wzmocnienie niedowołanego negatywu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

Ja się nie nakręcam, ja raczej nakręcam innych ale bez zamiaru bezpośredniego. W Czwartym wcieleniu można mi mówić vel Ocean Spokojny ;-)
No ale racja większość się denerwuje i ja już nie pamiętam czemu...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

technik219 pisze: 04 gru 2019, 20:19 W starych poradnikach podają jeszcze inne przepisy na wzmacniacze - np. wzmacniacz uranylowy oparty na azotanie uranylu - niby jest w ofercie POCH Gliwice, ale wątpię by sprzedali klientowi indywidualnemu (silnie toksyczny).
oh, azotan uranylu to moje tajne marzenie :) ale bardziej jako toner niz wzmacniacz, tak natonowane zdjecia z czarnobyla mialy by swoj urok :) chcialem w ramach experymentu potraktowac smolke uranowa kwasem azotowym, ale to juz smierdzi. terroryzmem :P
technik219 pisze: 04 gru 2019, 20:19 Czy próbowałeś zeskanować ten cienki negatyw?
jestem staroswiecki pod tym wzgledem :) nie po to robie na film, by potem to wrzucac do kompa... dla mnie magia analogu to zdjecie trzymane w rekach, nie mam skanera :) ale pewnie tez siegne po skaner, jak bede potrzebowal uratowac cos, czego analogowo nie bedzie sie juz dalo.
technik219 pisze: 04 gru 2019, 20:19 Pozostaje Ci stary, (nie całkiem) dobry wzmacniacz miedziowy. Jeśli lubisz megaziarno to negatyw w nim wykąpany spełni Twoje oczekiwania.
robie na tech-pan, wiec powiekszenia ziarna pewnie nie zauwaze :D
edit: do wzmcniacza srebrowego mam wszystkie odczynniki w domu, dlatego skupilem sie na nim.

ad. przyczyna niedowolania/niedoswietlania, bawie sie roznymi wywojkami i ich modyfikacjami z tech-panem, i niestety, duren, pomylilem rolki, do koreksu wsadzilem zdjecia swiezo urodzonego synka zamiast stosu cegiel :/ bylo wg przepisu, Delagi 8, ale z jakiegos powodu wyszedl duzo cieniej niz POTA, choc Delagi powinien dzialac energiczniej. Albo mam zepsuty benztriazol, albo w sloiku z benztriazolem jest cos innego:/
Ostatnio zmieniony 05 gru 2019, 00:32 przez shovax, łącznie zmieniany 1 raz.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

usuniety
Ostatnio zmieniony 06 gru 2019, 21:26 przez shovax, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

shovax pisze: 05 gru 2019, 00:27 mocne slowa jak na kogos komu wszystko jedno ile tam jednego czy drugiego skladnika w wywolywaczu...

ty sobie tak nabijasz posty piszac wszedzie i nie na temat?
czy jestes zwyczajnym trolem, i brandzlujesz sie wieczorami czytajac jak ludzie mozolnie odpowiadaja na twoje posty o niczym?

Jesteś bardzo niemiły > Twój jad kierowany personalnie jest nieuzasadniony, a o wielbłądzeniu już nie wspomnę...
[ja odnoszę się nie do osoby a do sprawy i przedstawiam swój punkt widzenia]

shovax pisze: 05 gru 2019, 00:27 ktos jednak robi zdjecia chocby swoim dzieciom, gdzie kazde jest dla niego na wage zlota.
Gwarantuję Ci że dzieci też możesz stracić i to tak całkiem - wiem to z doświadczenia - i w tym wypadku przyznam Ci rację,
acz nie do końca, bo w czasie doświadczeń granicznych fotografowałem Canonem 20D z braku CZASU (może też dla pewności).
Czas jest tym co mamy najcenniejszego. Nie zdjęcia i nawet nie dzieci własne...

Reszta Twych wtrętów ma już mniejsze znaczenie, acz zaznaczę jeszcze raz: nie odnosiłem się do Ciebie, a tym bardziej że nie jesteś autorem wątku nie rozumiem wtrętu o tym na jakich filmach niby robisz (patrz PS), następnie jest zwykłe bla, bla bla z Misia o przyszłości możliwej ;-) A ostatnie zdanie jest prawdziwe, acz nie w temacie.

PS: widzę że zdjęcia którymi się reklamujesz też popełniłeś cyfrą, dlaczego?
Bałeś się własnego warsztatu i były one tak Ważne że dla Pewności podjąłeś taką decyzję?


Miłego Dnia życzę z sugestią melisy zamiast kawy z rana 8-)


nie ten post miałem edytować :evil:
Ostatnio zmieniony 05 gru 2019, 14:00 przez 4Rider, łącznie zmieniany 2 razy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

A tak wygląda zdjęcie [prosto ze skanera - zwykły jpg 1200 dpi] zrobione dziś około 7:30 - taka szarówa, że prawie ciemno,
niedoświetlone o 2 EV względem wołania i o 4 EV względem czułości nominalnej
[to tak jakby tą Fomę 400 puścić na 6400 niedoświetlić o 2 EV i niedowołać o ponad 30% biorąc za wytyczną czas wywoływania -
no przecież błąd na błędzie!],
ponadto film przez rok przebywał w aparacie w różnych skrajnych warunkach i 2400 kilometrów przebył za pośrednictwem PP -
da się to poprawić nawet w InfranView w 30 sekund lub w minutę już dużo lepiej w PhotoScape i wszystko za darmochę,
a i kopiować bez problemów większych analogowo -
to ja się pytam jak trzeba zawalić naświetlanie/wołanie, by tych Waszych specjalnych zabiegów potrzebował....?

4Rcan_20191205_0007.jpg
[inne mankamenty techniczne determinowane przez 88-letni aparat]

Sposób skanowania prawie automatyczny - użyta jedynie opcja ręczne naświetlanie i ustawienie dpi - reszta automat
[soft dodany do skanera CanoScan 9000F Mark II - o matko płaszczak :-P ]:
Przechwytywanie.JPG
[mam ten skaner już prawie rok i dopiero na tym zrzucie zauważyłem opcję wysoka jakość :shock: -
no od następnego skanowania będę stosował, gapa ze mnie :mrgreen: ]


PS: prawda że poniżej wygląda już całkiem przyzwoicie?
A jeszcze usunąć te parę pypci (w TurboPhoto) dodać szeroką białą ramkę (w PhotoFiltre)
[nadal wszystko proste i za darmo] oraz dopisać legendę aparatu lub historię powyższą
no i wygląda jakby tak właśnie miało być a ja zostaję Mistrzem Świata [którym każdy może być]:mrgreen: :

4Rcan_20191205_0007ps.jpg

I już efekt finalny, kompletnie zwalonego (cieniutkiego) mz zdjęcia:
4Rcan_20191205_0007end.jpg
[jedynie trochę z kontrastem przesadziłem, ale dla tego zadania nie chce mi się już tego poprawiać
i cofać się o dwa kroki, o wypaczenie proszę 8-) ]

PS2: brakuje jeszcze fizycznego porównania negatywów (ten sam negatyw, to samo wołanie -
z jednej strony nagatyw prawidłowy technicznie, a z drugiej ten niedoświetlony = niedowołany]

DSCN3901.JPG
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

usuniety
Ostatnio zmieniony 06 gru 2019, 21:26 przez shovax, łącznie zmieniany 1 raz.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

4Rider pisze: 05 gru 2019, 12:10 A tak wygląda zdjęcie [prosto ze skanera - zwykły jpg 1200 dpi] ...
jak bym chcial ratowac zdjecia za kazda cene, to sobie poradze skanowaniem. w fotoszopie, lightroomie, czy irfanie zrobie o niebo wiecej z obrazkiem, niz wiekszosc osob tutaj na forum. nawet namaluje sobie to czego tam nie ma. ale to jest kwestia zrobienia tego "po staremu". zreszta mnie bawi uczyc sie nowych rzeczy, eksperymntowac i poszerzac swoje know how.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

shovax pisze: 05 gru 2019, 15:06

balem sie, co promieniowanie w czarnobylskiej zonie moze zrobic z filmem. in your face.

analogowo robie od serca, cyfra kiedy jest to praktyczne. kiedy wpadlismy z zona na zrobienie tego czarnobylsiego kalendarza, bylo jasne ze bedzie cyfrowo, bo mial byc i kolor (analogiem robie tylko czb), a w skanowanie filmow sie nie bawie, dla mnie analog to papier. do tego dochodza kwestie finansowe. jesli sie dobrze przypatrzysz tym zdjeciom, niektore sa robione rybim okiem 8mm, albo tele 500mm. nie mam takiego sprzetu w analogu. biorac pod uwage, ze byly robione nielegalnie, w radioaktywnej strefie wokol i w Czarnobylu, w zimie, w bardzo krotkim czasie, w cholernie niebezpiecznych miejscach badz pod bokiem uzbrojonej po zeby ukrainskiej armii (!), i z tym, ze wiele tych ujec jest juz nie do powtorzenia. tak. cyfra, bo ja nie mam porzadnego warsztatu. ja nie jestem jakis "miszczu", tylko amator. nie panuje nad sprzetam i filmem jak niektorzy WIELCY tutaj.
Pierwsze zdanie już śmieszne - proszę wybacz.

A dalej:

Bajdy.
Legenda.
Prypeć i antena Duga od paru lat to atrakcja turystyczna z takimi samymi wycieczkami Niemców tudzież Japończyków,
a przy selfie mówi się ATOM - zresztą pod tym co masz to na zdjęciach.
Już nawet do Syrii można z biurem podróży pojechać, nawet z Polski.
Takie legendy to dla młodych kobietek zostaw.

Fotografowanie cyfra kiedy to wygodne to jak wegetarianin okazyjnie zjadający schabowe - Kazik kiedyś o tym śpiewał.
Obiektywy długie mam i ja do analoga i AF i MF oba 400 są i 200 i 300 i to czasem za dużo, te rybie oka to uważam za wyraz no niezbyt wyszukanego gustu i zbędny manieryzm, 19 mm to już zbyt szeroko - zresztą o czym ja tu - straciłem zainteresowanie tak małym obrazkiem - tak płaskim i bez ducha a Ty jeszcze mi tu z wygodą cyfry wyjeżdżasz :shock: ...
Zresztą na takich zdjęciach no wybacz, na cycki i łono się patrzy a nie na kąt widzenia obiektywu :-P - i po to się je robi, po nic więcej, dorabianie coraz bardziej wymyślnej scenografii nic nie zmienia...one wciąż są takie same, no powaga - mówię Ci - sam kiedyś tak błądziłem. Tu :https://www.flickr.com/photos/shovax/favorites niestety widać że cyc i łono to Twe główne zainteresowanie :-(
Ale modelce należy się uznanie za odwagę - że wlazła na tą cholerną antenę, to naprawdę wysoko, a konstrukcja jak dla mnie już niepewna... Trochę szkoda takiej wyprawy na tak plastikowe zdjęcia, ale z drugiej strony w dzisiejszych czasach zdjęcie z anteną Duga to takie samo zdjęcie jak z wieżą Eiffela w Paryżu, no przykro, niestety...

Końcówka Twej wypowiedzi jest wielce tendencyjna i wyśpiewaną już chyba z milion razy na różnych forach - wymyśl jak mnie urazić tak naprawdę bo na razie Ci nie wychodzi, wiesz zbyt wiele doświadczyłem - chyba nie masz szans.
Ale w twórczej pracy z fotografią nie ma kompromisów, kasa musi być [i wcale żaden majątek 5 stówek miesięcznie wystarczy, zimą nawet połowa], a cyfrę się zostawia tylko do zdjęć technicznych i nie prezentuje się takich jako dzieło twórcze, to boli, bardzo boli...
shovax pisze: 05 gru 2019, 15:17
jak bym chcial ratowac zdjecia za kazda cene, to sobie poradze skanowaniem. w fotoszopie, lightroomie, czy irfanie zrobie o niebo wiecej z obrazkiem, niz wiekszosc osob tutaj na forum. nawet namaluje sobie to czego tam nie ma. ale to jest kwestia zrobienia tego "po staremu". zreszta mnie bawi uczyc sie nowych rzeczy, eksperymntowac i poszerzac swoje know how.
Tak oczywiście masz większe muskuły i pewnie jeszcze coś :mrgreen:
A po drugie zapłaciłeś za te programy (no, chyba, nie?) a mogłeś kupić papier na który Ci ponoć brakuje 8-)

Przecież ja nie staję w Tobą w samcze szranki, po co Ci takie słabe akcje, komu, po co i z kim?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

usuniet
Ostatnio zmieniony 06 gru 2019, 21:28 przez shovax, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

Ja niczego nie zakładam - wszystko bierzesz jakby było o Tobie - po prostu pisze jak jest, jak znam.
W mej nowej rezydenturze nie ma parku, no jest jeden krajobrazowy nad Lyna, ale już tam bywalem, wolę do lasu jeździć, ale teraz za bardzo pogody nie ma, więc w domku siedzę i rzadko wychodzę - o na przykład 2 dni temu była ładna pogoda, może widziałeś? - ale to na polu było nie w parku, parki mają w dużych miastach, a ja z radością już w nich nie mieszkam.
Bądź pOzdrowiony 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

dobra, udalo mi sie uzyc tego srebrowego wzmacniacza :D

Obrazek
image upload

moze wystarczy pobawic sie gradacja albo poz. wywojka, ale dobrze wiedziec, ze to dziala z tego co mam w szafie.
technik219 pisze: 25 mar 2012, 16:36 Myślę, że do Twojego celu najodpowiedniejszy będzie wzmacniacz fizyczny....
Oba roztwory przed użyciem zmieszać. Po obróbce materiał wypłukać, utrwalić i jeszcze raz dokładnie wypłukać.
doszukalem sie tego samego przepisu w roznych miejscach, ale nigdzie nie jest napisane, jaka roztwor roboczy ma trwalosc ani wydajnosc, wiesz cos o tym?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: technik219 »

Myślę, że to roztwór jednorazowy, a swoje właściwości zachowuje może godzinę, może dwie. Wskazuje na to sposób przygotowania roztworu roboczego z dwóch roztworów składowych. Wzmacniacze i osłabiacze jak również roztwory robocze tonerów nie są trwałe. Trwają tylko tyle, ile potrzeba do przebiegu procesu.
Ładnie wyszło.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: 4Rider »

technik219 pisze: 06 gru 2019, 07:11
Ładnie wyszło.
Jakże względne jest to pojęcie 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: shovax »

technik219 pisze: 06 gru 2019, 07:11 Myślę, że to roztwór jednorazowy, a swoje właściwości zachowuje może godzinę, może dwie. Wskazuje na to sposób przygotowania roztworu roboczego z dwóch roztworów składowych. Wzmacniacze i osłabiacze jak również roztwory robocze tonerów nie są trwałe. Trwają tylko tyle, ile potrzeba do przebiegu procesu.
Ładnie wyszło.
dzieki. z zuzytego roztworu daje sie odzyskac srebro, jak z utrwalacza? w sensie, czy utylizowac z innym syfem z ciemni, czy mozna zlac do utrwalacza i oddac do skupu.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

wzmocnienie niedowołanego negatywu

Post autor: skiper75 »

Troche dla rozladowania napietej atmosfery..... nie na temat ale nie wiedzialem gdzie wrzucic....

Czego to ludzie nie wymysla:
Obrazek
ODPOWIEDZ