ORTHO 25 + ROLLEI RLC - pytanie...

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

ORTHO 25 + ROLLEI RLC - pytanie...

Post autor: zedi »

10pak:
https://www.ebay.pl/itm/Ilford-Ortho-Pl ... P#shpCntId

80 funtów z wysyłką do Polski, wychodzi po 8 funtów za rolkę.
fotonek
-#
Posty: 5
Rejestracja: 23 wrz 2011, 12:20
Lokalizacja: Kraków

ORTHO 25 + ROLLEI RLC - pytanie...

Post autor: fotonek »

Witam,
jestem nowy na forum więc na początek pragnę się ze wszystkimi przywitać. Poszukując informacji na temat filmu Rollei Ortho 25 natrafiłem na to pytanie. Postaram się na nie odpowiedzieć.
Miarą kontrastowości jest gradient krzywej charakterystycznej (upraszczając: widoczny jako kąt nachylenia odcinka prostolinijnego na wykresie krzywej charakterystycznej). Prawie każdy materiał czarnobiały można wołać na kilka gradientów. Gradient średni wynosi przy tym 0.65 Inaczej mówiąc producent podając informację o wołaniu materiału do gradientu 0.65 informuje tym samym że jest to sposób wywoływania materiału potraktowanego jako materiał fotograficzny, a nie do celów archiwizacyjnych (półton) ponieważ film Rollei Ortho może służyć także m.in. do fotografii archiwizacyjnej i lotniczej. Wówczas film woła się do wyższego gradientu 3-5 czyli dużego kontrastu (bardziej stromo nachylony wykres krzywej) i dużej gęstości optycznej. W efekcie wywołany materiał pozbawiony jest praktycznie miękkich przejść tonalnych (stąd nazwa półton).
Mam nadzieję że pomogłem.
fotonek
ODPOWIEDZ