Lampa UV

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: ito »

Jeszcze jedno pytanie,chcę jakoś zabudować tą lampę.Coś w rodzaju skrzynki z szufladą na kopioramę.Za materiał posłuży sklejka,czy wewnątrz kolor ma znaczenie,wymalowane na biało będzie ok?Może wykleić folią alu...
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: zladygin »

Ja zrobiłem ze sklejki. Płaska skrzynka jest otwarta od dołu - tam zamontowane są świetlówki. W górnej części plątanina kabelków i zegar do odmierzania czasu z dokładnością do minuty. Wprawdzie Costa przeprogramował mi swój zegar do powiększalnika, żebym mógł używać długich czasów i stosować f-stop, ale użytkowanie było mało wygodne. Skrzynia jest wsparta na dwóch nogach z podpórkami. Wysokość około 25 cm. Kopioramę układam na tych podpórkach - jutro może pstryknę i uzupełnię. Na skrzynce miała być firaneczka, ale skończyło się na zamiarach. W praktyce, przy naświetlaniu negatywów "prawdziwych" okazało się to dobrym rozwiązaniem, bo można doświetlać - przysłaniać. Oczywiście przy negatywach drukowanych na folii można je tak przygotować komputerowo, by wszystko naświetlało się bez takiej zabawy - wtedy szuflada i zamknięcie całości będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na szkodliwość promieniowania.
Wydaje mi się, że w Twoim przypadku nie trzeba będzie niczym wyklejać - jeżeli to folią. Lampa, którą pokazałeś ma odbłyśnik i jak sądzę zapewni równomierność oświetlenia. Może być kwestia odległości. Ja swoją maszynką naświetlałem największe obrazki A3. Bez problemu.


Zegar mniej więcej taki:
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-cz ... 7613319669
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: ito »

Dzięki bardzo.Lampę zamocuję w pokrywie,a szuflada na rolkach na dnie skrzynki.Muszę tylko ustalić wysokość,nie będzie chyba potrzeby za wysoko umieszczać.Lampa ma duży kąt świecenia i jest dosyć mocna.Widziałem filmik,jak gość naświetlał podobną lampą przymocowaną do statywu,a kopioramę kładł na podłodze. VDB naświetlał ok.10 min.W skrzyni pewnie naświetlenie będzie krótsze,światło się skupi
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: ito »

zegar by sie przydał,ale jak to połączyć nie mam pojęcia.Aha,naświetlam z negatywów 8x10
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: Tomasz. »

ito pisze: 18 wrz 2019, 19:49 zegar by sie przydał,ale jak to połączyć nie mam pojęcia.Aha,naświetlam z negatywów 8x10
Może jakiś zwykły ciemniowy zegar? Vipo combi czy coś?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: zladygin »

Moja maszyna wygląda tak:
Załączniki
IMG_6815.JPG
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: ito »

No nieźle to wygląda,ja chyba zabuduję do dołu by nie dawało po oczach.Dziękuję za rady!
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: Tomasz. »

ito pisze: 19 wrz 2019, 19:29 No nieźle to wygląda,ja chyba zabuduję do dołu by nie dawało po oczach.Dziękuję za rady!
Daj znać czy ta lampa, którą zamówiłeś dobrze działa ;)
Też się nad nią zastanawiam
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: ito »

Dam znać,trochę to potrwa zanim zabuduję,mam masę innej pracy.
Plus wielki,że się nie grzeje
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: ito »

Jestem po pierwszej próbie.Obudowę zrobiłem podobną do tej którą ma Zbyszek,reflektor zamocowany w wyciętym okienku górnej pokrywy.Obszar 30x40 cm pokrywa z wysokości 25 cm z zapasem.Czas naświetlenia próbnego VDB ,wyniósł 8 min.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: Tomasz. »

Czyli słowem można spokojnie tę lampę kupować ;)
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: ito »

Tylko tego Vandyke próbnego zrobiłem,wyszedł dobrze,więc myślę że jest ok.
Awatar użytkownika
Lesovik
-#
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2021, 09:01

Lampa UV

Post autor: Lesovik »

Dzień dobry. Odświeżę trochę temat naświetlania cyjanotypii żródłami światła UV-A. Przekopałem się przez internet i mam kilka spostrzeżeń:

1. Z fizycznego punktu widzenia cyjanotypia jest naświetlana naturalnie w ~95% promieniami UV-A których zakres to ~315-390nm - spotkałem sporo przypadków stosowania LED 395-405nm (ekonomiczne), sporo osób twierdzi że to działa aczkolwiek zwraca się uwagę że zdecydowanie lepsze są źródła UV-A emitujące 365nm (wersja luksusowa, większa energia fali co za tym idzie skuteczniejsze naświetlanie).
- popularnie stosowane są mini solaria domowe co przy aktualnych cenach energii oraz żywotności świetlówek vs LED może zacząć być problematyczne finansowo.
Czy macie sprawdzone źródła światła UV-A najlepiej LED do cyjanotypii? Chciałbym naświetlać format A3.

2. Wykonując cyjanotypie stosuję małą lampę UV-A która daje świetne efekty niestety w max formacie B5. Mam też pasek LED 5050 UV 395-405nm który daje bardzo słabe efekty. Okazuje się że duży wpływ na naświetlanie ma to czy świecę przez szybę kopioramy czy przez plexi. Tu moje pytanie - jakiego tworzywa użyć aby nie ograniczał przepływu UV?

Pozdrawiam
Lesovik
"Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.”
/Marcel Proust/
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: skpt »

ito pisze: 12 paź 2019, 19:33 Tylko tego Vandyke próbnego zrobiłem,wyszedł dobrze,więc myślę że jest ok.
Cześć, szukam źródła światła dla siebie. Na razie też do vdb. Firmę od tego reflektora mam po sąsiedzku. Oni mają w ofercie 3 długości fal 365, 385 i 395nm i moce 20-50W. Mam pytania:
Czy wybór 395 nm był podyktowany optimum dla vdb, czy innych wtedy nie było? Czy 365 nm nie będzie lepsze? No i czy to 50W nie będzie praktyczniejsze?
Co do zastosowania, to chcę negatywy 8x10 naświetlać oraz 18x24 cm rtg. Będę bardzo wdzięczny za podzielenie się opinią.
sadziak
-#
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2018, 22:15

Lampa UV

Post autor: sadziak »

Jak myślisz ile prądu "żre" solarium do twarzy? (pytanie retoryczne). Dwoma lampami sklejonymi razem naświetlałem cyjanotypie 70x100 cm. Co prawda trwało to godzinę czy nawet 90 minut, ale dało radę. Mam trzy solaria-naświetliłem tysiące kartek a4. Przy cenie 30-50 zł za solarium nie ma co myśleć o kosztach wypalania się świetlówek. Pozdro
ODPOWIEDZ