Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

wzialem sie za cz-b slajdy, pierwsza proba skonczyla sie porazka, ale nie mam pojecia, co poszlo nie tak.

material tech-pan, naswietlilem i wywolalem tak, jak robie negatywy. potem na 10 minut roztwor dwuchromianu (5g) i kwasu solnego stezonego (10ml) na litr. po dlugim plukaniu wyciagnalem szpule, i juz wtedy mi sie wydawalo, ze cos jest nie tak

Obrazek

film byl bialy, ale widac bylo wciaz negatywowy obraz. po wyplukaniu i ponownym naswietleniu i wywolaniu, caly film jest prawie calkiem czarny, z ledwo widocznym obrazem pozytywowym po stronie emulsji.

wiem, ze zwykle uzywa sie kwasu siarkowego, ale sa tez receptury na kwas solny, chodzi chyba tylko o to, ze ta reakcja zachodzi w srodowisku kwasnym. kwas mam strasznie stary, ale u HCl to nie ma chyba znaczenia. PH roztworu wynosi 2, wiec kwasno jest.

ma ktos jakis pomysl, dlaczego ten roztwor nie rozpuscil srebra? a krotko? wg. tego co znalazlem, powinno wystarczyc i 5 minut...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: J.A. »

Nie wiem czy są receptury z kwasem solnym, ale wiem, że w wybielaczu, srebro metaliczne (obraz negatywowe) ma się zmienić w ??? który jest rozpuszczalny w roztworze siarczynu sodowego.
Myślę, że kwas siarkowy nie jest w tym roztworze zakwaszaczem, tak jak nie wolno go używać w utrwalaczu jako zakwaszacza, tak w tym przypadku...
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 05 gru 2019, 20:23 Nie wiem czy są receptury z kwasem solnym, ale wiem, że w wybielaczu, srebro metaliczne (obraz negatywowe) ma się zmienić w ??? który jest rozpuszczalny w roztworze siarczynu sodowego.
Myślę, że kwas siarkowy nie jest w tym roztworze zakwaszaczem, tak jak nie wolno go używać w utrwalaczu jako zakwaszacza, tak w tym przypadku...
juz cos znalazlem w ksiazce Ilinskiego... Srebro ma sie zmienic w siarczan rebra, ktory jest rozpuszczalny w wodzie
Czyli masz racje, kwas nie zakwasza (choc moze tez to gra jakas role), tylko dostarcza siarki.
wiec tylko ktos pomylil kwasy w recepturze :D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: J.A. »

No tak to wygląda.😎
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

eh. no dobra, problemow ciag dalszy.

mam kwas siarkowy, akumulatorowy, ale wybielacz i tak nie dziala jak powinien.

Obrazek

sprobowalem raz wg receptury na 500ml
dwuchromian 5g
kwas siarkowy 40% 12ml

trzymalem to w wybielaczu 6 minut, pomimo to pewna czesc srebra zostala na filmie. proces dociagnalem do konca,i slajd jest, ale bardzo ciemny/zadymiony, rozbiegowka szara. sprobowalem wiec podwoic chemie,
dwuchromian 10g
kwas 25ml

wybielalem 25 min. pomimo tego wciaz na filmie widac bardzo duzo obrazu. nie powinien zniknac calkowicie? albo cos robie zle?
film tech-pan, swiecony na 100iso, wyw. D19, 6min, 20``.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: pelovsky »

Nie za mało tego kwasu? Wydaje mi się z pamięci, że dodaję więcej. Ale może się mylę.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

pelovsky pisze: 08 lut 2020, 22:13 Nie za mało tego kwasu? Wydaje mi się z pamięci, że dodaję więcej. Ale może się mylę.
wg receptur, ma byc 12ml stezonego na litr. wiec 24 rozcienczonego. czyli 12ml na 500ml wody...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: J.A. »

Za mało. Kwas „akumulatorowy” ma mniej niż 50% stężenia.
Dokładnie 37%. Nie wiem czy to byłaby przyczyna, ale po skuteczności widać, że może być.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: pelovsky »

Wg ORWO 4185 powinno być 15ml stężonego na litr. Ja akumulatorowy liczyłbym, tak jak J.A. na 37%, co daje 40ml/litr, u Ciebie 20ml/500ml. Poza tym, szara rozbiegówka i generalnie dym wskazywać też może na zbyt krótki czas pierwszego wywoływania. Co i w czym i jak długo moczyłeś?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: J.A. »

W procesie Fotonu, którego używam wybielacz ma skład
Dwuchromian potasu 5g
H2SO4 stężony 5 ccm na litr.
Działa bezbłędnie.
Więc to raczej jednak nie kwas.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: Tomasz. »

Używałem kąpieli odwracającej Orwo 833 czyli dwuchromian potasu 10g i kwas siarkowy stężony (96%
) 15 ml i woda do litra objętości, no i działało bez żadnych niespodzianek.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: J.A. »

W tym momencie pozostaje pytanie o „jakość” kwasu, tego elektrolitu. A może i dwóchromianu.
U mnie po wybielaczu na filmie ciężko jest cokolwiek zobaczyć, emulsja wygląda jak nietknięta wywoływaczem. Ślady obrazu negatywowego są ledwie widoczne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: Tomasz. »

No zawsze używałem kwasu do akumulatorów, działało bez zarzutu. Także może to mniejszy problem z kwasem jest, a bardziej z dwuchromianem jednak?
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 09 lut 2020, 12:03 W procesie Fotonu, którego używam wybielacz ma skład
Dwuchromian potasu 5g
H2SO4 stężony 5 ccm na litr.
Działa bezbłędnie.
Więc to raczej jednak nie kwas.
kwas mam nowy, 33-40% (tak napisane na butelce). dwuchroman jest stary. moze nawet bardzo stary. ale nie doczytlaaem, by uplywem czasu tracil jakies wlasciwosci.

w kazdym razie edit: proces dociagnalem do konca. to, co bralem za reszte obrazu negatywowego, okazalo sie... wyplukanym obrazem :D

Obrazek

po prostu dziury w emulsji :D wyglada na to, ze u tech-pana wybielacz jednoczesnie rozpuszcza czesciowo warstwe odblaskowa i cos tam jeszcze w emulsji. po ponownym naswietleniu, wywolaniu i utrwaleniu wyszly prawidlowe slajdy :)

Obrazek

obrazki testowe, nie babralem sie z ostroscia czy wywolywaczem (normalnie wolam w swoim wlasnej wywojce, ale nie chcialo mi sie czekac 24 minuty za kazdym razem, wiec na szybko zlozylem do testow D19, bo na digital truth jest napisane ze tech-pan kolo 6 minut :P)

sprawdze z czasem, na ile tech-pan odbiega jakos od innych filmow w przewrotce, bo nie chce mi sie dawac tyle chromianu, to straszne swinstwo jest. juz teraz nie wiem, co robic z zuzytym roztorem...

a tak btw, ile filmow mozna w tym wybielic? i jaka ma trwalosc?
Ostatnio zmieniony 10 lut 2020, 00:28 przez shovax, łącznie zmieniany 1 raz.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

pelovsky pisze: 09 lut 2020, 08:19 Co i w czym i jak długo moczyłeś?
kodak tech-pan,D19, 6min, 20``.
ODPOWIEDZ