ciemnia w kotłowni

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ciemnia w kotłowni

Post autor: J.A. »

Gumową rórkę należy lekko obciążyć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

ciemnia w kotłowni

Post autor: kal800 »

Zastanawiam się jaki by tu patent wymyślić na lava. Mam 10 litrowy kanisterek w którym zmieszam Lava z wodą demi. To trzeba wlać do pierwszej przegrody, dedykowanej do kąpieli wspomagającej płukanie. Przegroda jest niewielka - ma może 2-3 cm, a trzeba tam wlać około 5-7 litrów w zależności od formatu. Od biedy można lejkiem, tyle że lejek dobrze działa jak jest włożony do okrągłego wlewu, a tu jest szczelina, ale gdybym mógł na kanisterek nakręcić końcówkę ze złączką, to mógłbym to podłączyć bezpośrednio do rurki spustowej w myjce - podnosząc kanister wyżej, napełniam przegrodę roztworem Lava, a opuszczając poniżej poziomu myjki, zlewam go z powrotem do kanistra... Tylko czy takie zakrętki istnieją w przyrodzie...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ciemnia w kotłowni

Post autor: J.A. »

Załączniki
93A07F0D-2D36-4DEB-9334-30BD63F6169A.jpeg
93A07F0D-2D36-4DEB-9334-30BD63F6169A.jpeg (44.14 KiB) Przejrzano 2078 razy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

ciemnia w kotłowni

Post autor: kal800 »

dokładnie takie coś - udało mi się jakoś nawet to przyguglać zawężając zakres zapytania ładnych parę razy. Już zamówione - dzięki @JA
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

ciemnia w kotłowni

Post autor: kal800 »

no i jeszcze jedna zagwozdka związana z płukaniem - trwałość roztworu roboczego płynu do płukania. Lavaquick podaje wydajność - 60 m kw. z jednego litra koncentratu i jeżeli dobrze rachuję, z połowy butelki zrobię 10 litrów roztworu, którym wypłuczę 150 odbitek wielkości 30/40. Całkiem nieźle - jedna butelka spokojnie starczy mi na rok w takim razie, czyli efektywność kosztowa jak najbardziej OK.

Pytanie ile taki rozcieńczony roztwór może stać w kanistrze, gdzieś na forum zagramanicznym ktoś napisał, że te wszystkie wynalazki (Washaid, Hypo, Lavaquick) zawierają siarczan sodu jako podstawowy składnik, który się utlenia dosyć szybko. Co by oznaczało, że tak na dobrą sprawę powinienem za każdym razem rozcieńczać nowy roztwór, i to już się robi tak sobie efektywne - jedna butelka starczy w tym przypadku na dwie sesje w ciemni. Nie wiem, czy w tym przypadku nie lepiej olać te ulepszacze i płukać godzinę w bieżącej wodzie jak bozia przykazała...

Strasznie mnie męczy ta kwestia, bo wychodzi po paru latach w najmniej oczekiwanym momencie...

Kal
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ciemnia w kotłowni

Post autor: J.A. »

W tej kwestii nie pomogę, ale obejdź problem.
Zrób test na wypłukania utrwalacza bez i z LQ. Będziesz wiedział co daje LQ. Potem powtarzaj test i używaj roztworu dopóki jest skuteczny.
A na marginesie siarczyn wcale nie jest taki nietrwały. W cz-b procesie odwracalnym to główny składnik kąpieli klarującej, czyli tej w której rozpuszcza się wybielone obraz negatywowy.
U mnie działa i pół roku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

ciemnia w kotłowni

Post autor: jac123 »

No to kiedy parapetówa?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

ciemnia w kotłowni

Post autor: kal800 »

@J.A. - jak taki test się przeprowadza?

KK
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ciemnia w kotłowni

Post autor: J.A. »

Z głowy nie pamiętam.
Muszę znaleźć przepisy. Może ktoś mnie uprzedzi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

ciemnia w kotłowni

Post autor: 4Rider »

Przyznam się Wam że w 1993 roku miałem ciemnię w szafie, dużej, zabytkowej, 3-drzwiowej,
na Podgórzu w rynku pod trójką w podwórzu 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

ciemnia w kotłowni

Post autor: aka »

kal800 pisze: 11 gru 2019, 14:58 @J.A. - jak taki test się przeprowadza?

KK
A to nie to: sposob-na-badanie-czystosci-wody-w-pluk ... t9793.html
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ciemnia w kotłowni

Post autor: J.A. »

Mniej więcej to, tyle, źe w tym temacie chodzi o użyteczność wody jako rozpuszczalnika.
Bo jak wiemy w każdym rozpuszczalniku można rozpuścić tylko określoną ilość substancji. Czyli test określa ilość substancji w rozpuszczalniku.
A w tym o czym piszę wyżej chodzi o to czy w materiale są jeszcze jakieś sole do wypłukania.
Ale tak test jest na nadmanganianie potasu, tyle że do jego roztworu wrzuca się kawałek wypłukanego materiału i obserwuje efekty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

ciemnia w kotłowni

Post autor: aka »

J.A. pisze: 11 gru 2019, 21:30 Mniej więcej to, tyle, źe w tym temacie chodzi o użyteczność wody jako rozpuszczalnika.
Bo jak wiemy w każdym rozpuszczalniku można rozpuścić tylko określoną ilość substancji. Czyli test określa ilość substancji w rozpuszczalniku.
A w tym o czym piszę wyżej chodzi o to czy w materiale są jeszcze jakieś sole do wypłukania.
Ale tak test jest na nadmanganianie potasu, tyle że do jego roztworu wrzuca się kawałek wypłukanego materiału i obserwuje efekty.
Na końcu tego linkowanego wątku jest taki post:
J.A. pisze: 26 lip 2014, 10:47
technik219 pisze:Można również używać dwu kuwet z utrwalaczem: w pierwszej bardziej zużyty,
Ja tak utrwalam filmy. Zawsze w dwóch roztworach. I zawsze ten pierwszy jest do wywalenia, a ten drugi do ponownego użycia jako ten pierwszy.
Czy nie uważacie, że to ciągłe myślenie o procesach, drżenie, czy aby wszystko zostało zrobione zgodnie z najwyższymi standardami zabija, a przynajmniej tłumi radość fotografowania?
Zgoda, ale bez tego ciągłego myślenia, można popaść w drugą skrajność. Można popaść w niechlujstwo. Ja jestem zwolennikiem precyzyjnej i powtarzalnej obróbki.

Wracając do obietnicy z poprzedniej strony. Mikołaj Iliński w książce "Materiały i procesy fotograficzne" WAF 1989 na stronie 237 pisze co następuje:
Żelatyna wiąże tiosiarczan sodowy i jego związki zespolone ze srebrem o wiele silniej niż pozostałe składniki utrwalacza. Powiązania te będące prawdopodobnie nowymi związkami zespolonymi z żelatyną, są tym silniejsze, im więcej srebra zawierają jony tiosiarczanosrebrowe, oraz im bardziej kwaśny jest utrwalacz.
Dalej są opisy różnych technik płukania, potem sposoby na zbadanie jego skuteczności. Gdzie metodą na badanie materiału do celów archiwalnych jest:
Chlorek rtęciowy 2g
Bromek potasowy 25g
H2O 1000 ml
Kawałek filmu o wymiarach 25x25mm (cal na cal bo to pewnie anglosaska metoda) składa się na pół i wrzuca do 10 ml powyższego roztworu. Jeżeli po 15 min roztwór zmętnieje to badany materiał zawiera tiosiarczan w ilości niedopuszczalnej dla przechowywania przez długie lata w archiwum.
Ten przepis do papierów się nadaje?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

ciemnia w kotłowni

Post autor: rbit9n »

Obrazek

daje się kropelkę HT2 na margines, a następnie po pięciu minutach porównuje z wzornikiem.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ciemnia w kotłowni

Post autor: J.A. »

aka pisze: 12 gru 2019, 11:17 Ten przepis do papierów się nadaje?
tak.
No patrz. Jednak warto pisać na forum różne różności. Zawsze ktoś się do nich dokopie, kto potrzebuje i nie boi się używać lupki.😀
A swoją drogą tę książkę polecam każdemu u mnie ona jest stałe w ciemni.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ