Tu nie wolno robić zdjęć

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: aka »

zladygin pisze: 17 lis 2019, 08:31 Jeżeli robiłeś takim sprzętem to mógł podejrzewać, że robisz w celach komercyjnych, a to podlega stosownej opłacie.
TPN to chyba szczególny przypadek jest. Rozumiem potrzebę chronienia przed tłumami, które pozostawione bez nadzoru regulaminy i służb po prostu by go zniszczyły. Ale, różnicowanie opłat w zależności od przeznaczenia realizowanego materiału to niby co jest? Jeśli amator zrobi film (analogowy ;-) ) ze szlaku (bez opłaty) i po jakimś czasie sprzeda je do wykorzystania w materiale reklamowym to co? Ciekawe jak to działa w praktyce. Dla jasności, moje stanowisko jest takie, że pędziłbym te sesje ślubne i mocno ograniczyłbym, jeśli nie w ogóle, rozkładanie się z planami filmowymi w TPN, ale trochę logiki w regulaminie nie zaszkodzi. Przeznaczenie realizowanego materiału nie ma chyba wpływy na negatywne oddziaływanie na przyrodę. Ciekawe co by powiedzieli strażnicy na rozstawiony na szlaku przez amatora statyw z kamerą 8X10?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: zladygin »

aka pisze: 17 lis 2019, 09:43 PN to chyba szczególny przypadek jest. Rozumiem potrzebę chronienia przed tłumami,
......
Tak, pracowałem w TPN przez wiele lat i mógłbym to i owo wyjaśnić. To rzeczywiście szczególny przypadek. Ale to nie jest miejsce na takie dysputy. Jeżeli chcesz, to na prv albo z przyjemnością osobiście.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: aka »

zladygin pisze: 17 lis 2019, 09:55 To rzeczywiście szczególny przypadek. Ale to nie jest miejsce na takie dysputy.
To się zgadzamy. Nie chcę rozwijać dyskusji poza kwestię fotografowania/filmowania za opłatą lub bez. Przeczytałem na stronie TPN stosowna informację i powiem, że zasady pobierania opłat stwarzają duże pole do uznaniowości (patrz moje pytanie o statyw amatora na szlaku). Jeśli chodzi o zdjęcia filmowe to rejwach i spustoszenie jakie może zrobić ekipa kręcąca kilkuminutowe ujęcie nie da się zrekompensować żadną opłatą (agregaty, kateringi, garderoby i dziesiątki osób personelu). Tu jestem za zupełną rezygnacją z takiej działalności, no może poza dokumentem lub fabułą nawiązującą do miejsca.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: zladygin »

aka pisze: 17 lis 2019, 10:15
zladygin pisze: 17 lis 2019, 09:55 To rzeczywiście szczególny przypadek. Ale to nie jest miejsce na takie dysputy.
To się zgadzamy. Nie chcę rozwijać dyskusji poza kwestię fotografowania/filmowania za opłatą lub bez. Przeczytałem na stronie TPN stosowna informację i powiem, że zasady pobierania opłat stwarzają duże pole do uznaniowości (patrz moje pytanie o statyw amatora na szlaku). Jeśli chodzi o zdjęcia filmowe to rejwach i spustoszenie jakie może zrobić ekipa kręcąca kilkuminutowe ujęcie nie da się zrekompensować żadną opłatą (agregaty, kateringi, garderoby i dziesiątki osób personelu). Tu jestem za zupełną rezygnacją z takiej działalności, no może poza dokumentem lub fabułą nawiązującą do miejsca.
Nigdy nie miałem żadnych problemów, fotografując na jakimkolwiek obszarze chronionym, z tego powodu, że używałem statywu. Nie znam takiego przypadku, żeby ktoś na terenie TPN był z tego powodu ścigany - jeżeli nie schodzi z wyznaczonego szlaku.
To nie jest tak, że każda ekipa, która stara się o zezwolenie na filmowanie w TPN takie dostaje. Wiem, że odmów jest o wiele więcej niż zezwoleń. Dostawały odmowę bardzo "znaczące" produkcje. Przykładów nie będę podawał. Każde wejście takiej ekipy odbywa się przy obecności pracownika Parku, który dba, aby warunki umowy były dotrzymane.
Dyrektor Parku wydaje zgody na fotografowanie - a dokładniej na poruszanie się poza szlakami w celu fotografowania. Zazwyczaj warunkiem udzielenia zezwolenia NA NIEKOMERCYJNE fotografowanie jest przekazanie do dyspozycji Parku określonej ilości zdjęć z prawem ich wykorzystania - z zachowaniem oczywiście osobistych praw autorskich. Zezwolenie, które dostałem w Słowińskim PN zawierało takie zastrzeżenie. Organizacyjnie - za każdym razem obowiązuje zasada zgłaszania obecności na terenie chron ionym u szefa danego obwodu ochronnego. Zresztą to ma swoje zalety, bo można się wiele dowiedzieć o aktualnych warunkach, czy miejscach wartych odwiedzenia.
Każdy PN ma własne zasady udzielenia zezwolenia. Tak, czy inaczej warto się o takie starać, co nie znaczy, że z automatu je dostaniemy.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: aka »

zladygin pisze: 17 lis 2019, 10:51 Zazwyczaj warunkiem udzielenia zezwolenia NA NIEKOMERCYJNE fotografowanie jest przekazanie do dyspozycji Parku określonej ilości zdjęć z prawem ich wykorzystania - z zachowaniem oczywiście osobistych praw autorskich.
Rozumiem, że poza szlakiem. Jeśli tak, to taka transakcja budzi moje wątpliwości. Autor autorowi nie równy, wartość zdjęć różna i nieznane zasady udzielania zgody, czyli pełna uznaniowość - chyba, że się mylę. Jeszcze trochę i ktoś wpadnie na pomysł pobierania opłat za każdorazowe wykorzystanie "wizerunku" polskich gór. Jestem za przejrzystością reguł. Obostrzenia, limity itd. i ewentualne opłaty w dobrej sprawie - ok, ale jasne i jawne.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: zladygin »

Aka, ależ oczywiście, że decyzja jest uznaniowa - dobrze umotywujesz i przekonasz - dostajesz; nie przekonasz - nie dostajesz. Reguła jest przejrzysta, jawna i nie ma żadnych podtekstów. Nie da się sparametryzować warunków udzielenia zezwolenia, że np trzeba być członkiem ZPAF tyle i tyle lat, trzeba robić techniką tradycyjną a nie cyfrową, albo odwrotnie. Jak powyżej: umotywujesz - dostaniesz, nie - nie dostaniesz. To nie jest tak jak z prawem jazdy: zdasz egzamin, ma prawo, nie zdasz, próbuj dalej. To raczej jak z formułą I - jesteś przekonywujący - to cię wezmą do zespołu, masz tylko prawo jazdy - niekoniecznie.
Nie ma mowy o żadnej transakcji coś za coś. Jak nie dasz, głowy nikt Tobie nie urwie. Jest to bardziej dżentelmeńska umowa niż warunek.
Nie wiem skąd u Ciebie pomysł, żeby pobierać opłaty za użycie "wizerunku".
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: aka »

zladygin pisze: 17 lis 2019, 11:27 To raczej jak z formułą I - jesteś przekonywujący - to cię wezmą do zespołu, masz tylko prawo jazdy - niekoniecznie.
Zespoły, podobnie jak cała formuła to biznes prywatny jest... Chodzi właśnie o to, żeby w parkach narodowych nie stosować zasad, powiedzmy, wolnorynkowych.
zladygin pisze: 17 lis 2019, 11:27 Nie wiem skąd u Ciebie pomysł, żeby pobierać opłaty za użycie "wizerunku".
Nie pomysł tylko obawa. Pomysł o zakazie wykorzystania "wizerunku" obiektów w przestrzeni publicznej to jakiś czas temu był na tapecie.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: zladygin »

Aka, wyjaśniłem jak to działa. I tyle
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: aka »

zladygin pisze: 17 lis 2019, 11:37 Aka, wyjaśniłem jak to działa. I tyle
No rozumiem i dziękuję. Całe szczęście, że nie wybieram się na sesję do żadnego parku narodowego. Wizja "się proszenia" albo spotkania leśniczego podczas fotografowania nie miłą jest. Pozdrawiam i miłej niedzieli!
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: aka »

No ładnie - znikające posty!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 17 lis 2019, 13:41 No ładnie - znikające posty!
O!
No nie sądziłem...
aka pisze: 17 lis 2019, 11:46
No rozumiem i dziękuję. Całe szczęście, że nie wybieram się na sesję do żadnego parku narodowego. Wizja "się proszenia" albo spotkania leśniczego podczas fotografowania nie miłą jest. Pozdrawiam i miłej niedzieli!
Myślę tak samo, prędzej kupię broń niż będę prosił o takie rzeczy...
Mam kuzyna leśniczego, nie lubię go, acz kiedyś razem trawę paliliśmy i piwo piliśmy, a nawet Stachurę, Wojaczka cytowaliśmy...
Mundur - nawet taki wiele zmienia... 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: aka »

4Rider pisze: 17 lis 2019, 14:56 O!
No nie sądziłem...
Ano tak. Zanim się skomentuje chamski post warto zrobić print screena, tak dla potomnych... Nie rozumiem, dlaczego usuwa się taki post i komentarz do niego? Użytkownicy powinni wiedzieć kogo na co stać.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: LD »

darekdp pisze: 16 lis 2019, 23:43
LD pisze: 16 lis 2019, 22:20
skpt pisze: 16 lis 2019, 22:14 Polecam rozstawianie się z harmoszką. Z reguły ludzie traktują jak szamana. Należy takiego omijać, krzywdy nie robić, bo przecież widać, że obcuje z duchami. Jeszcze taki klątwę ześle, mleko skisi, gumę człowiek złapie niepotrzebnie. Po co ryzykować... :-D
W tym wypadku nie pomogło bo to był Shen-Hao 4x5. Najgorsze jest to że leśnicy mogę wystawiać mandaty. Tym razem udało mi się. A zapłatą były piękne zdjęcia drzewa :)
Na jakie to przepisy (ustawy) powoływał się ten leśniczy, zabraniające robić zdjęcia w parku narodowym ??
Ustawami nie "rzucał" po prostu jest zakaz chodzenia po RPN poza ścieżkami leśnymi do tego przeznaczonymi. Ja w zasadzie stałem jeszcze w obszarze pasa drogowego. Nic nie pomogło tłumaczenie.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: LD »

zladygin pisze: 17 lis 2019, 08:31
LD pisze: 16 lis 2019, 20:55
technik219 pisze: 16 lis 2019, 20:01 I może jeszcze coś masz do dodania? Bo jeśli tylko tyle, to kiepsko i dyskusji nie będzie ;-)
Dyskusji nie o czym prowadzić bo i tak niczego nie zmieni u ludzi którzy chcą nas pouczać co wolno a co nie wolno fotografować.
Ja miałem taką nieprzyjemną sytuację z leśniczym który chciał mi zabronić fotografowania w Roztoczańskim Parku Narodowym. Miałem już już rozstawiony 4x5 gdy zjawił się i próbował mnie zastraszyć. Gadałem z nim a w międzyczasie robiłem zdjęcia. Efekt moich argumentacji był taki że leśniczy odjechał a ja dokończyłem sesję.
Jeżeli przebywałeś poza szlakiem, to mógł Ciebie wyrzucić dając mandat. Jeżeli robiłeś takim sprzętem to mógł podejrzewać, że robisz w celach komercyjnych, a to podlega stosownej opłacie. Na przyszłość proponowałbym wpaść do dyrekcji i poprosić o zezwolenie. Nie wiem jak w Roztoczańskim PN, ale w Słowińskim dostałem jeszcze zezwolenie na wjazd samochodem na drogi parkowe. Za to dostaną ode mnie zdjęcia i zgodę na publikację.
Ps. Ołówek ma rację. Obszary chronione są chronione w jakim celu.
Po fakcie wpadłem do dyrektora (celowo małe "d") efekt był taki że zaproponował mi atlas ścieżek. Najdziwejsze jest to że "studenci" w dużych grupach łażą gdzie chcą, znajomo p.d. też nie mają problemów z wejściem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tu nie wolno robić zdjęć

Post autor: 4Rider »

Mam w pupie zakazy, chodzę tam gdzie chce, jak oni chcą to piszą mi mandaty i tyle w temacie.
Jestem niepokorny, czasem dużo na tym tracę - ale to cena którą jestem gotów zapłacić 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ