wzmocnienie niedowołanego negatywu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 06 gru 2019, 12:36 Czego to ludzie nie wymysla:
Efekt wymagający wzmocnienia ;-)
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: skiper75 »

aka pisze:
skiper75 pisze: 06 gru 2019, 12:36 Czego to ludzie nie wymysla:
Efekt wymagający wzmocnienia ;-)
Chyba spirolem Obrazek
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: pelovsky »

Wywoływacz przygotowany metodą: "na Tytusa":
22172025_1748693535436808_1071316494_o.jpg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

Kto bogatemu zabroni ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 06 gru 2019, 07:23 Jakże względne jest to pojęcie
Dlaczego wcinasz się między wódkę a zakąskę? Co to za nawyk wtrącanie swoich trzech groszy czy trzeba, czy nie trzeba.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

Bo mogę i chce - więcej powodów mi nie trzeba, a jeszcze dlatego że rozmieniasz swój autorytet w imię lubiania Cie 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: technik219 »

Z tobą dyskutować to jak z zakatarzonym jeść obiad.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

Po prostu jestem szczery i uczciwy oraz mam gdzieś każde TWA 8-)
Ale i tak Was lubię :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

"moge i chce" mi uswiadomilo zbytecznosc i mojego offtopowania, usunalem wiec posty nie majace zwiazku z tematem.
technik219 pisze: 06 gru 2019, 19:32
wroce jeszcze do pytania, jesli zginelo w nawale nic nie wnoszacych postow, da sie z tego zuzytego wzmacniacza odzyskac srebro, jak z utrwalacza?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: technik219 »

shovax pisze: 06 gru 2019, 21:31 da sie z tego zuzytego wzmacniacza odzyskac srebro, jak z utrwalacza?
Da się. Przecież nie cały azotan srebra został zużyty do odbudowy obrazu negatywowego, więc sporo go jeszcze w roztworze zostało. Pytanie tylko: czy jest sens paprać się z odczynnikami (też kosztują) żeby "odzyskać" gram srebra kosztujący (jako złom) 1,2 zł?
A trzeba jeszcze to srebro, które wydzieli się w postaci czarnego proszku stopić, więc potrzebny palnik, gaz, odpowiedni tygielek, boraks na osłonę. No i trzeba to umieć (mam na myśli cały proces odzyskiwania, a nie tylko stapianie). W warunkach amatorskich jest to nieopłacalne, dopiero odzysk prowadzony na skalę przemysłową ma jakiś sens.
Lux mea lex
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

technik219 pisze: 07 gru 2019, 08:52
shovax pisze: 06 gru 2019, 21:31 da sie z tego zuzytego wzmacniacza odzyskac srebro, jak z utrwalacza?
Da się. Przecież nie cały azotan srebra został zużyty do odbudowy obrazu negatywowego, więc sporo go jeszcze w roztworze zostało. Pytanie tylko: czy jest sens paprać się z odczynnikami (też kosztują) żeby "odzyskać" gram srebra kosztujący (jako złom) 1,2 zł?
A trzeba jeszcze to srebro, które wydzieli się w postaci czarnego proszku stopić, więc potrzebny palnik, gaz, odpowiedni tygielek, boraks na osłonę. No i trzeba to umieć (mam na myśli cały proces odzyskiwania, a nie tylko stapianie). W warunkach amatorskich jest to nieopłacalne, dopiero odzysk prowadzony na skalę przemysłową ma jakiś sens.
wiem, ze nie caly sie zuzywa, stad moje pytanie. bo nie chce wylewac srebra do septyku. i tez nie zamierzam go odzyskiwac. utrwalacz zlewam do wieliekgo baniaku, tu gdzie zyje jest firma, ktora odkupuje zuzyty utrwlacz wg. zawartosci srebra. tylko nie bylem pewien, czy sa w stanie taka sama metoda odzyskac srebro ´´´´´´´´´´´z tego azotanu, wiec czy mozna zlewac do utwalacza i ten zuzyty wzmacniacz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: technik219 »

Nic nie szkodzi. Pamiętam, że kiedyś zalecano nawet amatorom chcącym pobawić się w odzyskiwanie srebra z utrwalacza, by przed procesem dolali do zużytego utrwalacza zużyty wywoływacz. Miało to podobno zalkalizować roztwór. Jak z mojej dawnej formy odbierano zużyty utrwalacz to też nie mieli nic przeciwko temu, by zlać do baniaka trochę wywoływacza. Możesz zlewać wszystko co zawiera srebro razem.
Lux mea lex
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

technik219 pisze: 07 gru 2019, 19:40 Nic nie szkodzi. Pamiętam, że kiedyś zalecano nawet amatorom chcącym pobawić się w odzyskiwanie srebra z utrwalacza, by przed procesem dolali do zużytego utrwalacza zużyty wywoływacz. Miało to podobno zalkalizować roztwór. Jak z mojej dawnej formy odbierano zużyty utrwalacz to też nie mieli nic przeciwko temu, by zlać do baniaka trochę wywoływacza. Możesz zlewać wszystko co zawiera srebro razem.
git, dzieki!
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

technik219 pisze: 06 gru 2019, 07:11 Myślę, że to roztwór jednorazowy, a swoje właściwości zachowuje może godzinę, może dwie. Wskazuje na to sposób przygotowania roztworu roboczego z dwóch roztworów składowych. Wzmacniacze i osłabiacze jak również roztwory robocze tonerów nie są trwałe. Trwają tylko tyle, ile potrzeba do przebiegu procesu.
Ładnie wyszło.

buuuuu :( kur....
chcialem wzmocnic troche pare klisz, w wzmacniaczy srebrowym.
najpierw maloobrzkowego techpana, wrzucilem na 15minut, wyszlo bardzo ladnie.
zaraz potem wsadzilem jeszcze 120 HP5+, na podobny czas i zrobil sie totalny syf, film do wywalenia :(

Obrazek

Obrazek

co sie stalo sie? :( brazowy syf, gdzie niegdzie emulsja zeszla, od strony emulsji jest taka zlotawa warstwa (obr2), ktora moznazetrzec paclami....

i chyba nie powinienem uzywac plastikowego koreksu do tego procesu, caly sie pokryl jakims osadem, chyba na bazie srebra.
Da sie o jakos wyczoscic chemicznie?
ODPOWIEDZ