Eukobrom AC

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Eukobrom AC

Post autor: teh_R. »

Witajcie,

Nabyłem jakiś czas temu Eukobrom AC - w duchu minimalizowania konieczności wdychania tego, czego nie muszę. Zastanowiłem się jednak nad nim i muszę zapytać - ma ktoś doświadczenia z tym wywoływaczem? Ja do tej pory robiłem w Ilfordzie Multigrade.
Kąpane będą baryt Fomy, może Adox, plastik Kentmere.
Czy przerywacz jest po Eukobromie konieczny?
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Eukobrom AC

Post autor: Bemko »

Moje doświadczenie z AC jest takie, że koncentrat po otwarciu, zagazowany w oryginalnej butelce, siadł mi zupełnie po miesiącu. Nie wyciągał zupełnie czerni i odbitki wychodziły bardzo blade. Ze zwykłym Eukobromem nie miałem nigdy takich problemów - stał nie raz ponad pół roku i cały czas pracował bez zarzutów.

Przerywacz zawsze warto użyć i nie zależy to raczej od wywoływacza. Dzięki temu masz pewność, że odbitka będzie równomiernie wywołana - kiedyś chciałem przyspieszyć proces rezygnując z przerywacza i na niektórych odbitkach wyszły plamy.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Eukobrom AC

Post autor: teh_R. »

No nie jest zbyt optymistyczne to, co piszesz. Być może to tłumaczyłoby, czemu dostępny jest (chyba) tylko w opakowaniach maksymalnie jednolitrowych. No i teraz w kropce jestem. Nie wiem czy warto otwierać, skoro nominalnego przebiegu nawet jednej porcji nie zrobię.
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Eukobrom AC

Post autor: Bemko »

Moje doświadczenie jest jednorazowe, więc nie ma pewności że on zawsze tak krótko wytrzymuje. Im dłużej będziesz go trzymał zamkniętego, to też tym większa szansa, że szybciej siądzie po otwarciu. Tak więc nie zwlekałbym, tylko wypróbowałbym go jak najszybciej, żeby potwierdzić lub obalić moją opinię.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Eukobrom AC

Post autor: teh_R. »

Eukobrom otwarłem w połowie lipca. Zrobiłem jedną sesję. Koncentrat zagazowałem i odstawilem w zapomnienie. Drugi raz chciałem go użyć 18 sierpnia - rozrobiłem, ale zagazowałem i wstawiłem do lodówki (ostatecznie użyłem Multigrade, skoro żył). I ten sierpniowy roztwór zużyłem 4 września - wszystko w porządku.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Eukobrom AC

Post autor: teh_R. »

Dalej męczę AC. Koncentrat wygląda już jak przeterminowany vibovit, natomiast działa bez zarzutu w opisywanym czasie dla rozcieńczenia 1:9. Taki lekko zużyty roztwór jest aktywny także po 24 godzinach, natomiast zdaje się, że w nominalnym czasie nie wyciąga już czerni jak za pierwszym razem.
Podsumowując, jeszcze nie siadł.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Eukobrom AC

Post autor: teh_R. »

Od ostatniego rozrabiania minęły trzy miesiące. Koncentrat ostatecznie padł. Ostatnie 100 ml miało juz kolor dość ciemny, po rozrobieniu również bardziej brązowy niż żółty. Trzymał się całkiem dzielnie. Zakładałem, że utleni się znacznie szybciej.
ODPOWIEDZ