Wybór skanera do negatywów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: figureliusz »

Albo odpowiedni obiektyw, który gwarantuje stabilność :)
https://petapixel.com/2012/12/24/how-to ... acro-lens/
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: bakulik »

powalos pisze: 08 mar 2019, 13:18 jprościej nabyć zestaw
Rozwiązanie to na jedną wadę, mianowicie taką, że było pomyślane do robienia kopii 1:1 na małym obrazku i stosując aparat z matrycą APS-C uzyskujemy tylko wycinek kadru (no chyba że ktoś ma cyfrówkę FuFu). Do tego dochodzi wspomniana już kwestia jakości optyki.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: apphex »

badacz pisze: 08 mar 2019, 14:46 Zapytam wprost: V600/V700 to nie jest dobry wybór dla amatora?
Co do naświetlania papieru to oczywiście będę to czasem robił, ale tylko wybrane kadry w zaprzyjaźnionej ciemni.
V550 w zupełności wystarczy - od V600 różni się tylko brakiem OCR - no chyba, że przy okazji potrzebujesz tej opcji. na V700 szkoda kasy
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wybór skanera do negatywów

Post autor: pelovsky »

bakulik pisze: 08 mar 2019, 16:56 Rozwiązanie to na jedną wadę, mianowicie taką, że było pomyślane do robienia kopii 1:1 na małym obrazku i stosując aparat z matrycą APS-C uzyskujemy tylko wycinek kadru
a czy nie wystarczy po prostu użyć odpowiedniej ogniskowej obiektywu z odpowiednim wyciągiem miecha, żeby nie kopiować 1:1 tylko 1:2 czy tam ileś?
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: bakulik »

pelovsky, z mieszkiem tak, ale mi chodzi o gotowy duplikator tego typu.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
badacz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 08 mar 2019, 07:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: badacz »

V550 w zupełności wystarczy - od V600 różni się tylko brakiem OCR - no chyba, że przy okazji potrzebujesz tej opcji. na V700 szkoda kasy
To rzeczywiście wydaje się być najrozsądniejszym wyborem. Dziękuję za pomoc.
pozdrawiam
Wojciech Opałkowski
P6, Nikon F100
https://opalkowski.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Wybór skanera do negatywów

Post autor: Henry »


pelovsky pisze:
zladygin pisze: 08 mar 2019, 11:50 sporządzenie odpowiedniego stanowiska, to żaden.
Właśnie się do tego przymierzam - czy ktoś może ma takie stanowisko zrobione, albo ma jakieś dobre pomysły? Chodzi za mną układ, w którym jak najwięcej elementów zamontowane jest na stałe w odpowiednich miejscach i płaszczyznach (czyli źródło światła, uchwyt na negatyw, stojak na aparat.
Ja zaprojektowałem i zrobiłem
https://www.thingiverse.com/thing:3146065
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór skanera do negatywów

Post autor: mrek »

To musi być fajne, móc coś zaprojektować i od razu wydrukować.
Ja tam tylko potrafię z czarnego bristolu powyginać osłonę do matówki 4x5. Zresztą dwa razy, bo za pierwszym źle ogarnąłem jeden wymiar.

Na fali dyskusji odnalazłem w mojej szuflandii pierścień odwrotnego mocowania + pierścienie makro M42 i na cyfrę założyłem odwrotnie Rodagona 105/5,6
Pierścienie to za mało do fotografowania negatywu ale gdzieś mam mieszek makro. Wracam do szuflandii Towarzysze Kumotrowie
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: zladygin »

Henry pisze: 09 mar 2019, 11:46 Ja zaprojektowałem i zrobiłem
https://www.thingiverse.com/thing:3146065
zladygin pisze: 08 mar 2019, 11:50 sporządzenie odpowiedniego stanowiska, to żaden.
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma: użyłem kolumnę od powiększalnika i podświetlarkę. Ramki wcięte z czarnej tekstury do passe partout, do 4x5 ze starego skanera. I - było już na ten temat - trzeba płaszczyznę negatywu odsunąć od podświetlarki, żeby nie wyszła jej faktura.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: apphex »

https://www.youtube.com/watch?v=-aThAi4jan8

Tutaj jest w dobry sposób pokazane jak "skanować aparatem" i przy okazji APS
Jak widać - nie wiele potrzeba do zbudowania takiego stanowiska
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Wybór skanera do negatywów

Post autor: Rekoslajd »

Łatwe pod warunkiem posiadania każdego elementu.

Osobiście posiadam mieszek makro z przystawką do duplikowania slajdów. Rezultaty są całkiem fajne, ale szkła CZJ Tessar, Helios 44 czy Industar 50-2 nie pokrywają całej klatki w APSC od Sony (Nex i A58). Do naświetlania filmów używałem na początku słońca, ale że w Polsce jest kapryśne to po zakupie softboxa świecę żarówką. Druga denerwując sprawa to brak jakiejś szyny do umieszczenia filmu, bo skanowanie klatek skrajnych wiąże się z przytrzymaniem ich, a to potrafi mieć swoje konsekwencje.
Awatar użytkownika
The way I am
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 mar 2019, 05:03
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: The way I am »

Jeżeli chodzi o film 35mm to osobiście używam Plustek OpticFilm 8200i SE z oprogramowaniem Silverfast 8.

Szczerze polecam.

Załączam też skan z negatywu ilford FP4 Plus, asa 125Obrazek

Dzięki,

Dzieki,


-----------------------------------------------------------------------------------
www.myphotoart.org
fotocyfrowe
-#
Posty: 58
Rejestracja: 21 sty 2016, 14:03

Wybór skanera do negatywów

Post autor: fotocyfrowe »

Jeśli to pomoże bo temat z marca, mam Epson Perfection V500 Photo, ma już troszkę lat ale sprawdza się dobrze. Ramki na 35mm na dwa odcinki filmu obok w tej samej ramce miejsce na 4 sztuki slajdów w ramkach i ramka na średni format. Trzeba uważać by nie zasłonić na końcu ramki takich dziurek około 1mm bo kicha ze skanowania, źle skanuje. Walczyłem z tym dopiero serwis Epsona mi podpowiedzieli.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wybór skanera do negatywów

Post autor: pelovsky »

A to jest mój skaner do negatywów. Kolumna od Magnifaxa 4, repro-adapter + patyk przedłużka z aliexpres. Zawieszony Canon 77D, czyli APS-C, za optykę robi EL-Nikkor 75mm na pierścieniach makro z ali expres + adapter EF-M42+ adapter M42->M39. Pod spodem leży głowica z Magnifaxa z Meopta Color 3 jako źródło światła. Do tego pilot zdalnego wyzwalania migawki za 5zł. Muszę jeszcze ogarnąć temat odpowiedniej ekspozycji i balansu bieli, ale działa to szybko, a wyniki wyglądają obiecująco.
IMG_20191211_190826.jpg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: 4Rider »

Chyba jednak wolę normalny skaner, który mogę trzymać na biurku 8-)
Bardzo to udziwnione, niewygodne i brzydkie i chyba mało uniwersalne (bo chyba tylko mały obrazek). Koncepcja godna konstruktora z PRL lub Makgajwera, co na jedno wychodzi :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ