Jaki obiektyw do 4x5?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 10 gru 2019, 17:35
Pamiętam. Ten obiektyw pewnie kiedyś nie miał separacji, teraz ma trochę. Jaka gwarancja, że nie będzie miał większej? A co jest przyczyną takiego zjawiska?
Panie a jakie to ma znaczenie? Nawet nie wiem czy dożyję podłączenia go do body :mrgreen:

Bardziej liczy się to [i że powiedziałem A]:
4Rider pisze: 27 lis 2019, 20:38
aka pisze: 27 lis 2019, 20:09 I powtórzę, że ta separacja ma swoją przyczynę. Słyszałem głosy, że "pleśniak" potrafi zainfekować inne szkła. Nie wiem czy to prawda, ale...
Pewnie że musi.

Też słyszałem, wielu słyszało, ale nikt nie doświadczył, nikt kogo znam, poznałem, słowo przeczytałem - nie wiem jakby coś miało wyjść z między soczewek i wleźć między soczewki innego obiektywu, przy tym przemieszczając się wg skali na kosmiczne odległości -
nie powiem że to legenda, bo nie wiem, ale podejrzewam...

Takie rzeczy to się chyba z wilgoci robią jak mi się wydaje...

A może wypadałoby to sprawdzić - tą legendę - potwierdzić lub odrzucić - jest okazja, jak będzie jeszcze wisiał za 2 tygnie to kupię.
Jestem gotowy na straty (nie takie rzeczy się traciło) - bo ciekawi mnie to... 8-)
Było kiedyś takie powiedzenie: kto nie ryzykuje kokosów nie jada - czy jakoś tak ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 10 gru 2019, 17:39 Było kiedyś takie powiedzenie: kto nie ryzykuje kokosów nie jada - czy jakoś tak
Jakoś tak. No złomek to jeszcze pewnie nie jest... Niech Ci służy dobrze1
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: 4Rider »

Mersi buku 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: morotegari »

Zdecydowałem się na tego zamglonego, wyszło nieco ponad 3 stówki z przesyłką :-D Pytanie jak z cłem, zawsze naliczają?

Konstrukcja optyczna wygląda na prostą- 6 soczewek, więc powinno (oby!) mi się udać go oczyścić.

Trochę szkoda tego dwuogniskowego, ale trzeba od czegoś zacząć i mieć do czego dążyć :-)
Załączniki
symmar diagram.jpg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: 4Rider »

morotegari pisze: 10 gru 2019, 22:38 Pytanie jak z cłem, zawsze naliczają?
Kupowałem 2 razy i dwa razy naliczyli (teraz dokonałem 3 zakupu).
Wychodzi jakieś 27% od ceny zakupu w sumie.
[jeśli sprzedawca do faktury wpisze koszt przesyłki to też policzą - mi jeden wpisał, a drugi nie]
O szczegółach czytaj tu:

zakupy-w-azji-clo-t13960.html
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: aka »

morotegari pisze: 10 gru 2019, 22:38 Zdecydowałem się na tego zamglonego, wyszło nieco ponad 3 stówki z przesyłką :-D Pytanie jak z cłem, zawsze naliczają?

Konstrukcja optyczna wygląda na prostą- 6 soczewek, więc powinno (oby!) mi się udać go oczyścić.
Może się uda, czego Ci życzę. Jak już go zastosujesz w "boju" to się podziel z nami co i jak poszło. Tu, na forum, dość rzadko pytający dzieli się wiedzą o efektach końcowych swoich poczynań.
morotegari pisze: 10 gru 2019, 22:38 Trochę szkoda tego dwuogniskowego, ale trzeba od czegoś zacząć i mieć do czego dążyć
Przecież to taki sam obiektyw, jak ten z wcześniejszego linku.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: morotegari »

aka, oceniam, że to może się udać. Pierścienie soczewek rozkręcam starą suwmiarką. Tak sobie czytam, że jest to wersja obiektywu z gorszymi powłokami. Na szczęście mój Super Cambo ma fajne kompendium, które pewnie choć trochę zniweluje ten problem.
Ważne, że migawka działa poprawnie, bo to będzie moja pierwsza styczność z tego typu sprzętem.

Na pewno się z Wami podzielę z dalszymi moimi losami z LF.

Obiektyw ma do mnie dotrzeć w styczniu. Sprawy celne to dla mnie póki co zagadka.

Mam teraz trochę czasu na przygotowanie kamery, oczyszczenie z powierzchownej rdzy i podklejenie miecha.
Ciekawostką jest też dla mnie obliczanie ekspozycji, trzeba o tym trochę poczytać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: aka »

morotegari pisze: 11 gru 2019, 10:36 Sprawy celne to dla mnie póki co zagadka.
Tu jest co trzeba (post z linku powyżej), wstawiam, bo słońce świeci :-D

Kupujesz poza unią np. w Japoni na ebay, dostawa pocztą. Urząd celny przysyła zawiadomienie o nadejściu przesyłki i info o konieczności zgłoszenia celnego osobistego lub pocztą (email) przez przedstawienie dokumentów zakupu (wydruk aukcji i/lub transakcji paypal). Wysyłasz i czekasz na kuriera, który przyniesie przesyłkę i dokumenty oraz pobierze należne kwoty:
1. cło naliczone od wartości transakcji (towar + przesyłka) + VAT naliczony od sumy cło + wartość transakcji
2. opłaty "manipulacyjne" - przedstawienie do kontroli celnej (8.50 zł), przesłanie dowodu odprawy celnej (6 zł), za zainkasowanie gotówki od adresata (3.40 zł) - pazdziernik 2018.

Jeśli przesyłka byłaby z jakiegoś powodu odprawiana przez agencję celną to dodatkowa opłata pewna. Tak się może zdarzyć, jeśli wysyłka była kurierem np. Ups.

W pazdzierniku 2018 cło za zakupy w Japonii na obiektywy wynosiło 6.7 %, a aparaty 4.2%. Kurs po jakim UC nalicza należne kwoty pozostaje ich tajemnicą (pewnie jakiś NBP z daty odprawy na przykład). Vat - 23%.


Cło jest naliczane od kwoty zapłaconej sprzedawcy większej niż 150 EURO, VAT od większej niż 22EURO.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: 4Rider »

morotegari pisze: 11 gru 2019, 10:36
Obiektyw ma do mnie dotrzeć w styczniu. Sprawy celne to dla mnie póki co zagadka.

Będzie wcześniej. Podają tam bardzo ostrożne kalkulacje.
Pierwsza paczka szła do mnie 10 dni, a druga 14 - ale był długi weekend listopadowy czy cuś.
Listonosz przyniesie Ci paczkę wraz z rachunkiem od celnika i tyle.\

PS: tu masz stronę do śledzenia przesyłek japońskich:

https://trackings.post.japanpost.jp/ser ... ?locale=en

A mój wczorajszy zakup już wysłany, o 20:17 lokalnego czasu (GMT+9)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: szable »

Mam Xenara 150 oraz Angulona 90 do 4x5 na sprzedaż.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: 4Rider »

morotegari pisze: 09 gru 2019, 00:01 Witajcie,
Tu dokonaliśmy zakupu obiektywu tego samego dnia, jak dobrze pójdzie to ja swój dostanę przed BN:
to przesyłka ekonomiczna, a jak szybciutko:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (20.63 KiB) Przejrzano 3055 razy
i ponownie ebay szybciej aktualizuje informacje niż wyszukiwarka Japan Post.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: morotegari »

Słuchajcie, obiektyw do mnie dotarł w tym tygodniu.
Jestem zaskoczony szybkością przesyłki. A jeszcze bardziej jestem zaskoczony stanem obiektywu! Na Allegro z pewnością opisany byłby jako stan bardzo dobry. Zamglenie okazało się kropką o średnicy może 1 mm, wewnątrz jest jeszcze jeden pyłek metaliczny. Nie ma sensu tego otwierać :mrgreen: Więcej bałaganu mogę narobić samodzielnie go otwierając. Migawka śmiga bez problemu.
Zaskoczenie nr 3: nie zostało naliczone ani cło, ani VAT :-D
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: 4Rider »

Gratulacje - mówiłem że będzie dobrze 8-)
A i Święty Mikołaj okazał się łaskawy :-)

U mnie też postępy:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (17.31 KiB) Przejrzano 3020 razy
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: morotegari »

Wciąż walczę. Tym razem z płytkami obiektywowymi.

Z obiektywem kupiłem migawkę Copal #1 (średnica 41,8mm). W moim Cambo Super mam dziwaczną płytkę obiektywową. Płytka Cambo z otworem 71mm przerobiona na płytki Linhofa z otworem 52,5mm.
Zrobiłem projekt 3D redukcji z 52,5mm na 41,8mm, wydrukowałem na drukarce 3D. Wszystko pięknie pasuje, ale wydrukowany adapter blokuje mi teraz dźwignię przysłony. Pech.
Ale nie poddaję się, na Ebayu kupiłem właśnie płytkę Cambo pod moją migawkę. Wracam do renowacji aparatu (czyszczenie, smarowanie, podklejanie miecha itp.).

Nasuwa mi się przy okazji jedno pytanie. Czy do fotografii krajobrazowej potrzebna jest aż tak długa szyna? Czy wystarczyłaby np. o połowę krótsza? Oczywiście szkoda mi ciąć oryginalnej szyny, może udałoby się coś znaleźć dodatkowo.
Chodzi mi o odchudzenie nieco mojego aparatu, aby zmieścić go do plecaka, na rower. Może brzmi to nieco szalenie, ale w sumie aparat nie jest bardzo ciężki. Krótsza szyna, zdjęcie kompendium mogą wystarczyć. Z aparatem dostałem oryginalną głowicę i mój podróżny statyw Benro wydaje się być OK :-D
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: 4Rider »

Co do blokady przysłony powinna pomoc cienka aluminiowa podkladka-dystans, jedna albo kilka - to rozwiązanie z mieszkow składanych.
Długa szyna potrzebna jest do zdjęć z bliska,
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ