Jestem zszokowany

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jestem zszokowany

Post autor: Imperitus »

Pytanie:
Jak mogłem- użytkując aparat przez dwa lata- nie zauważyć czegoś takiego:
LRM_EXPORT_459715041505852_20190919_164926092.jpeg
LRM_EXPORT_459715041505852_20190919_164926092.jpeg (42.51 KiB) Przejrzano 3125 razy
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jestem zszokowany

Post autor: technik219 »

Imperitus pisze: 19 wrz 2019, 17:46Jak mogłem-
No właśnie: jak mogłeś? ;-)
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jestem zszokowany

Post autor: aka »

A zdjęcia? Pewnie nie da się powtórzyć :-(
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jestem zszokowany

Post autor: Jerzy »

Brud i rysy są przereklamowane :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jestem zszokowany

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 19 wrz 2019, 20:30 A zdjęcia? Pewnie nie da się powtórzyć :-(
Właśnie chodzi o to że zdjęcia które zdążyłem porobić (ok. 35 negatywów ) są idealne, ostrość i kontrast nie pozostawiają nic do życzenia. To Yashica D która przez dwa lata była moim ulubionym aparatem- zostałem właśnie uświadomiony jak wygląda jej obiektyw od wewnątrz. Przecież nie ma bata żeby dało się uzyskać przynajmniej dobre zdjęcia z czymś takim. Miałem kilka portretów przy otwartym obiektywie- rozmycie powinno pokazywać ślady takiego syfu, a tymczasem nic. Płakać mi się chce bo nic nie rozumiem :cry:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Jestem zszokowany

Post autor: PawelM »

Wniosek: Jeśli się kupuje stary aparat, to trzeba go otworzyć przy czasie B czy T, poświecić minilatarką LED i wybrzydzać na każdy pyłek i rysę (żeby zbić cenę). Ale większą uwagę warto zwracać na to, czy wszystko działa, czy czasy w migawce działają prawidłowo, czy nie ma pleśni, rozwarstwienia soczewek, itd. A swoją drogą to okrągłe zarysowanie wygląda masakrycznie… Cóż, możesz założyć, że przy pełnym otworze masz bonusowy filtr zmiękczający. :) A przy większej liczbie przesłony i tak to nie ma żadnego znaczenia.
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jestem zszokowany

Post autor: Bemko »

To tylko dowodzi, że nie ma co przejmować się sterylną czystością obiektywów, bo i tak nie ma to dużego wpływu na zdjęcia. Taki kurz może zmniejszy kontrast o kilka procent, ale w żaden inny sposób nie ujawni się na zdjęciu. Świecenie latarką w obiektyw wyolbrzymia problem i może tylko powodować, że popadniemy w paranoję.

Aparaty analogowe mają swoje lata i ten czas pozostawia na nich swój ślad. Dopóki jest to tylko kurz czy drobne rysy, a nie pleśń czy rozwarstwienie soczewek, które może postępować, to nie ma czym się przejmować.

Przykłady jak bardzo trzeba zabrudzić obiektyw, żeby było to jakkolwiek widoczne na zdjęciach:
https://www.lensrentals.com/blog/2011/0 ... lens-dust/
https://www.lensrentals.com/blog/2019/0 ... -70-200mm/
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jestem zszokowany

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 19 wrz 2019, 23:12
aka pisze: 19 wrz 2019, 20:30 A zdjęcia? Pewnie nie da się powtórzyć :-(
Właśnie chodzi o to że zdjęcia które zdążyłem porobić (ok. 35 negatywów ) są idealne, ostrość i kontrast nie pozostawiają nic do życzenia. To Yashica D która przez dwa lata była moim ulubionym aparatem- zostałem właśnie uświadomiony jak wygląda jej obiektyw od wewnątrz. Przecież nie ma bata żeby dało się uzyskać przynajmniej dobre zdjęcia z czymś takim. Miałem kilka portretów przy otwartym obiektywie- rozmycie powinno pokazywać ślady takiego syfu, a tymczasem nic. Płakać mi się chce bo nic nie rozumiem :cry:
Pewny byłem, że zdjęcia są ok skoro wcześniej nic nie zauważyłeś - stąd ta moja ironia. Jak widzisz jest bat ... i płacz tu nic nie zmieni, choć rozumiem Twój stan ducha po tym odkryciu.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Jestem zszokowany

Post autor: darekdp »

Aby były zauważalne różnice, należy nakleić na przednią soczewkę kawałek papieru o wymiarach ok, 1x1 cm (centymetr !!)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jestem zszokowany

Post autor: Jerzy »

Problemem jest dopiero ubrudzenie soczewki oparami/kroplą smaru z przesłony. Nie powinno się zdarzyć w idealnym świecie, ale jeden ważny film z Yashiki 124G miałem przez to zmarnowany...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jestem zszokowany

Post autor: 4Rider »

Dobra panowie, standardem jest czyszczenie obiektywu z centralną zaraz po zakupie, łatwo to rozkręcić i skręcić -
taki nawyk można nabyć 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Jestem zszokowany

Post autor: Tristan »

Przedni element może być brudny, porysowany, nawet obity. Wówczas artefakty będą widoczne tylko w określonych warunkach, zazwyczaj gdy światło pada pod odpowiednim kątem. Ale rysy na tylnym elemencie na pewno mają jakiś wpływ, którego być może nie widać, gdy nie ma się porównania, tym bardziej, gdy jest się nieświadomym problemu.

Dodatkowo, w tym przypadku efekt może być zminimalizowany przez 2 zależne os siebie czynniki - rysy na tylnym elemencie objawiają się głównie na wyższych przysłonach, ale na wyższych przysłonach wykorzystywany jest tylko środkowy obszar tylnego elementu (który jest ok).

Mam Minolte AF 50 macro z mikro-rysą na tylnej soczewce, na samym środku. Przy przysłonach powyżej f8 w ostrych, punktowych światłach mam efekt poziomych linii.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jestem zszokowany

Post autor: Imperitus »

Tristan, sam powiedz czy coś Byś zauważył, co do tych jestem pewien że przysłona była szeroko otwarta.
Sesja Krowiarki 1188.jpg
Sesja Krowiarki 1189.jpg
Sesja Krowiarki 1187.jpg
Mam jeszcze kilka portretów gdzie rozmycie tła jest bardzo ładne i gładkie, bez zgody modeli nie będę publikował.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ