Belair X 6-12

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: 4Rider »

Jest tu co najmniej jedna osoba, która posiadała ten aparacik, a pytanie jest takie:
czy da radę zamontować tam obiektyw z mieszkowca w taki sposób by aparat działał prawidłowo?
I czy da radę ustawić go na jeden czas naświetlania, tak by dobierać sobie ekspozycję diafragmą?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: zladygin »

Niestety, nie jestem tą jedną osobą :-(
Z tego co wyczytałem, to obiektywy są mocowane na bagnet typu 3 - cokolwiek by to znaczyło. jest więc kwestia przejściówki z odpowiedniego obiektywu do tego bagnetu. Ale nie tylko. Korpus łączy się z obiektywem odpowiednią dźwignią, która zmienia przysłonę. Ta przybiera dwie wartości 8 i 16.
Chyba nie da się ustawiać czasu naświetlania - z opisu wynika, że sterowanie czasem związane jest z pomiarem światła (dla ustawionej czułości). Znalazłszy sposób na fizyczne dołączenie obiektywu (zapewne tylko 90 lub 58 mm) pewnie można olać automatykę np przez wyjęcie baterii i robić zdjęcie "na mamualu" korzystając z ustawień nowego obiektywu.
Ale pewnie to sam wyczytałeś, a ja teoretyzuję i się wymądrzam.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 09 paź 2019, 17:17 Znalazłszy sposób na fizyczne dołączenie obiektywu (zapewne tylko 90 lub 58 mm) pewnie można olać automatykę np przez wyjęcie baterii i robić zdjęcie "na mamualu" korzystając z ustawień nowego obiektywu.
Jesteś genialny, to takie proste!
Jakże mogłem być tak głupi :oops: :!:

Obiektyw będzie łatwo przypasować z Agfy 6x6 - ma ogniskową 85 mm 8-)*
[trzeba będzie tylko znaleźć nieskończoność, określić poprawkę na skali jeśli będzie potrzebna i do boju ;-) ]

Przeliczyłem kąt widzenia obiektywu 85 mm dla 6x12 w stosunku do małego obrazka będzie odpowiednikiem 32 mm -
idealny do panoram, nie za duży i nie za mały, rzekłbym, że w sam raz ;-)


*cholera zapomniałem o winiecie, trzeba będzie użyć obiektywu z kryciem 9x12 - no trochę trudniejsze ale wykonalne...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: zladygin »

Angulon 6,8/90 kryje chyba więcej niż 4x5
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 09 paź 2019, 19:28 Angulon 6,8/90 kryje chyba więcej niż 4x5
Dzięki za wskazówkę, zobaczę czy się mieści w mym budżecie.


PS: spoko stare wersje kosztują około 200-250 dolarów z przesyłką (oczywiście są też tańsze i droższe),
na wiosnę ruszę z tym projektem, a na razie kupię to body (w zestawie) zakup rozłoży mi się na dwie raty :-)

Graflex Optar 90/6.8 jest tańszy a wygląda bliźniaczo.

O! Jest jeszcze Linhof Schneider-Kreu znach 90mm f6.8 i Wollensak 3 1/2" (90mm) F/6.8 Raptar - no jest w czym wybierać...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: zladygin »

4Rider pisze: 09 paź 2019, 19:49 Dzięki za wskazówkę, zobaczę czy się mieści w mym budżecie.
zaraz, zaraz. body w fotonegatywie kosztuje sporo ponad tysiąc. Masz lepszą ofertę?

PS. W marcu angulona kupiłem za 360 zł.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 09 paź 2019, 20:09
zaraz, zaraz. body w fotonegatywie kosztuje sporo ponad tysiąc. Masz lepszą ofertę?

PS. W marcu angulona kupiłem za 360 zł.
O a Ty Agulona miałeś tanio, zatem nie będę się rzucał na te po 200 dolców.

Co do Beilara to patrz na e-bay - średnia cena prawie nieużywanych numerowanych kompletów z 2 obiektywami i wszystkimi gadżetami to w przeliczeniu 800 złotych, a trzeba doliczyć jakieś 15 funtów - 20 euro na wysyłkę - patrz na rynek europejski, będzie bez domiaru państwowego. GB też wchodzi w rachubę oczywiście.

O z Japonii jest oferta kompletu 【Almost Unused】 za 750 pln z przesyłką.
Przechwytywanie2.JPG
Przechwytywanie1.JPG
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: zladygin »

O, rzeczywiście.
To bardzo fajny format. sprawiłem sobie rolkasetę w tym formacie do 4x5 -żeby nie mnożyć aparatów.. Tylko kręgosłup pęka.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Belair X 6-12

Post autor: darekdp »

zladygin pisze: 09 paź 2019, 20:42 O, rzeczywiście.
To bardzo fajny format. sprawiłem sobie rolkasetę w tym formacie do 4x5 -żeby nie mnożyć aparatów.. Tylko kręgosłup pęka.
Czy może Sinar?. Mam Vario. Niestety ciężki jak cholera.
Pozdrawiam
Darek
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: zladygin »

darekdp pisze: 09 paź 2019, 21:33 Czy może Sinar?. Mam Vario. Niestety ciężki jak cholera.
Kaseta Davi, aparat Toyo 45CF
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: zladygin »

4Rider pisze: 09 paź 2019, 20:26 Co do Beilara to patrz na e-bay - średnia cena prawie nieużywanych numerowanych kompletów
Jakub, ta przeróbka to nie najlepszy pomysł: jak rozwiążesz ostrzenie? oryginalne mają. A zastępcze?
Jeżeli bardziej interesuje Ciebie fotografowanie niż przerabianie, to zastanów się nad tym:
https://www.maleficwares.com/malefic-6x12
niecałe 200 waluty zachodnioeuropejskiej (189, lub 199 z wkładką na 6x9).
Bardzo staranne wykonanie, mam taki 4x5 (chyba trafi na bazar)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: 4Rider »

Tak Zbyszku fotografowanie. Dziękuję obejrzę w domu.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Belair X 6-12

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 10 paź 2019, 08:36
niecałe 200 waluty zachodnioeuropejskiej (189, lub 199 z wkładką na 6x9).
Bardzo staranne wykonanie, mam taki 4x5 (chyba trafi na bazar)
Ciekawe, nie powiem, pomyślę, gdybym się zdecydował, kupno musi być odwrotne, to znaczy nasamprzód obiektyw -
bo dopasowują body pod obiektyw.

Dzięki.

4x5 jest dla mnie zbyt kłopotliwe, a i potrzebuje zbyt wielu akcesoria (kasety, statyw), a ostatnio lubię hasać w wolnymi rękoma a sprzęt w kieszeni bluzy kangurki, na to luźna parka również z kieszeniami dużymi na resztę przydasiów 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ