Wywoływacz do papierów - długi czas przechowywania roztworu roboczego

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, Michał Kowalski, slawoj, zladygin

Bemko
-#

Post autor: Bemko » 26 sie 2019, 09:46

mrek pisze:
26 sie 2019, 07:55
Ale widziałeś kiedyś ciecze, które się ze sobą nie mieszają? Takie oleiste. Dyfuzja nie pokona ciężaru właściwego.
Tak, ale to wynika z zupełnie innych zjawisk fizycznych takich jak hydrofobowość, które w gazach nie mają miejsca. W gazach dyfuzja zachodzi znacznie szybciej i łatwiej niż w cieczach, bo cząsteczki mogą się swobodnie przemieszczać.

Czy da się wyprzeć cały tlen z butelki? Możliwe, że przy odpowiedniej technice tak, ale nasza intuicja może być zawodna przy takich substancjach, które są całkowicie przezroczyste i zachowują się jednak trochę inaczej niż znane z życia codziennego ciecze.

teh_R.
-#

Post autor: teh_R. » 03 gru 2019, 15:57

U mnie natomiast połówka Multigrade'a odeszła do krainy wiecznego rozrabiania. 1:9 wyciąga w nominalnym czasie tylko najbardziej smoliste czernie, za to na piękną czekoladę. Moczenie dwa razy dłużej nic nie zmieniło. Kupiony w kwietniu, otwarty jakoś 21 kwietnia, gazowany.

Awatar użytkownika
mrek
-#

Post autor: mrek » 03 gru 2019, 16:08

teh_R. pisze:
03 gru 2019, 15:57
U mnie natomiast połówka Multigrade'a odeszła do krainy wiecznego rozrabiania. 1:9 wyciąga w nominalnym czasie tylko najbardziej smoliste czernie, za to na piękną czekoladę. Moczenie dwa razy dłużej nic nie zmieniło. Kupiony w kwietniu, otwarty jakoś 21 kwietnia, gazowany.
Nie wylewaj. Zdaje się, że Borut Peterlin stosuje taki stary wywoływacz do spokojnego wyciągania cieni po normalnym wołaniu. Mówił na swoim vlogu.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko

teh_R.
-#

Post autor: teh_R. » 11 gru 2019, 15:49

W sumie też na ten pomysł wpadłem ale dzięki za dokładny namiar, zaoszczędzę trochę papieru.
Co natomiast zrobić z 5l bańką Multigrade? W sensie nówką. Porozlewać to pod korek, czy jeszcze jakoś inaczej? Gazowanie, jak widać, średnio skuteczne w przypadku tego wywoływacza.

Awatar użytkownika
mrek
-#

Post autor: mrek » 11 gru 2019, 16:19

teh_R. pisze:
11 gru 2019, 15:49
W sumie też na ten pomysł wpadłem ale dzięki za dokładny namiar, zaoszczędzę trochę papieru.
Co natomiast zrobić z 5l bańką Multigrade? W sensie nówką. Porozlewać to pod korek, czy jeszcze jakoś inaczej? Gazowanie, jak widać, średnio skuteczne w przypadku tego wywoływacza.
Ja gazuję i mam butelkę 1.5 l w rozcieńcznuu 1:14 aktywną przez ponad tydzień. Nawet dłużej. Przez tydzień wracałem parę razy do ciemni, albo używałem w kolejny weekend.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko

ODPOWIEDZ