczna, raczej bym dodatkowo nie podgrzewał. Wydaje mi się, że rozpuszczanie węglanu w 70 ml wody może być kłopotliwe ze względu na konieczność intensywnego mieszania - radziłbym rozpuszczać większą ilość i nie używać zamiennika, który może się inaczej rozpuszczać i czort wie jak się w HD zachowa.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2019, 13:09 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Jak rozpuścić 65g Na2CO3 w 75g wody

Post autor: flonidan »

Dzięki ,zamówię węglan potasu.Część B musi trochę poczekać.
jacek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak rozpuścić 65g Na2CO3 w 75g wody

Post autor: aka »

flonidan pisze: 28 gru 2019, 15:02 Dzięki ,zamówię węglan potasu.Część B musi trochę poczekać.
Pyrocat HD jest wart zachodu :-) Powodzenia!
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Jak rozpuścić 65g Na2CO3 w 75g wody

Post autor: flonidan »

Zrobiłem roztwór B z węglanu potasu i powiem ,że węglan rozpuszczał się energicznie z wydzieleniem ciepła i po 20min wszystko się rozpuściło i powstał gęsty roztwór.Jednak tutaj nie udało się zastosować zamiennika.Dzięki za pomoc.
jacek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak rozpuścić 65g Na2CO3 w 75g wody

Post autor: aka »

flonidan pisze: 04 sty 2020, 18:41 wszystko się rozpuściło i powstał gęsty roztwór
No to nie wiem - dlaczego gęsty? Mój nie był gęsty. Ważne, żeby dobrze działał :-)
ODPOWIEDZ